Prelomni datum, ko sem popolnoma prestopil prag najplemenitejše nacionalne organizacije, ki predstavlja in zastopa vse mlade s podeželja, je zame bil 15. 3. 2014 v Jurovskem dolu na redni letni skupščini ZSPM.
Nikoli in nikdar si nisem predstavljal, da me bo delo znotraj podeželske mladine tako navdihovalo in me tudi pripeljalo do tega, da bom svojo vlogo opravljal kar tri mandate vse do 18. 7. 2020.
V prvem mandatu delovanja, smo skupaj z zelo aktivnim odborom, zagotovili finančno stabilnost organizacije. Poiskali smo verodostojno osebo, ki je se je delu popolno predala in postala steber pisarne. Izkazalo, se je da je pisarna oziroma oseba v pisarni ključna za uspešno delovanje organizacije. Postala je ključ med člani in odborom. Torej med vsemi prostovoljci znotraj organizacije. V letu 2015 je projekt Inovativni mladi kmet, tudi z udeležbo predsednika Republike Slovenije, začeli postavljati nova in tudi drugačna merila. Predvsem se je to izkazovalo v medijski izpostavljenosti nosilca naziva in celotnega izbora.
V istem letu se je okrepilo sodelovanje z RTV Slovenija, saj smo s pomočjo članov GO izpeljal veliko tridnevno tekmovanje med društvi v zabavnih kmečkih opravilih »Ponosni na podeželje«, ki se je pod okriljem RTV Slovenija odvilo v deželi kozolcev.
V jeseni leta 2015, smo pod okriljem Rural youth Europe, čigar aktivna članica je ZSPM organizirali jesenski seminar, katerega so se udeležili predstavniki iz celotne Evrope. Poleg jesenskega seminarja pa se je odvil tudi jesenski shod kmetov po celi državi na katerem so aktivno sodelovali tudi mladi kmetje.
Ob koncu leta 2015 smo za društva pripravili tudi razpis, kjer so lahko pridobili dodatna sredstva.
Glavni cilj v celotnem delovanju je bil povezovanje članov in poistovetenjem z delovanjem organizacije.
Drug mandat (2016-2018), je posebej izpostavil veliko izzivov na področju mladih kmetov in kmetijske politike. Skupaj z Ministrstvom za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano in Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije smo organizirali prvo srečanje mladih prevzemnikov iz tega pa je z istimi deležniki sledila priprava Akcijskega načrta dela z mladimi kmeti 2016-2020, ki je dobil delovni naslov »Od mladega kmeta, do skrbnega gospodarja.« Edinstven pristop dela, povezovanja in vsebine je bil na pobudo Evropske komisije predstavljen tudi v Bruslju. Preko mehkih metod mladinskega dela smo uspešno širili način dela tudi v vse strukture partnerjev akcijskega načrta. S svojevrstnim mladinskim pristopom smo prav vsem deležnikom pokazali način delavnic in ostalih mehkih metod, ki se jih poslužujejo mladinske organizacije. S ponosom povem, da so takšen način dela pričeli tudi sami izvajati. Kviz mladi in kmetijstvo je oral ledino, kjer so se mladi podeželani preizkusili v vlogi moderatorjev.
Ob potrditvi razporeditve finančnih sredstev članov na izredni skupščini decembra 2016, smo z letom 2017 uspešno izvedli razpis za redno zaposlitev generalne sekretarke. Redno in vsakič nekoliko dodelano smo izvedli redne aktivnost Kviz mladi in kmetijstvo, Državne kmečke igre, katere so se udeležile tuje delegacije. Izbor za Inovativnega mladega kmeta pa se je prvič v svoji zgodovini odvil v Predsedniški palači. Aktivno smo izvajali naloge zadane v akcijskem načrtu in sledilo je drugo srečanje mladih prevzemnikov.
Prvič smo se kot organizacija predstavili na sejmu Narava in zdravje, kjer je bila pod pokroviteljstvom predsednika republike Slovenije izvedena tudi podelitev za naziv Inovativni mladi kmet.
