Na ZSPM smo že s projektom neMOČ PODEŽELJA začeli rušiti tabuje in na veliko začeli govoriti o kakovosti življenja na podeželju. S projektom TERA želimo s tem nadaljevati.
V letu 2023 bomo po celotni Sloveniji izvedli 20 delavnic, ki naslavljajo 6 tem, ki so pomembne za doseganje enakosti med spoloma ter bolj usklajeno poklicno in zasebno življenje, kar sta glavna cilja projekta TERA. Vseh 6 tem pa pomembno prispeva k dvigu kakovsti življenja na podeželju.
Teme so naslednje:
- Pravi moški in prava ženska
- Aktiven podeželan/podeželanka
- Nasilje na podeželju
- Delo – počitek – prosti čas
- Medgeneracijsko sožitje
- Pravice in dolžnosti vsakega kmeta, socialna varnost
Iz vrst podeželske mladine in podeželskih žena bo sodelovalo 40 mentorjev, ki bodo vodili delavnice in spremljali vsak (vsaj) eno osebo, ki se v vsakdanjem življenju sooča z izzivom, kako uskladiti poklicno in zasebno življenje ter mu pomagali do kakovostnega življenja na podeželju.
ENAJSTI MENTOSKI PAR NAŠE MENTORSKE SHEME STA MARIJA IN EVA
Marija Šustarsič
DPŽ Dolenjske Toplice
Za TERO sem izvedela prek Zveze kmetic Slovenije ter se odločila za delavnico ter s tem za mentorstvo.
Eva Skube
DPM Suha krajina
Ne pravim, da je kvaliteta življenja na podeželju slaba, menim pa da jo je možno izboljšati. Ker želim prispevati in biti del spremembe sem se odločila sodelovati pri projektu TERA.
VABILO NA DELAVNICO TERA – nasilje na podeželju
Vabimo vas, da se nam pridružite na delavnici TERA–nasilje na podeželju. Namen delavnice je, da dobimo povratne informacije, kje so največji izzivi, ter da oblikujemo predloge, kako le-te izzive pravilno nasloviti. Ideje oz. rešitve za izzive bodo oblikovane v predloge, ki jih bomo na koncu projekta predstavili tudi odločevalcem. Predstavljale bodo močan zagovorniški dokument, ki se ga bomo trudili uresničiti. Izkoristiti želimo priložnost, da sooblikujemo rešitve, ki so namenjene podeželju in pomembno doprinesejo h kakovosti našega življenja.
Nasilje predstavlja hudo kršitev človekovih pravic – nasilje nad ženskami je celo najbolj razširjena kršitev človekovih pravic na svetu. Gre za dejanje, s katerim želi oseba nad drugo osebo prevladati, jo ponižati, ustrahovati in si jo podrediti tako, da zlorabi in uporabi moč. Vsi si zaslužimo živeti v miru in na varnem, brez nasilja. Za nasilje ni nikoli odgovorna žrtev, prav tako za nasilje nikoli ne obstajajo opravičila ali olajševalne okoliščine. Žrtve nasilja o nasilju redkeje spregovorijo, ker jih je sram, saj smatrajo, da je nasilje posledica njihovega neuspeha (v partnerskem ali družinskem kontekstu) zato je pomembno vedno poudariti, da je za nasilje odgovoren samo storilec!
Pogosto se ljudje ob nasilju, ki so mu priča, ne odzovejo, saj menijo da gre za zasebni konflikt med dvema, v katerega se naj ne bi bilo primerno vmešavati. Takšna miselnost je zelo nevarna, napačna in v škodo žrtvam nasilja.
Več o sami temi lahko preberete TUKAJ.
Delavnica TERA – nasilje na podeželju, bo potekala v torek, 30. maja, 2023, od 08.45 do 12.00 v sejni sobi 2 v KKC Dolenjske Toplice (Sokolski trg 4, 8350 Dolenjske Toplice).
Na dogodek se morate prijaviti preko naslednje povezave TUKAJ.
Število je omejeno na največ 15 udeležencev, zato pohitite s prijavo.
Veselimo se srečanja z vami.
Spodaj si lahko pogledate uradno vabilo.