Za nami sta zadnji dve spomladnaski delavnici izmed 20-ih delavnic, v sklopu projekta TERA.
Teme, ki smo jih obravnavali so naslednje:
Iz vrst podeželske mladine in podeželskih žena so sodelovale 4 mentorice, ki so vodile delavnice in bodo v nadlajevanju spremljale vsaka (vsaj) eno osebo, ki se v vsakdanjem življenju sooča z izzivom, kako uskladiti poklicno in zasebno življenje ter mu s tem pomagale do kakovostnega življenja na podeželju.
Spoznajmo jih še enkrat!
Martina Planinc
DPŽ Sv. Jurij ob Ščavnici
V projekt TERA sem se prijavila, saj sem mnenja, da se o enakosti spolov na podeželju premalo govori ter da so ženske na podeželju še vedno premalo cenjene in pogosto spregledane.
Julija Kordež
DPM Mežiška dolina
Pomembno se mi zdi, da se pričnemo vedno bolj zavedati vrednosti kmeta v našem vsakdanu. Še bolj pomembno pa to, da se kmet začne zavedati svoje vrednosti, svojega časa in dela in truda, ki ga dnevno vlaga v svoj obstoj, v obstoj svoje kmetije, panoge, v obstoj naše čudovite narave. Prav tako želim bolj podrobno spoznati celoten projekt TERA in module, spoznati kako delujejo ti različni sistemi po Sloveniji in boljše razumeti življenje na podeželju, kaj vse nam je na voljo in kaj vse lahko še odkrijemo. Predvsem pa želim dodati košček sebe v ta mozaik podeželske mladine in doprinesti k boljšemu jutri za nas, zase in za naše prihodnje generacije.
Marija Šustarsič
DPŽ Dolenjske Toplice
Za TERO sem izvedela prek Zveze kmetic Slovenije ter se odločila za delavnico ter s tem za mentorstvo.
Eva Skube
DPM Suha krajina
Ne pravim, da je kvaliteta življenja na podeželju slaba, menim pa da jo je možno izboljšati. Ker želim prispevati in biti del spremembe sem se odločila sodelovati pri projektu TERA.
Nasilje na podeželju
Več o sami temi lahko preberete TUKAJ.
Kaj so povedali udeleženci?
Prelaganje odgovornosti pristojnih institucij? Ali je pomoč rees dostopna?
Najslabše je ker, se moraš pred vsemi zagovarjat in postavljat zase. Nihče zares ne nudi pomoči oz. pove, da nima pristojnosti – zakoni nas ubistvu omejujejo.
Družinsko nasilje mora biti tretirano drugače – ne moraš zaradi tega, ker izpostaviš nasilje in si priznaš, da si žrtev, biti finančno obremenjen.
Dan danes se ženske znajo veliko bolj postavit zase, so bolj samostojne. Danes ženske veliko odgovornosti prelaga na moške – vloge so drugače razdeljene. Z razdelitvijo vlog in ustrezno komunikacijo se lahko nasilju v družini izognemo, zagotovo.
Laži so krivec za špetir. Težava je ker je vedno prisotno obsojanje v družbi – to nas ovira pri reševanju konfliktov in preprečevanju nasilja.
Je pa danes res ogromno ločitev – je to prav ali ne? Smo na razpotju? Soočanje s težavami ali potrpljenje? → Potreben je kompromis, ni rešitev vedno samo bežanje drugam. Potrebno je naslovit težave – če se jih ne da rešit, je smiselno ločit poti.
Je pa nasilje prisotno naspoloh v vsej družbi – tut če je odnos poštiman je lahko težava družba v katerem živimo.
Vse stvari so med seboj povezane.
Postavimo se zase in ne tolerirajmo nasilja.
Pravice in dolžnosti vsakega kmeta, socialna varnost
Več o sami temi lahko preberete TUKAJ.
Kaj so povedali udeleženci?
Pregled evidenc, kdo si plačuje in kdo ne, ter da se jih obvesti.
Ukinitev ožjega obsega zavarovanja – samo širše.
Ozaveščanje mladih kakšne so možnosti.
Svetovanje s strani svetovalne službe vsako leto.
Pošteno plačilo – povečanje ekonomske moči kmetij.
Dostopna brezplačna video knjižnica na YouTubu za kmete. V primerjavi s sosednjimi državami imamo dober sistem, ki pa ga ne izkoristimo popolnoma.
Obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje za vse, ki delajo na kmetiji (in niso zaposleni drugje).
Vključitev teh tematik v obvezna izobraževanja!
Kmetijstvo je izredno kompleksno. Na eni strani je birokratsko. Zelo težko je razumeti vse te dokumente. Tudi če si dobro informiran, je težko slediti in vedeti vse.
Jaz sem 12 ur na dan v kmetijstvu in sem svetovalec, pa tega ne razumem, kako pa naj bi to en navadni kmet razumel. Ki še dela zraven.
Kmetje so zadnjo leto in pol v krču.
Rešitev je v mladih. Prihodnost je v digitalizaciji, racionalizaciji. Selekcionirati, da ločiš balast od tistega, kar bi moral delati. Kako pa obvladati še to ob birokraciji zraven, pa še sam ne vem.
Rešitev je s specializaciji. Da se pokliče direktno specialista. Da dobiš neposredno pravo informacijo, ki te zanima ali jo potrebuješ.
Spraševati, spraševati in spraševati.
Narediti video knjižnico z navodili za kmete – ki se posodablja in ažurira.
Izobraževanje!
Starejši veliko dajo na direkten stik.
Preposlati te video vsebine čim več ljudem.
Slovenci smo fenomeni, da imamo kasko na avto, na traktoru, zakaj ne pomislimo, da bi imeli tudi nezgodno zavarovanje za sebe?!
Ozavestiti kmete, da se nezgodno zavarujejo!
In obvezno pokojninsko zavarovanje.
Željni smo novih znanj, dobili smo veliko usmeritev. Boljši jutri, svetla prihodnost.