SKUPAJ NAPREJ – izvedli smo delavnico sodelovanja kmetijskimi svetovalci in podeželsko mladino
V četrtek, 21. januarja, so mladi iz društev podeželske mladine in kmetijski svetovalci iz 8 kmetijskih zavodov srečali na ZOOM-u. In o čem je govorila 119 glava množica?
Zveza slovenske podeželske mladine (ZSPM) in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) sta se na pobudo mladih iz Zveze sestali na dvourni delavnici. Kmetijski svetovalci iz vseh osmih zavodov (KGZ Celje, KGZ Kranj, KGZ Ljubljana, KGZ Maribor, KGZ Murska Sobota, KGZ Nova Gorica, KGZ Novo mesto in KGZ Ptuj) in ogromno mladih iz različnih društev podeželske mladine je pokazalo velik interes. Želja je bila skupna: podkrepiti ali spodbuditi sodelovanje.
Dejstvo je, da je na podeželju mnogo deležnikov, ki, vsak na svoj način, pomembno vplivajo na razvoj in okrepitev našega podeželja. Na eni strani imamo mlade, ki so prihodnost podeželja, na drugi pa kmetijske svetovalce, ki imajo ogromno znanja o kmetijstvo. Zato je vzajemno sodelovanje med njima več kot dobrodošlo. Seveda imamo še nekatere druge deležnike, vendar smo se na srečanju osredotočili na prej omenjeni skupini.
Delavnica je potekala preko aplikacije ZOOM, papir smo nadomestili s Padletom, Mentimetrom in Prezijem, komunikacija je stekla preko gmaila, prijave smo zbirali preko Google obrazcev. Popolna prilagoditev trenutnim razmeram 🙂
Na začetku je vse prisotne pozdravila trenerka Urša Skube in jim predstavila vse tehnične podrobnosti in potek dela. Sledil je pozdravni govor predsednice ZSPM, Anje Mager. Spodbudne besede sta nam namenila tudi predsednik KGZS, Roman Žveglič in vodja Sektorja za kmetijsko svetovanje in koordinator izvajanja JSKS Anton Jagodic.
Nadaljevanju smo pogledali rezultate ankete na temo sodelovanja JSKS in podeželske mladine, ki je bila na zavode in društva posredovana lani. Anketo je med 15. septembrom in 18. oktobrom rešilo 36 svetovalcev iz 6 zavodov in 101 članov iz 22 društev. Analizo ankete si lahko preberete v spodnjih dokumentih:
Za nadaljnjo debato je bila kratka predstavitev analize nujna, da smo razumeli želje vsake strani in poiskali skupno pot, po kateri bomo naše sodelovanje še izboljšali.
Načini sodelovanja so lahko različni:
- administracija (brezplačen najem prostorov, pošiljanje pošte, pomoč pri oddaji razpisov, informiranje o odprtih razpisih, izposoja tehnične opreme, društvena vitrina dosežkov, …)
- stalne aktivnosti (regijski kviz mladi in kmetijstvo, regijske kmečke igre, državni dogodki v primeru zmage (DKI, MIK), iskanje kandidatov za inovativnega mladega kmeta (IMK) …)
- znanje (ekskurzije, predavanja, strokovni dogodki, praske na zavodih, razpisi, delavnice, …)
Tako kot so različni načini sodelovanja, so tudi različni motivi za sodelovanje svetovalcev z mladimi. Iz ankete strnemo le nekatere:
ohranjanje stikov s kmetijami (z naslednjimi generacijami) in vpogled kaj in kako mladi razmišljajo
spoznavanje s problematiko na terenu
prenos novih znanj, preko mladih na kmetije in podeželje
obojestranski prenos znanja in izkušenj; skupni nastop pri zagovarjanju interesov kmetov in strokovnih služb
povezovanje, informiranje, druženje, zadovoljstvo, prireditve
Kaj pa je dodana vrednost sodelovanja svetovalne službe in podeželske mladine?
enaki cilji, povečanje produktivnosti slovenskega kmetijstva, strokovnost, medgeneracijsko povezovanje, prenos prakse v znanje in obratno, hitrejši prenos znanja, vez med strokovnim delom in mladimi, napredek, povezava, enotnost, druženje, povečanje produktivnosti
Potem smo se razdelili po skupinah glede na zavod in pričeli z debato. Skupine so debatirale o dosedanjem sodelovanju in komunikaciji, začrtale so se nove ideje in projekti.
Na panelni razpravi smo na kratko predstavili ugotovitve in oblikovali korake za naprej.
Ugotovili smo, da se je večina zavodov in društev med seboj povezalo in se dogovorilo o nadaljnjem delu. Zelo pomemben je bil prvi stik svetovalcev tudi z novo nastajajočimi društvi.
Končali smo s kratko evalvacijo in se spraševali, kaj nas žene/ovira pri sodelovanju in s kakšnimi občutki smo se poslovili od izvedene delavnice:
- z veliko mero optimizma, poguma in želje po sodelovanju
- da ni strahu za propad slovenskega kmetijstva, saj smo se zbrali mladi in malo manj mladi, ki stremimo k boljšim jutrom za kmeta
- da smo (mladi) na dobri poti povezovanja na vseh ravneh
- da smo pridobili nove ideje za projekte
In kaj so o izvedeni delavnici povedali sodelujoči?
- Sonja-KGZ LJUBLJANA: “Hvala za to srečanje in pogumno ter s skupnimi močmi in voljo naprej!”
- Veronika, DPM Sv. Jurij ob Ščavnici: “Se že veselim skupnih projektov in nadaljnjega sodelovanja!“
- Irena Friškovec: “Hvala za super izvedeno srečanje in verjamem, da bomo dobro oziroma še boljše sodelovali tudi v bodoče!”
- Anton Jagodic, KGZS/JSKS: “Napredka ne moremo ustaviti. Lahko pa ga naženemo, da gre mimo nas.”
Na tem mestu se še enkrat zahvalimo VSEM, ki ste si vzeli čas in prišli na našo delavnico. HVALA tudi voditeljicama delavnice, moderatorjem skupin, zapisnikarjem in vsem govorcem.
Življenje ni narejeno iz želja, temveč iz dejanj vsakogar izmed nas. (P.C.)
Vabimo vas tudi k branju:
- Podeželska mladina podelila naziv za Naj projekt podeželske mladine 2024 ter Naj prostovoljca in Naj prostovoljko podeželske mladine
- Društvo IFYE Slovenija tudi uradno ustanovljeno 🌍
- Razpis za projektno sodelavko/sodelavca za mlade na podeželju
- Našo ekipo so okrepile ena trenerka in dve menedžerki
- Vabilo na Usposabljanje za mladinske delavce na področju zdravja mladih