SPLETNI SEMINAR TRŽENJE KMETIJSKIH PROIZVODOV
Zavedamo se, da je promocija enako pomembna kot pridelava in predelava na kmetiji, saj kakovosten izdelek še ne zagotavlja uspešne prodaje. Promocijske aktivnosti je potrebno načrtovati strukturirano in dolgoročno. Z namenom prenosa znanja smo Zveza slovenske podeželske mladine v torek, 19. maja, ob 20.00 prvič organizirali spletni seminar na temo Trženja kmetijskih proizvodov, ki ga je podprla Mreža za podeželje. Spletni seminar je z motivacijskim govorom otvoril Matija Goljar. Nadaljevali smo s primeri dobrih praks, ki so jih predstavili nosilci naziva IMK: IMK 2009 – Andreja Jagodic, IMK 2017 – Matic Vizjak in aktualni nosilec IMK 2019 – Igor Paldauf. Seminar smo zaključili s kratko delavnico obdelave fotografij preko aplikacije Snapseed, ki jo je za nas izvedel strokovni sodelavec zavoda Nefiks, Jan Magdić, v okviru našega skupnega projekta Stičišče Središče.

Matija Goljar je podjetniški mentor, ki vodi podjetniški pospeševalnik Ustvarjalnik – enega največjih mednarodnih mentorskih programov za podjetnike začetnike. Svoje prvo podjetje je ustanovil pri 19 letih, zdaj pa večino svojega časa namenja pedagoškemu delu in spodbujanju ustvarjalnosti. Do prvih poslovnih uspehov je pomagal več kot 1.000 podjetnikom, najraje se ukvarja z začetniki, ki še niso naredili prvega vstopa na trg. Šolal se je na prestižni Londonski univerzi Central Saint Martins, na magistrskem programu Applied Imagination – aplikativna domišljija. Matija vsako leto predava na Watson University v ZDA, v prostem času pa na svoji bivši šoli vodi podjetniški krožek za najmlajše ter pripravlja radijske oddaje in strokovne članke s področja ustvarjalnosti, podjetnosti in bodočih trendov.
“Najbolj uspešni – in definitivno najbolj srečni v življenju – so tisti, ki jim uspe svoj hobi, svojo strast, spremeniti v način življenja in vir prihodka”. – Matija Goljar
Igor Paldauf je leta 2011 prevzel kmetijo in nadaljuje z dolgoletno tradicijo kmetovanja Kmetije Paldauf. Na gospodarstvu živijo, kot šestčlanska razširjena družina, 3 generacije. Obdelujejo 25 hektarjev njivskih površin in so s celotno kmetijo v ekološkem kmetovanju. Za ekološko kmetovanje so se odločili predvsem zato, ker želijo naravi in sebi najboljše, pridelati želijo kar se da zdravo hrano. Njihova želja je, da pridelke, ki jih pridelajo na njivah, tudi predelajo v hrano oz. jih porabijo za živali na kmetiji.
“Delajmo skupaj, saj smo le skupaj močnejši”. – Igor Paldauf
Posestvo družine Pavlin-Jagodic, po domače Poličarjeva kmetija, kjer kmetuje Andreja Jagodic, obsega 27 hektarov obdelovalnih površin in 25 hektarov gozda. Svoje znanje in trud vlagajo v kmetovanje na naravi prijazen način, z načrtovano in nadzorovano rabo gnojil in škropiv. Večino ustvarjenega prodajajo doma, v “štibelcu”. Njihove krave imajo tako dobro mleko, da ni le za piti, ampak delajo iz njega tudi kopico mlečnih dobrot in res odlične sire (od začetka do konca jih naredijo sami, saj imajo lastno sirarno). Pridelujejo zgodnji in pozni krompir, koruzo in žita (moko jim mlinar melje tudi na kamen), redijo govedo in pujse, njihove kokoške pa poskrbijo za vedno sveža jajca.
A to še zdaleč ni vse …
“Vse, kar pridelujemo, jemo. Vse, kar jemo, ponudimo tudi vam.
Za našo mizo in v naši trgovini. Na Poličarjevi kmetiji gresta ljubezen do zemlje in veselje do dela iz roda v rod. KAR PO DOMAČE” . – Andreja Jagodic
Matic Vizjak, inovativni mladi kmet iz Šmarij pri Jelšah kmetuje na ekološki kmetiji Vizjak, kjer skušajo ohranjati stare etnološke načine pridelovanja. To počnejo tako, da večino del še vedno izvajajo ročno skupaj z njihovimi dobrimi sosedi in prijatelji. Leta 2019 je postal predsednik (kot prvi kmet) mlade selekcije Kluba slovenskih podjetnikov, Slovenian Business Club Mladi. Vizjak je ob prevzemu funkcije napovedal spodbujanje podjetnosti med mladimi in aktivnosti za zadržanje mladih perspektivnih doma, namesto da ti z domačim znanjem odhajajo v tujino.
“Z odhajanjem mladih v tujino izgubljamo vsi: mladi, ki odhajajo iz slovenskega okolja, in družba, ker jo zapuščajo perspektivni talenti. Podjetniki (kmetje) morajo postati ambasadorji pozitivnih vrednot, enako kot športniki”. – Matic Vizjak
Po zaključenih predstavitvah je bil čas namenjen odgovorom na vprašanja, ki so jih zastavili poslušalci preko zooma in FB live prenosa. Kaj je poslušalce najbolj zanimalo in kako so se odzvali panelisti si lahko ogledate v spodnjem videu.
Oblikovanje fotografij se zdi na trenutke zelo časovno potratna naloga. S tem namenom smo seminar zaključili s kratko delavnico oblikovanja fotografij s pomočjo aplikacije Snapseed, pod strokovnim vodstvom Jana Magdića, strokovnega sodelavca na zavodu Nefiks, s katerim sodelujemo pri projektu Stičišče Središče. Pogledali smo si kako si lahko to opravilo čim bolj olajšamo in obdržimo kar se da visoko kvaliteto. Pregledali smo nekaj osnovnih pojmov: namen fotografije, kompozicija, razmerje/format. Spoznali smo 5 orodij v aplikaciji Snapseed, ki vam omogoči pripraviti fotografije, da bodo le te primerne za objavo na splet.
“Z moje strani še pohvala tako gostom za spodbudne besede in dobre napotke kot tudi vam za organizacijo dogodka”. – Jan Magdić