Konec leta 2017 smo z voščilom pozvali vse slovenske župane, da organizirajo srečanje za mlade kmete na lokalni ravni. Leto 2018 je bilo prelomno v večih pogledih. Uspešni smo bili na na dve razpisih, s pomočjo katerih smo pridobili dve dodatni zaposlitvi. Prva je bila na področju dela z mladimi kmeti, druga pa za področju mladinskega dela – Srečanja podeželske mladine z vizijo. S tem se je izkazalo kako pomembno je, da ima organizacija ljudi, ki se delu posvetijo profesionalno. Društvom je bil predstavljen koncept načrtovanja svojih programov preko lastne vizije. Menim, da smo s tem dosegli nov mejnik delovanja podeželske mladine na lokalni ravni, kar lahko privede do razvoja na vseh ravneh. Na področju mladih kmetov smo po različnih občinah izvedli srečanja. Povzetki teh srečanj pa so bili predstavljeni na sejmu Agra, ki je bil leta 2018 posvečen mladim kmetom. V sklopu Agre pa smo uspešno organizirali tudi mednarodno konferenco mladih kmetov. Le-to smo uspeli izvesti z evropsko krovno organizacijo CEJA – Evropski komite mladih kmetov. Poleg konference je bila v Mariboru tudi skupščina CEJE. Leto 2018 je bil vrhunec mojega delovanja. S svojim delom smo organizacijo postavili v sam vrh mladinskih organizacij v Sloveniji in z aktivnimi člani tudi na mednarodnem nivoju. Ob koncu leta smo organizirali dogodek ob 25. obletnici delovanja ZSPM. V sklopu tega smo organizirali tudi izbor za Naj projekt podeželske mladine. Zmagovalni projekt je bil »Košnja u snežet«, ki jo je organiziralo Društvo podeželske mladine Škofja Loka, kateri so si prisvojili tudi vpis v Guinnessovi knjigi rekordov.
Ker je varnost na kmetiji dostikrat zanemarjena smo skupaj z Zavarovalnico Triglav organizirali projekt Nevarno na kmetiji. Po različnih regijah v Sloveniji so se odvijale delavnice na temo varnosti: zdravje, požarna varnost, prva pomoč, delo v gozdu, varno rokovanje z živalmi, varno s traktorjem. Prav slednje je bil najodmevnejši dogodek, saj je bil izveden na Centru varne vožnje na Vranskem.
V letu 2019 so naši podeželski moderatorje že tako izurjeni, da v sklopu podeželskega parlamenta izvajamo in vodimo vse delavnice. V sklopu projekta Opolnomočen kmet smo skupaj z vsemi srednjimi šolami s področja kmetijstva po Sloveniji izvedli delavnice, ki spodbujajo mlade k aktivaciji in zagovorništvu, pravilni predstavitvi izzivov in iskanju rešitev – skupaj z odločevalci. Vključitev odločevalcev je bila ključna, saj smo želeli mladim pokazati, da samo s povezovanjem lahko iščemo rešitve. Zaključki srečanj so bili predstavljeni samemu političnemu vrhu s področja kmetijstva.
Po poskusnem letu 2018 v mednarodni organizaciji IFYE – International farm youth exchange, je leta 2019 tudi znotraj ZSPM zaživel program izmenjav mladih s podeželja. Namen izmenjav je, da za nekoliko daljše obdobje spoznajo način življenja in dela v tujih državah. Leta 2018 sta se dva slovenska udeleženca odpravila v Švico, leto 2019 pa smo jih poslali v Nemčijo, Švico, Finska. V Slovenijo pa sta prišla Švicarka in Estonec.
Sicer normalen vstop v leto 2020 je zaradi pandemije COVID 19, v nekaj trenutkih postavil organizacijo pred nove izzive. Po zaslugi aktivnih odbornikov, smo bili primorani aktivnosti izvajati na drug, digitalen način. Digitalno življenje in sestanki preko spleta so postali vsakdan. Mladi konstanto dokazujemo, da smo prilagodljivi in iščemo rešitve. Se ne vdamo.
Skozi celoten mandat, je bil moj glavni cilj vključevanje mladih v organizacijo in s tem krepitev njihove osebne rasti. Skozi osebno rast so posamezniki spoznavali kmetijstvo kot panogo in kot način življenja. Mednarodne izkušnje pa širši pogled na svet in izpopolnitev znanja tujih jezikov.
Bolj kot se je organizacija razvijala, vse več je bilo drugih nevladnih organizacij, ki so želela sodelovanja.
V obeh mednarodnih organizacijah (RYE in CEJA) čigar polnopravna članica je ZSPM, smo lahko zelo ponosni, da smo imeli iz slovenske podeželske mladine predstavnike v odborih. S tem smo pokazali, kako ključna je ZSPM na mednarodni ravni.
Uspela nam je tudi preureditev in povečanje pisarne.
Bilo je lepo, a dostikrat naporno.
Vsem, ki ste podeželsko mladino gradili in razvijali pred mojimi mandati se iskreno zahvaljujem, saj brez vas ne bi imeli naše podeželske družine.
Novemu odboru s predsednico na čelu, želim vse dobro. Prepričan sem, da se bo organizacija v teh prelomnih časih ohranjala svojo trdnost po razvoju in vedno zasledovala cilje mladih s podeželja.