Glas mladih: Brez kmetij se ne da živet

Glas mladih: Brez kmetij se ne da živet je projekt, ki ga od 1. 1. 2025 do 31. 3. 2026 izvajamo Zveza slovenske podeželske mladine in Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija. Projekt sofinancirata društvo Focus (projekt Reboot) in Evropska unija.

Kaj je “Glas Mladih: Brez kmetij se ne da živet” in kaj želimo doseči?

“Glas Mladih: Brez kmetij se ne da živet” je projekt, s katerim povezujemo mlade iz mestnega in podeželskega okolja ter spodbujamo izmenjavo znanja in izkušenj za bolj trajnostne prehranske sisteme. Skozi interaktivne aktivnosti mladi pridobijo vpogled v pomen lokalne pridelave hrane, vlogo žensk v kmetijstvu in premagovanje spolnih stereotipov.

Ključni cilj projekta je oblikovanje Manifesta mladih o trajnostnih prehranskih sistemih, ki bo služil kot osnova za zagovorniške aktivnosti in pogovore z odločevalci. Na ta način želimo s projektom opolnomočiti mlade, da postanejo aktivni soustvarjalci trajnostne prihodnosti prehrane in kmetijstva.

Kmečko prebivalstvo je zaradi specifičnih pogojev dela in življenja izpostavljeno velikim psihosocialnim obremenitvam, zato so cilji projekta usmerjeni v implementacijo izobraževalnih gradiv in aktivnosti, ki bodo pomagala kmečkemu prebivalstvu, da bo lahko bolj učinkovito upravljal s stresnimi okoliščinami dela in življenja na kmetijah ter lažje poskrbel za dobro duševno zdravje.

Kaj vse načrtujemo v projektu?

Gre za obširen projekt, znotraj katerega načrtujemo mnogo različnih aktivnosti:
  1. Pomlad 2025: Študijski obiski na kmetijah za mlade s praktičnimi delavnicami: Obiskali bomo kmetije po Sloveniji, kjer bomo spoznavali slovensko kmetijstvo in njegov pomen ter se preizkusili na praktičnih delavnicah.
  2. Jesen 2025: Pogovorni večeri: Na treh pogovornih večerih bomo z mladimi, kmeti in predstavniki zadrug razpravljali o izzivih in priložnostih v kmetijstvu. 
  3. Pomlad/poletje 2025: Fotografska razstava: Pripravili bomo fotografski natečaj in razstavo, ki bo prikazala različne vloge žensk v kmetijstvu in prikazovala raznolikost vlog.
  4. Kampanja o lokalni trajnostni prehrani: Preko kampanje na šolah in veselicah ter na spletu bomo ozaveščali o trajnostni prehrani in prehranskih navadah mladih, mladim pa omogočili, da so sami glasniki sprememb.
  5. Jesen 2025: Raziskovalni natečaj za diplomske in magistrske naloge: Razpisali bomo natečaj za diplomske in magistrske naloge, ki bodo raziskovale izzive prehranskih sistemov in trajnostne rešitve.

 

Več o projektu

Projekt je sofinanciran s strani Evropske unije preko projekta “Rebooting the Food System“, ki ga v Sloveniji izvaja Focus, društvo za sonaraven razvoj.

Izražena stališča in mnenja so izključna odgovornost avtorjev in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske komisije.