ABC o socialni varnosti
V naravi ljudi je pomemben občutek varnosti – ne samo pred fizičnimi poškodbami in slabim vremenom, ampak je tudi psihološka varnost in občutek, da nismo prepuščeni sami sebi. Socialna varnost je za vse zelo pomembna, ne samo za kmeta. Toliko bolj pa smo kmetje prepuščeni sami sebi pri urejanju teh zadev, saj zaposlenim v drugih sektorjih to uredi delodajalec.
Marsikdo misli, da je preprosto biti kmečko zavarovan. Znotraj tega zavarovanja je ogromno različnih možnosti, ki prinašajo različne ugodnosti in pravice. In posledično različno višino plačil prispevkov. Kaj je za kmeta najugodnejša in najboljša rešitev? Kako se znajti v poplavi informacij in zakompliciranem pravnem jeziku? Kako si na podlagi zakonov najbolje zagotoviti socialno varnost?
4. avgusta smo na ZSPM organizirali spletni seminar na temo socialne varnosti na kmetiji. Glavna govornica je bila Urška Ahlin Ganziti, višja sodelavka za področje socialne varnosti na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije. V slabi uri nam je uspela predstaviti osnovne informacije o socialnih in invalidskih zavarovanjih ter o drugih osnovnih socialnih transferjih, ki kmetom, kot državljanom Republike Slovenije pripadajo, ter o drugih ugodnostih kmečkega zavarovanja. Kmečke zavarovance ločimo na obvezne in prostovoljne. Prostovoljne pa delimo na tiste za širši in ožji obseg zdravstvenega zavarovanja. Širši obseg omogoča koriščenje bolniške (tudi za otroka), medtem ko ožji obseg pokriva samo osnovno zdravstveno zavarovanje. Za lažjo orientacijo je pripeta predstavitev glavne govorke, na povezavi pa najdete tudi posnetek seminarja.
Ker želimo predstaviti čim več dobrih praks iz vseh sektorjev, smo tudi tokrat povabili gosta iz različnih sektorjev. Prvi govorec je Sandi Fleisinger iz kmetije, ki se ukvarjajo z vinogradništvom in turizmom na kmetiji. Doma sta zaposlena oba z ženo ter njegova starša. Ker je delo na kmetiji dinamično, se je že zgodilo, da sta koristila tako bolniške, kot porodniške in ostale socialne transferje. Največ informacij kako si zagotoviti socialno varnost z maksimalnim izkoristkom pravic, sta si pridobila sama. Pomagali so tudi na lokalni izpostavi svetovalne službe. Zagotoviti sredstva za prispevke ni mačji kašelj. Stalno moraš biti prisotne na trgu, pomembna je predvsem promocija, ki pa za seboj potegne druge stroške.
Ker želimo okrepiti delovanje žensk na podeželju, je bila naša tretja govorka mlada prevzemnica. Damjana Ostanek Heric, ki uspešno vodi zelenjadarsko kmetijo, je primer, kako lahko z veseljem do dela na kmetiji uspeš. Ne samo, da sta na kmetiji zaposlena oba z možem, zaposlili so tudi dodatno osebo, v višku sezone zaposlijo tudi študente. Vedno večje povpraševanje zahteva tudi posodabljanje kmetije. Redno se prijavljajo na razpise, iščejo nove tržne poti, hkrati pa zagotavljajo visok nivo svojih pridelkov in predelanih proizvodov. Dobrodošlo je, če ti nekdo pomaga in ti svetuje kako si zagotoviti vsaj osnovno socialno varnost in da pridobiš čim več pravic.
Ker je tema zelo obsežna, se je tekom seminarja pojavilo kar precej vprašanj. Odgovore si lahko ogledate v naslednjem videu.
Za morebitna nova vprašanja vam je ga. Urška na voljo:
Višja sodelavka I za področje socialne varnosti:
Urška Ahlin Ganziti
T: (01) 51 36 681
E: urska.ahlin-ganziti@kgzs.si
V prilogi pa še predstavitev od ga. Urške: