Mladi kmetje se zavedamo pomembnosti znanja in stalnega izobraževanja. Svojo radovednost in željo po širjenju obzorja smo na ZSPM med drugim vzpostavili mesečne spletne seminarje, ki naslavljajo različne aktualne tematike. Namenjeni so širjenju obzorja in zagotavljanju ključnih informacij za razumevanje in kontaktnih podatkov.
Konec marca in v začetku aprila smo združili moči z Zvezo društev rejcev govedi lisaste pasme Slovenije in izvedli seminarja z naslovoma Kako krmiti – in Kako gnojiti v kriznih časih. Glede krmnih obrokov smo rešitve iskali skupaj z najprepoznavnejšima obrazoma prehrane govedi v Sloveniji, to sta mag. Anton Hohler in dr. Andrej Toplak, ki prihajata iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj. Kljub naraščejočim stroškom v proizvodnji smo sklenili, da je ključna učinkovitost in uporaba znanja pri delu. Namreč krmnega obroka ni mogoče izračunati brez analiz krme. Posledice krmljenja neoptimalnega obroka se pri govedu, predvsem molznicah, običajno ne pokažejo takoj, ampak se pomanjkanje lahko izrazi kot slabša poldnost ali odpornost. V drugem delu pa nam je kmetijo in svoje delo predstavil Primož Kopač, ki je magister zootehnike in pridobljeno znanje s fakultete uspešno prenaša tudi na kmetijo.
V drugem predavanju z naslovom Kako gnojiti v kriznih časih smo se z gospodom Ivanom Brodnjakom dotaknili tako osnovnih zakonitosti pridelave krme in poljščin, ekonomski pomen pridelave lastne krme v teh negotovih časih pa je naslovil gospod Janko Petrovič, sicer univerzitetni agronomist in direktor Mlekarske zadruge Ptuj. Vsebino sta nam popestrila še Primož Pevec, ki nam je pokazal svoj lasten računalniški model za izračunavanje najoptimalnejšega gnojilnega načrta glede na potrebe in cene ter Božidar Brečko, ki je predstavil sisteme za nanos gnojevke z nizkimi izpusti. Oba dogodka je spremljal tudi tedanji državni sekretar mag. Aleš Irgolič, ki nas je seznanil z novostmi in delom ministrstva na področju kriznega upravljanja z visokimi stroški in njihove načrte za naprej.
Zadnji seminar pred poletnim premorom smo meseca maja namenili predstavitvi Slovenskega regionalno razvojnega sklada, s poudarkom na predstavitvi aktualnega Javnega razpisa za pred-financiranje projektov v kmetijstvu in gozdarstvu. Izvedli smo ga skupaj z gospo Majo Dobnik, ki je zaposlena na Sektorju za finančne spodbude SRRS. Izkušnjo domače kmetije z omenjenim skladom nam je predstavila tudi Doris Letina, ki je poudarila dostopnost in prijaznost zaposlenih na Skladu. Dogodek smo zaključili s plodno razpravo na podlagi prejetih vprašanj poslušateljev.
Poletje z dolgim dnem ponuja več dela v naravi. Spletni seminarji ABC bodo po kratkem premoru zopet v jeseni. Za uvod v nov sklop izobraževanj pripravljamo dogodkom o digitalizaciji v kmetijstvu, ki bo na Sejmu AGRA, v nedeljo, 28. 8. 2022. Naj nas spremlja misel kitajskega filozofa Laa Tse: Kdor se učenju posveča, se vsak dan veča.
Andreja Beci
Vodja ABC spletnih seminarjev