Dragi podeželan, draga podeželanka!
Si star med 18 in 30 let?
Imaš čas med 1. in 7. marcem 2020?
Si želiš spoznati mlade podeželane iz vse Evrope?
Imaš željo izboljšati svoje znanje angleščine?
Si v prihodnje želiš še aktivneje sodelovati v družbi?
S pomočjo ZSPM se lahko odpraviš na seminar Evropske podeželske mladine (RYE) v Francijo, natančneje v Straßburg, ki se bo odvijal med 1. in 7. marcem 2020.
Vse informacije o seminarju dobiš na naslednji povezavi: https://www.ruralyoutheurope.com/event/study-session-shrinking-youth-civil-spaces/.
Če se želiš prijaviti nam do nedelje 5.1.2020 na naslov polona.globocnik@zspm.si in na info@zspm.si pošlji svoje osnovne podatke in motivacijsko pismo, v katerem nam povej zakaj si želiš na seminar, na kakšen način si aktiven/aktivna v društvu podeželske mladine in zakaj bi morali izbrati ravno tebe.
Do 10.1.2020 te bomo obvestili, če si bil izbran/a s strani ZSPM, konec januarja pa bo seznam udeležencev objavila tudi RYE (Evropska podeželska mladina).
Te še nismo dovolj navdušili za odhod v tujino? Mogoče te bo Katica Muršec, ki se je na Study session odpravila v letu 2019. Preberi kaj je o svojem izobraževanju v tujini zapisala po prihodu domov.
Demokratično. Demokracija. Kritično razmišljanje. So besede, katere mladi po objavljenih statičnih podatkih neradi povežemo. Ena izmed oblikovanih definicij prisotnih na seminarju se glasi: » Demokracija je proces sodelovanja vseh, pri odločanju o življenju, o človekovih pravicah in o svobodi govora«.
Kot članica Društva podeželske mladine Spodnjega Podravja, mi je Zveza slovenske podeželske mladine – ZSPM omogočila udeležiti se zimskega seminarja »Democritical«, ki ga je organizirala Evropska podeželska mladina (RYEurope) in Evropski komite mladih kmetov (CEJA) v sodelovanju z mladinskim oddelkom direktorata za demokratično delovanje Evrope (CoE). V Evropskem mladinskem centru Budimpešte se nas je zbralo 38 mladinskih delavcev in mladinskih prostovoljcev iz 18 različnih držav.
Seminar je potekal od 24. februarja do 3. marca 2019 v Budimpešti. Sama vsebina seminarja je zajemala razumevanje problemov s katerimi se soočamo mladi na podeželju v demokratičnih procesih ter iskanju inovativnih in privlačnih načinov sodelovanja.
Začeli smo z večerom dobrodošlice, z zabavno igro in s spletanjem prvih prijateljskih vezi. Naslednje jutro, je sledil pozdrav, predstavitev gostiteljev, predstavitev ciljev, pričakovanj, programa, še več spoznavnih iger in SWOT analiza stanja na podeželju. Tretji dan je zajemal razumevanje pojma demokracija, vpletenost posameznika v demokratičen proces ter razmislek o ovirah, ki se pojavljajo pri participaciji mladih v procesu demokracije. Dalje smo delali na razumevanju vpliva čustev na demokratičen proces, tako v dobrem kot v negativnem smislu. Četrti dan je zajemal kritično razmišljanje o vplivu medijev, o resničnih in lažnih novicah. Ta dan smo imeli tudi zunanjega predavatelja gospoda Andrea Boccuni-a iz The Good Lobby, kateri nam je predstavil in približal zagovorništvo in lobiranje s poudrakom na priložnostih za državljane. Peti dan je temeljil na kampanjah. Zunanja predavateljica Kristen Aigro, nekdanja članica Evropskega mladinskega foruma, nam je na podlagi političnih kampanj svetovnih blagovnih znamk prikazala pomen in sporočilo kampanj. Sledil je prost popoldan, kjer smo v različnih skupinah raziskali prečudovito Budimpešto in za trenutek občutili utrip mesta. Šesti dan smo namenili temi volitev. Voliti ali ne voliti? Ta dan je seminar potekal na terenu, natančneje pred dvema fakultetama, kjer smo študente in mimoidoče, tako domačine kot tujce spraševali, če bodo oddali svoj glas na letošnjih Evropskih volitvah. Zakaj ja in zakaj ne. Sledil je povratek v mladinski center, kjer je nastopil naš trenutek. Potrebno je bilo uporabiti znanje, ki smo ga pridobili skozi teden in ga pametno uporabiti pri oblikovanju akcijskega načrta, katerega smo morali pripraviti sami. Dalje smo dobili nalogo da le ta akcijski načrt implementiramo v našem domačem, ruralnem okolju. Tako smo ves naslednji dan namenili strateškemu načrtovanju akcijskega načrta ter sami predstavitvi.
Seminar je potekal, meni na zelo zanimivi način, saj smo bili ves čas v interakciji drug z drugim. Delo je potekalo v skupinah, ob vsaki novi tematiki, si zamenjal skupino in tako še samo bolj razširil svoj pogled, znanje o vseh omenjenih temah. Preko tega načina dela sem z lahkoto predstavila položaj svoje nacionalne organizacije – ZSPM , svoj osebni pristop do demokracije in vpletenost mladih podeželanov. Hitro sem dobila vpogled v dobre prakse, težave oziroma stanje mladih po Evropi. Vsak dan pred večerjo, smo opravili refleksijo dneva po manjših skupinah, kjer smo govorili o znanjih, ki smo jih ta dan pridobili, kaj nas je zmotilo, kaj je pritegnilo našo pozornost, itd. Ne smem pozabiti omeniti, da smo po večerih imeli različne zabavne aktivnosti, in sicer od mednarodnega večera, kjer si lahko okusil dobrote sodelujočih držav, do tematskih zabav, kjer si pokazal svoje plesne sposobnosti.
Dnevi so hitro minevali, spomini in znanje so tisti, ki bodo ostali. Seminar mi je omogočil delo in učenje v mednarodnem okolju, izražanje v tujem jeziku, delati in najti kompromise znotraj različnih manjših ekip. Osebno sem se naučila, kako pomembno je, da mladi izrazimo svojo odločitev skozi glas, torej oddamo svoj glas na voliščih, da smo del demokracije. Predvsem pa sem se veliko naučila o lobiranju, ki mi je bilo predtem popolna neznanka.
Če tudi ti želiš pridobivat znanje na neformalni način izobraževanja in spoznavat nove ljudi ter hkrati potovati NE ODLAŠAJ IN SE PRIJAVI! Časa imaš samo do 5.1.2020!
Zapisala: Katica Muršec, Društvo podeželske mladine Spodnje Podravje.