BITI MAMA NA KMETIJI
Materinstvo je polno izzivov. Z čisto vsako žensko je posebna izkušnja. Biti mama je nekaj najlepšega na svetu. Čutiš tisti mali čudež pod svojim srcem vseh 9 mesecev. Pri tem smo vse mame enake. Neskončno komaj čakaš da spoznaš to malo bitjece, ki ti bo obrnilo svet na glavo. Pa vendar smo si različne. Naša življenja so različna.
Že nosečnost na kmetiji je drugačna. Ker je tudi tempo življenja drugačen. Nekatere še do zadnjega tedna molzejo v molziščih, grabljajo na travnikih, sadijo na vrtovih.
Največji izziv pa sledi po porodu. Kako uskladiti delo na kmetiji in materinstvo. Dosti prej je treba otroka prepustiti v varstvo starim staršem ali tetam, stricem, ker je delo treba nadaljevati. Na kmetiji ni porodniške 1 leto. Čeprav veš, da je otrok v dobrem varstvu, medtem ko si npr. v molzišču, je prisotna slaba vest, ker si ga zapustila tako hitro in komaj čakaš zadnje krave.
Drugi izziv pa je, da si kot mama in žena na kmetiji velikokrat prepuščena sama sebi z otroki. Še posebej ko je sezona dela na njivah, ki traja skoraj že od marca do novembra. Sama cel dan z otroki, ki zahtevajo pozornost, če niso v vrtcu, gospodinjstvo in vsa ostala dela na kmetiji z živino, na vrtu. Naporno je, čeprav od zunaj velikokrat izgleda kot da imamo mame na kmetiji ogromno časa za otroke, pa temu ni tako. Delovnik na kmetiji ni ustaljen, vseskozi dan se nekaj najde.
AMPAK vse je vredno, ko vidiš rezultate dela svojih rok. Otroke, ki imajo na kmetiji ogromno prostora za gibanje in raziskovanje narave. Otroke, ki so jim delovne navade praktično že prirojene in znajo ceniti domače. Biti mama na kmetiji je težko, ampak izpolnjujoče.
Z medijsko podporo: