

Poglejmo kaj se je dogajalo na še treh delavnicah izmed 20-ih delavnic, v sklopu projekta TERA.
Teme, ki smo jih obravnavali so naslednje:
Iz vrst podeželske mladine in podeželskih žena je sodelovalo 6 mentorjev ali bolje rečeno mentoric, ki so vodile delavnice in bodo v nadlajevanju spremljale vsaka (vsaj) eno osebo, ki se v vsakdanjem življenju sooča z izzivom, kako uskladiti poklicno in zasebno življenje ter mu s tem pomagale do kakovostnega življenja na podeželju.
Spoznajmo jih še enkrat!
Majda Jazbec
DPŽ Sevnica
V projekt TERA sem se vključila, ker si želim, da bi bile kmetice bolj enakovredne zaposlenim ženskam. Želim si tudi ohranjanja in poselitve podeželja.
Andreja Makovec Beci
ZSPM
K projektu sem pristopila v želji po izboljšanju položaja žensk na podeželju.
Irena Ule
Zveza kmetic Slovenije
Projekt TERA obravnava zanimive, nekoliko nedotaknjene teme, o katerih bi se morali pogovarjati. Želim, da seznanimo čim večji krog in da morda na tak način tudi rešimo kakšen problem.
Maja Križnar
ZSPM in Terenska kmetijska svetovalka za dopolnilne dejavnosti in kmečko družino pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Ljubljana
Projektu sem se pridružila, ker imam kot svetovalka za dopolnilne dejavnosti in kmečko družino, ter tudi kot učiteljica avtogenega treninga, zelo velik interes za splošen dobrobit kmečke družine, v smislu stanja in iskanja možnosti za izboljšanje. Pri projektu TERA sem se odločila sodelovati zato, ker tematsko zelo dobro pokriva ravno dobrobit kmečke družine.
Mojca Roj
DPŽ Selnica ob Dravi
V projekt TERA sem se vključila zaradi zanimive tematike. Veselim se sodelovanja z mladimi. Upam na boljšo prihodnost ženske na podeželju.
Urška Korošec
DPM Spodnje Podravje
Za projekt TERA sem se odločila zaradi meni zanimivih tem in predvsem učenja javnega nastopanja.

Delo – počitek – prosti čas
Več o sami temi lahko preberete TUKAJ.
Kaj so povedali udeleženci?
Državi ni jasno, da ne bo nikogar več, ki bi hrano prideloval za trg, ker jesti moramo vsi – če mi ne bomo več čustveno navezani na zemljo.
Brzina razvoja: kam to pelje? Kako živimo, odločamo sami. Hitenje ni več tako potrebno, kako se ustaviti, kar delaš, moraš z veseljem delati.
Prosti čas in posčitek sta temi, o katerih se vsak dan pogovarjamo. Vendar ostaja zgolj pri teoriji, pride košnja, naročilo,… moraš vstati in iti delat.
Dopolnilna dejavnost je dodatni vir, da kmetija lažje živi. Pri dopolnitvi kmetijstva morajo biti vpeti vsi člani družini. Če vsi dihajo s tem in delajo, se lahko zapolni tudi bolniška odsotnost.
Na državni ravni je potrebno urediti pomoč za družine z otroki s posebnimi ptorebami: ko mama ne more otroka peljati v zavod ima osebno asistentko (oseba, ki je zaposlena s strani države).
Potrebno je urediti tudi pomoč kot nega za otroke ali za nego starejših (zagotovo na nivoju države, saj družina že sama težko zase plača zavarovanje).



Luna in sonce – dan in noč.
Sonce nam sveti čez dan kot me, ki žarimo čez dan, ko delamo. Noč je luna za spanje. Luna in sonce – dan in noč predstavlja primerjavo med nami in nam sporoča, da je oboje potrebno (počitek in delo).
Pravi moški, prava ženska
Več o sami temi lahko preberete TUKAJ.
Kaj so povedali udeleženci?
Vsak ima svoje napake, tako moški kot ženske. V življenju nikoli ne veš kaj pride.
Za vsakim uspešnim moškim stoji uspešna ženska in obratno. Pomembno je sodelovanje in medsebojno spoštovanje.
V današnjem času je težko reči kdo je pravi moški in prava ženska – kakšna je prava vloga? Če sploh je. Ženske se zgubljamo, ravno tako moški. Vloge niso več tradicionalne.
Boljo kot definicija pravega moškega, prave ženske so pomembne vrline, ki so pomembne za oba spola.
Delo gospodinje zakonodajno ni obvrednoteno. Ženska mora imeti v delovnem okolju več možnosti.
Zakonsko je potrebno urediti tudi kmečke pokojnine.
Pomembno je, da za oba spola zagotovimo enake možnosti.



Pravi moški in prava ženska se dopolnjujeta.
Medgeneracijsko sožitje
Več o sami temi lahko preberete TUKAJ.
Kaj so povedali udeleženci?
Ločeno življenje starejših in mlajših, ločeno gospodinjstvo je ključno za dobro medgeneracijsko sožitje.
Nič ni bolj pomembno kot pa družina – da drži skupaj. Ne glede na sovražnike ali dobro okoli sebe.
V medgeneracijskem sožitju je potreben mir. Sicer ga je težko doseči, po težki lestvi se je potrebno povzpeti, ampak se da. Tudi mi ga bomo.
Samo od nas je odvisno ali bomo pogledali skozi okno in videli kaj lepega, ali pa bomo gledali v steno. Če imamo prost pogled za naprej, ni težav.
Vedno je kakšna težava. Včasih se vidi samo črno, čeprav je nekje spodaj belo.
Rana ura, zlata ura. Čim prej naj kmetje predajo kmetijo naslednikom.
Starši s svojim vzorom predajajo znanje svojim otrokom in potem bodo tudi otroci to predajali naprej svojim otrokom.






V vsako jabolko je treba znati vgristi – ne glede na to če je sladko ali kislo.
