Dne 18. junija sem se z brniškega letališča odpravila na IFYE izmenjavo v Nemčijo. Vožnja z dvema letaloma in tremi vlaki me je pripeljala do vasice Hude na severozahodu Nemčije, kjer me je v poznih nočnih urah pričakala Charlotte – vodja IFYE izmenjav v Nemčiji. Prvi dan smo imeli orientacijski dan, katerega sva se v tem terminu udeležili le jaz in Elizabeth iz Amerike. Dobili sva vsa navodila o poteku izmenjave in si ogledali bližnje mesto Oldenburg.
Naslednji dan je sledil odhod k prvi gostiteljski družini. Nahajala se je na severu Nemčije v regiji Schleswig-Holstein, v bližini kraja Süderbrarup. Tam me je pričakalo hladno vreme in tako je bilo skoraj ves čas bivanja na severu. Gostitelja (Karsten in Christina) sta imela dve hčerki (Lisa in Johanna) in sina (Christian). Kmetija se je ukvarjala z ekološko prašičerejo. Imeli so veliko površin s poljščinami in travinjami za bioplinarno, ki smo si jo en dan tudi ogledali. V lasti so imeli tudi vetrnico za pridobivanje elektrike. Lani so se začeli ukvarjati še s čebelarstvom. Ker na kmetiji ni bilo veliko ročnega dela, saj vse opravijo stroji, bi lahko rekla, da sem imela pri teh gostiteljih počitnice, saj so me vsak dan vozili okoli na oglede in izlete. Tako smo obiskali okoliška mesta, kot so Kappeln, Husum (obisk lokalne tržnice in severnomorskega muzeja), Anis (najmanjše mesto v Nemčiji), Eckernförde in Hamburg. Obiskali smo tudi Kieler Woche (teden mesta Kiel), ki ga je v enem tednu obiskalo 3,5 milijona ljudi in na katerem so lahko obiskovalci, poleg domačih razstavljavcev in prodajalcev, poskusili hrano z celega sveta. Organizirali smo si izlet na Severno morje v nacionalni park Schleswig-Holstein Wattenmeer, kjer smo se udeležili vodene ture, imenovane tudi »blatni pohod«, saj smo 6 kilometrov prehodili po pasu oseke do otoka Oland. Tam smo počakali, da se je voda dvignila za 3 metre in nazaj na kopno nas je peljala ladjica. Ker smo živeli blizu Danske, smo se za en dan odpravili na raziskovanje danskega mesta Sønderborg ter poskusili značilen danski »hot dog« in »soft ice«. S Karstenom sva se udeležila tudi ogleda poskusnih polj pšenice, krmnega graha in fižola. Z družino smo prav tako obiskali pivovarno Flensburger Brauerei, ki za nekatere vrste piva uvaža hmelj iz Slovenije. Ker je bil kakšen dan presenetljivo topel, smo se nekajkrat odpravili tudi na plažo Baltskega morja. Voda je imela le 17 stopinj Celzija in je bila res mrzla.
Poleg spoznavanja dela na kmetiji, IFYE izmenjava ponuja tudi spoznavanje življenja posamezne družine. Tako so me gostitelji povabili zraven na vse družinske dogodke in rojstne dneve prijateljev.
V zadnjem tednu šole sem šla z Johanno (obiskovala je 12. razred – tukaj je sistem drugačen) k pouku in imela v njenem razredu predstavitev Slovenije, moje kmetije in Slovenske podeželske mladine, nad katero so bili zelo navdušeni.
Johanna, Lisa in Christian so člani podeželske mladine v Mohrkirchu. Za vsakotedenska srečanja imajo člani na voljo svojo hišo. V času mojega obiska smo na prvem srečanju urejali okolico in dvorišče te stavbe. Na drugem srečanju smo šli v »wake park«, kjer smo se poizkusili v deskanju in smučanju na vodi. V času tretjega srečanja pa smo se udeležili iger, v katerih so se pomerila različna društva okoliških podeželskih mladin.
Po 18. dnevih bivanja pri prvi družini sem se odpravila v 787 kilometrov oddaljeni kraj v regiji Baden-Württemberg, v bližino mesta Maulbronn. Ta gostiteljska družina se je ukvarjala z ekološko pridelavo mleka. Imeli so črno belo pasmo krav, pa tudi nekaj škotskih govedi. Mleko so oddajali v mlekarno, doma pa so imeli tudi mlekomat. Lani so zgradili nov hlev, v času mojega bivanja pa so bili v fazi zaključka gradnje novega molzišča, zato sem veliko pomagala pri čiščenju prostorov. Vsak dan sem prav tako pomagala pri večerni molži. Moja glavna naloga pa je bila skoraj vsakodnevna košnja trave z nahrbtno kosilnico pod električnim pastirjem okoli hektarskih pašnikov. Ker so bili nekateri na oddaljenih krajih, so mi zaupali kar njihov kombi, s katerim sem se vozila na pašnike. Na kmetiji so imeli prav tako dve sobi za goste, ki sem jih pomagala pospravljati.
Tukaj so bili vsi zelo navdušeni nad mojo domačo kmetijo, saj pridelujemo veliko različnih sort sadja in zelenjave, kar v Nemčiji ni v navadi, saj se kmetje običajno specializirajo za eno panogo. Prav tako sem morala vsakemu, ki je prišel na obisk pokazati predstavitev naše kmetije.
Ob delu pa smo si vzeli čas tudi za druge aktivnosti. Tako smo se z okoliškimi kmetje odpravili na izlet na oglede dobrih praks v Schwarzwald, kjer smo si ogledali hotelske sobe za goste v obliki hišic na drevesu, lokalni kompleks z restavracijo, trgovino, pekarno in slaščičarno ter nazadnje še Demeter živinorejsko kmetijo. Peljali so me tudi na ogled bližnjega mesta Pforzheim, ki slovi po nakitu. Obiskali smo prav tako enega najbolje ohranjenih srednjeveških samostanov v Evropi, v bližnjem Maulbronnu. Ker je imela družina enkrat opravke v bližini Bodenskega jezera, sem lahko cel dan raziskovala okolico s kolesom. Ogledala sem si tudi repliko koliščarske vasi Pfahlbauten izpred 6000 let pred našim štetjem.
Za vikende sem si sama organizirala izlete – enkrat sem obiskala Stuttgart, kjer sem si ogledala mestno knjižnico, Mercedes-Benz muzej in tržnico. Drugi vikend sem se odpravila v Mannheim, v mesto z znamenitim vodnim stolpom. Ker je bil prav ta dan 50 let od prvega pristanka na luni, je v mestu potekala noč odprtih vrat in s tem brezplačni ogledi tehničnega muzeja, planetarija in snemalnih studijev lokalne televizije SWR. Poskusila sem tudi značilen sladoled v obliki špagetov z jagodnim prelivom in naribano belo čokolado, ki izvira prav od tu. Obiskala sem tudi Heidelberg z znamenitim gradom, farmacevtskim muzejem in starim mostom. Zadnji dan preden sem z letalom odletela proti Sloveniji, sem si ogledala še Frankfurt.
Lahko rečem da je bila IFYE izmenjava super izkušnja, kjer sem veliko novega videla, spoznala in se naučila. Ker je ves čas izmenjave komunikacija potekala le v nemščini, sem se utrdila tudi v tem. Gostitelji pa so bili navdušeni nad mojim znanjem le-te. IFYE izmenjavo v Nemčiji bi priporočila tistim, ki si želijo videti kako poteka kmetovanje na velikih površinah in brez pretirano veliko ročnega dela.
Zapisala: Andreja Marko, mag. farm.