NUJNO – pandemija COVID 19 in rok za vložitev izjav ter izključevanje ukrepov
Bodite pozorni, da je jutri, 30. aprila, zadnji rok za vložitev izjave za opostitev plačila prispevkov, ki je dostopna na portalu eDavki (https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/OpenPortal/pages/registration/intro.aspx), lahko pa jo v poštni nabiralnik najbližje FU odnesete tudi fizično (za datum oddaje namreč šteje dan, ko jo FURS vzame iz nabiralnika in ne datum oddaje priporočenega pisma).
OPROSTITEV PLAČILA PRISPEVKOV:
– 30. 4. 2020: rok za predložitev izjave, če želijo oprostitev za marčevske (od 13. 3. 2020 dalje) in aprilske prispevke, ki sicer zapadejo v plačilo 20. 4. in 20. 5. 2020.
– 31. 5. 2020: rok za predložitev izjave, če želijo oprostitev majskih prispevkov, ki sicer zapadejo v plačilo 20. 6. 2020.
Nevložitev izjave za oprostitev plačila prispevkov do konca meseca aprila pomeni trajno izgubo pravice do oprostitve plačila prispevkov za mesec marec in april!
POZOR! – do oprostitve plačila, sta upravičeni vsi tisti, ki izpolnjujete navedene pogoje:
OPROSTITEV PLAČILA PRISPEVKOV ZA SAMOZAPOSLENE OSEBE, DRUŽBENIKE IN KMETE: Samozaposlene osebe, ki so na dan uveljavitve tega zakona vključene v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje in kmetje, ki so vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, so za mesec april in maj 2020 oproščeni plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja v celoti. Za oprostitev plačila prispevkov mora upravičenec podati izjavo, da zaradi epidemije virusa COVID-19 ne morejo opravljati dejavnosti ali jo opravljajo v bistveno zmanjšanem obsegu. Bistveno zmanjšan obseg opravljanja dejavnosti po tem zakonu pomeni vsaj 25 % zmanjšanja prihodkov v mesecu marcu 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020 ali vsaj 50 % zmanjšanja prihodkov v mesecu aprilu ali maju 2020 v primerjavi s prihodki v mesecu februarju 2020.
MESEČNI TEMELJNI DOHODEK:
– 18. 4. 2020: če je bila izjava vložena do tega datuma za marec, je bil denar nakazan na TRR 24. 4. 2020.
– od 19. 4. do 30. 4. 2020: če bo izjava vložena v tem obdobju za marec in, ali april, bo denar nakazan na TRR 10. 5. 2020.
– od 1. 5. do 31. 5. 2020: če bo izjava vložena v tem obdobju za marec in, ali april in, ali maj, bo denar nakazan na TRR 10. 6. 2020
POZOR!
Ukrep Izredna pomoč v obliki temeljnega dohodka se izključuje z ukrepom Finančno nadomestilo. Kmet je upravičen do samo enega izmed teh dveh ukrepov.
Povzeto po KGZS: Ker gre za izjavo, s katero je mogoče uveljaviti tudi temeljni dohodek (na istem dokumentu je mogoče hkrati uveljaviti obe upravičenji – oprostitev plačila prispevkov in temeljni dohodek), opozarjamo na možnost, da kmečki zavarovanci z uveljavitvijo temeljnega dohodka še počakajo.
Trenutno se namreč še ne ve, kakšna bo višina sektorske pomoči, do katere pa ne boste upravičeni, če boste vložili izjavo, s katero boste uveljavili tudi temeljni dohodek. Dodajamo, da ne vložitev izjave za temeljni dohodek do konca aprila (30.4.2020) ne pomeni trajne izgube pravice do izplačila temeljnega dohodka. Kmečki zavarovanec bo to pravico trajno izgubil šele, če jo ne bo vložil do konca maja (31.5.2020). Temeljni dohodek je namreč mogoče uveljaviti za vsak mesec posebej ali za vse mesece skupaj. Razlika je le v dnevu izplačila.
V VEDNOST!
Na MKGP smo že pred dnevi naslovili dve ključni vprašanji, ki sta za upravičence bistvenega pomena:
1. Kako se bo dokazovalo oz. preverjalo, ali je kmet upravičen do ukrepov COVID19? Kmetje so zelo zmedeni, saj nikjer ni zaslediti, kako se to preveri, je pa zelo jasno zapisano trikratno vračanje pomoči, v primeru neupravičenosti (kar je zelo nejasno, ravno zato, ker je težko “upravičiti upravičenost”, če niso jasni pogoji dokazovanja oz. preverjanja).?
2. Izključljivost ukrepov Finančno nadomestilo z ukrepi Izredna pomoč v obliki temeljnega dohodka. Kar nekaj kmetov je že vložilo izjave, za slednje, ker niso vedeli za izključljivost, oz. strukturo Finančnega nadomestila. Kar nekaj je takšnih, ki bi dobili višje finančno nadomestilo kot je skupek temeljnih dohodkov v posameznih mesecih. Zato vas prosimo, da kmetom omogočite umik izjave, saj bi bilo le to, glede na nejasnost situacije ne le pošteno, temveč tudi zelo potrebno.Ker odgovorov še nismo prejeli, smo poslali na MKGP in Ministrstvo za finance “zahtevo”, po podaljšanju rokov za oddajo izjav in jasnih odgovorov za zastavljeni vprašanji. Vendar ste se vi vseeno primorani ravnati po trenutnih rokih in pogojih.