Na deželo po delo
Na deželo po delo je projekt Erazmus +, v katerem smo vodilni partner poleg CIPRE Slovenije ter Kiriku Cooperativa Sociale Onlus
S projektom naslavljamo problematiko odseljevanja mladih iz ruralnega okolja. Praznjenje podeželja in opuščanje zelenih poklicev, ki so izjemno pomembni za celotno prebivalstvo, je zaskrbljujoče z vidika povečanja medgeneracijskih razlik, prehrambene varnosti, povečanja stanovanjske stiske v mestih ob tem propadanja hiš na podeželju, centralizacije države in blaženja podnebnih sprememb.
Ugotovitve kažejo, da je glavni razlog izseljevanja mladih s podeželja zaradi študija in zaposlitve. Prav tako rezultati Erasmus+ projekta Alpski kompas kažejo, da si mladi želijo ostati oz. vrniti na podeželje, saj je tam življenje kakovostnejše, toda problem je v pomanjkanju zaposlitev. Mladi se ne zavedajo potenciala podeželja in ne poznajo vseh poklicev, ki jih lahko tam opravljajo, prav tako, imajo številni mladi o poklicih na podeželju negativno mnenje.


Več o projektu "Na deželo po delo"
V projektu bomo iskali odgovore kateri so inovativni in digitalni pristopi k tem poklicem, ki bodo mlade navdušili in jih spodbujali k njihovi izbiri, kakšne so potrebe mladih, ki vstopajo na trg dela. Potrebe današnjih mladih niso podobne potrebam preteklih generacij, zato je te poklice nujno prilagoditi, saj so pomembni za ohranjanje celotne družbe.
Projekt naslavlja 4 prednostne naloge programa mladine:
- izboljšanje zaposljivosti mladih,
- spodbujanje podjetništva in samoiniciativnosti,
- povečanje kakovosti, inovacij in priznavanja mladinskega dela,
- krepitev povezav med politiko, raziskavami in prakso.
Cilj projekta "Na deželo po delo"
S projektom želimo nasloviti poklice - kmetovanje, pastirstvo, vinarstvo in naravovarstveno nadzorstvo in jih približati mladim.
Eden izmed glavnih ciljev je izboljšanje položaja mladih v ruralnem okolju, z dvigom kompetenc za zaposljivost v zelenem sektorju na podeželju (izboljšanje zaposljivosti mladih), opolnomočenje mladih za boljšo zaposljivost, izboljšati razumevanje povezave blaženja podnebnih sprememb, trajnostnega razvoja in ohranjanja ruralnih poklicev, izboljšati ugled ruralnih poklicev, krepitev znanja in zavedanja o pomenu naravovarstvenih poklicev ter poklicev v kmetijstvu z vidika lokalne samooskrbe, ohranjanja mlade populacije na podeželju, trajnostnega razvoja, podnebnih sprememb in biotske raznovrstnosti.
Zaposljivost, stanovanjska in podnebna kriza so 3 najbolj pereče teme mladih. Želijo si delati na področjih, ki sledijo trajnostnemu razvoju in prispevajo k blaženju podnebnih sprememb. Velikokrat so prisiljeni izbrati službe, ki so na voljo ali do katerih lažje dostopajo, pomembno pa je tudi plačilo. V poklicih, ki jih naslavljamo v projektu so plače zelo nizke. Poklic izbirajo v fazi osamosvajanja in prav plačilo igra veliko vlogo. S projektom želimo predstaviti in približati poklice, ki sledijo zelenemu prehodu ter varovanju in ohranjanju okolja in pokazati mladim nove možnosti (npr. podjetništvo na podeželju).
Poklica kot sta npr. pastir in kmet brez dopolnilne dejavnosti izumirata, slednja pa sta pomembna za ohranjanje biodiverzitete, prehranske samooskrbe, ohranjanje prebivalstva in kulturne krajine podeželja ter decentralizacije Slovenije. Mlajše generacije se velikokrat pomena teh poklicev ne zavedajo in imajo v njihovih vrstah celo negativen prizvok. Potrebno jim jih je približati, jih motivirati, raziskati njihove potrebe in poklice revitalizirati, da bodo za njih bolj privlačni.

CIPRA Slovenija, društvo za varstvo Alp
CIPRA Slovenija je nevladna organizacija (društvo), ki si prizadeva za trajnostni razvoj v Alpah. Delujemo na področjih ohranjanja naravne in kulturne dediščine, regionalne raznolikosti, kakovosti življenja, trajnostne mobilnosti in pozivamo k reševanju čezmejnih izzivov.
Kirikù Cooperativa Sociale Onlus
Kirikù je socialna zadruga, ki mladim zagotavlja izobraževalno in socialno pomoč. Svoje storitve izvaja prek mladinskih centrov, lokalnih skupnosti in socialnih služb. Zadruga poudarja pomen aktivne udeležbe ter ponuja izobraževalne in pedagoške dejavnosti, namenjene spodbujanju izobraževanja.