Izzivi podežja v Litiji in Šmartno pri Litiji
Stičišče Središče v sodelovanju z Zvezo slovenske podeželske mladine pripravlja cikel predvidoma osmih posvetov med občinami in nevladnimi organizacijami z naslovom IZZIVI PODEŽELJA v Osrednjeslovenski regiji, ki bodo izvedeni v osmih občinah. Kot ključne izzive podeželja smo determinirali področja: razvoj podeželja, mladi kmetje, aktivna participacija, občinski razpisi, pametne vasi in dolgoživa družba. Izvedeni so že bili posveti v Mestni občini Ljubljana, v Občini Kamnik, Občini Domžale in Občini Medvode.
Tokratno srečanje deležnikov v občinah Šmartno pri Litiji in Litija smo izvedli preko spleta. Namen srečanja je bil, da skupaj prepoznamo izzive in oblikujemo ustrezne rešitve, ki jih udeleženci vidijo kot možnost sodelovanja med nevladnim sektorjem in občinarji za razvoj občine in razvoj podeželja.
Rešitve in zaključke delavnic so udeleženci predstavili županu občine Šmartno pri Litiji g. Rajku Meserku in županu občine Litija g. Francu Rokavcu ter poslancu v državnem zboru g. Borisu Doblekarju.
Ključni predlogi, ki so jih izpostavili udeleženci so bili:
– vzpostavitev posebne rubrike v občinskem glasilu, kjer se predstavijo dobre prakse razvoja podeželja (kmetje, podjetniki, ki soustvarjajo in razvijajo podeželje, svoje zgodbe),
– spodbujanje turizma preko razpisov, izobraževanj in ureditve infrastrukture,
– znižanje komunalnega prispevka za mlade družine in kmete,
– letno srečanje deležnikov in vzpostavitev baze organizacij za sprotno medsebojno obveščanje,
– dograditev tudi na področju občinskih razpisov (katerih sredstva naj se povečajo, naslavljajo pa naj tudi rabljeno mehanizacijo) ter informiranje o razpisih,
– učinkovita oskrba starejših na domu (potrebno poskrbeti za infrastrukturo in kader) in aktivno vključevanje starejših v društva.
Vsi prisotni odločevalci so predloge z zanimanjem poslušali in poudarili pripravljenost po podrobni preučitvi ter vključitvi relevantnih predlogov v nadaljnje delovanje in razvoj.
Udeleženec srečanja in predsednik Društva podeželske mladine Litija in Šmartno, Marko Firm, je po posvetu strnil svoje vtise: »Srečanje deležnikov Litijskega in Šmarskega podeželja je pokazalo, da so takšna srečanja potrebna, saj tako odločevalci dobijo povratne informacije/potrebe/želje direktno od podeželanov in obratno. Z vzpostavljenim dialogom in sodelovanjem lahko skupaj najdemo rešitve za prihajajoče izzive, ki jih prinaša prihodnost in tako ohranimo podeželje živo.«
Več si lahko preberete v končnem poročilu: