ABC o mladem prevzemniku
6. in 7. oktobra 2020 smo uspešno izvedli nov spletni seminar, kjer smo podrobneje razčlenili, definirali in predstavili MLADEGA PREVZEMNIKA. Zakaj smo se odločili za to temo? Zato, ker sev začetku naslednjega leta pripravlja zadnji razpis za mlade prevzemnike v tem programskem obdobju. In ker je tema kompleksna in tudi občutljiva, smo ji namenili kar dva zaporedna seminarja, ker želimo, da izveste čim več informacij, ki vam bodo koristile ob prenosu kmetije na mladega gospodarja. Naši govorci so bili iz različnih vetrov, seveda smo k pogovoru povabili tudi mlade kmete, ki so nam predstavili svoje izkušnje, tako pozitivne kot negativne, ki naslavljajo predajo kmetije.
Prenos kmetije ni le pridobitev finančne podpore s strani države in nakup mehanizacije ali postavitev novega objekta. Je prenos življenjskega dela staršev na otroke. Prenos kmetije so odnosi. In je vizija z veliko trdega dela. Ob besedi mladi prevzemnik na kmetiji je prva asociacija mlad kmet. Včasih pa pozabimo na starega kmeta.
Naša prva govorka je bila ga. Polona Starc je kmetijska svetovalka za razvoj podeželja na Kmetijsko-gozdarskem zavodu Celje. Je ena izmed INFO točk KGZS za mlade kmete. Po izobrazbi je pravnica, zato nam bo predstavila pravni prenos kmetije. Začeli pa bomo nekoliko mehkeje…z podatki o statistiki.
Kot smo slišali, je izobrazba ena izmed osnovnih pogojev za pridobitev sredstev iz podukrepa 6.1.-pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete. Mogoče si nekdo v najstniških letih sploh ne predstavlja, da bo postal lastnik kmetije in se preživljal s prodajo jogurtov. Zato se ni odločil za srednjo šolo kmetijske smeri. A nič ne de, nacionalna poklicna kvalifikacija je rešitev za vse, ki nimajo kmetijske izobrazbe in bi radi kandidirali na razpisu za zagon dejavnosti za mlade kmete.
Druga gostja je bila ga. Jana Žiberna, zaposlena na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije. Je vodja službe za izobraževanje in usposabljanje v kmetijstvu. Kot poznavalka področja NPK-jev nam bo razložila kako poteka pridobitev NPK in kdaj ga sploh potrebujemo.
Nujno je, da je prenos kmetije pravno formalno dobro urejen. To je mogoče bolj suhoparna tema, a nujna za obravnavo. Ga. Polona Starc nam bo predstavila še pravni prenos kmetije, kakšne so razlike med pogodbami in predstavila malenkosti, ki pomagajo za lažje odločitve ob prenosu kmetije.
Kot gost in predstavnik mladih prevzemnikov se nam je pridružil Florjan Klavž. Je lastnik visokogorske ekološke kmetije v Črni na Koroškem, ki se ukvarja s prodajo ekološkega mesa neposredno končnim strankam. Je mlad, z velikim veseljem do kmetijstva in vztraja, kljub težjim razmeram. Kako je potekal prenos na naši kmetiji in s kakšnimi izzivi se sooča kot mladi kmet, izveste v video spodaj.
Želeli smo predstaviti celosten pogled prenosa kmetije iz prakse. Pogled starejših in mlajših. V prvem delu seminarja smo izvedeli, da je le slabih 20% žensk mladih prevzemnic. Mi smo uspeli eno izmed njih dobiti v naš seminar. Martina Veršnik prihaja iz Primorske in je svojo kmetijo prevzela od mame, ki je danes tudi z nami. Ima neverjetno voljo do kmetovanja in se ne ustavi kljub mnogim težkim preizkušnjam, ki so prišle naproti. Kakšno zgodbo sta nam predstavili Martina in njena mama lahko poslušate v spodnjem prispevku.
Med seminarjem se je nabralo kar nekaj vprašanj. Njihove odgovore lahko poslušate v spodnjem posnetku.
V drugem delu seminarja smo bolj podrobno zakorakali v prihajajoči razpis in pokukali v prihodnje programsko obdobje ter prisluhnili dobri praksi iz Primorske.
V prilogi si lahko kaj več prebereš o NPK-jih: