V sklopu delovne skupine Evropskega sveta mladih kmetov (CEJA), ki se je nazadnje odvijala na Nizozemskem, smo med drugim obiskali kmetijo Geerse. Kmetija, ki jo vodi mladi prevzemnik, se nahaja sredi polderjev, njeno glavno poslopje pa je na nadmorski višini -5,7m.
Družina Geerse sicer ni bila ena izmed »izbrancev«, ki so se na kmetijo priselili takoj, ko je bila na voljo novo izsušena zemlja, kljub temu pa so nam predstavili začetke pokrajine, kjer živijo. Kmetijstvo je na Nizozemskem že od nekdaj igralo veliko vlogo in bilo eno izmed vodilnih gospodarskih panog. Zaradi pomanjkanja zemlje, se je država odločila za »izgradnjo« polderjev – izsuševanje površin, ki jih suhe ohranjajo s pomočjo jezov in vodnih sistemov. Zemlja na polderjih je bila izredno rodovitna, zato je država želela, da jo obdelujejo le najboljši. Novonastale površine so oblikovali v povsem enake, 50 hektarjev velike sklope, ki so bili tudi vsi tudi enako oddaljeni od ceste. Zanimanje za kmetovanje na polderjih je bilo ogromno, zato so se državni organi podali v iskanje najprimernejših kandidatov. Kmetom ni bilo treba le obvladati kmetijstva in ekonomike, pomemben kriterij za dodelitev kmetije je bila tudi njihova urejenost in redoljubnost. Anekdota pravi, da so uradniki kmetom pregledali celo omare, najboljše možnosti za nov začetek in kmetovanje v odličnih pogojih pa so imeli tisti z zlikanimi rjuhami. »Izbranci« so prvih nekaj let za svoje kmetije plačevali najemnino, kasneje pa jim je bilo omogočeno, da so kmetije tudi odkupili.
Tudi marsikateri »izbrani« družini kmetovanje na dolgi rok ni bilo usojeno. Družina Geerse je svojo zgodovino na polderjih začeli pisati v osemdesetih letih, ko so kupili kmetijo, ki je bila naprodaj. Od začetnih 50 hektarjev so se uspeli razširiti na 140 ha obdelovalnih površin na katerih na ekološki način sadijo sedem različnih rastlin s poudarkom na čebuli, rdeči pesi in špinači. Že od vsega začetka je družina zelo dobro sodelovala s sosednjo kmetijo in skupaj so se odločili investirati v center za pakiranje čebule, v katerem je danes zaposlenih pet ljudi, še dodatna dva pa skrbita za poljedelski del kmetije. Center je certificiran kot ekološki, v njem pa se zapakira 20% nizozemske ekološke čebule. Na vprašanje glede velike tržne moči kmetije in njihovega vpliva na ceno je mladi kmet odgovoril, da zelo pazi na to, da ne vpliva na ceno na trgu. Glede na to, da veliko čebule pridela tudi sam, kmetom včasih raje ponudi višjo ceno, da se razširijo govorice in se cena dvigne za vse.
Povpraševanje po ekoloških pridelkih je veliko, zato imajo Geersevi namen rasti tudi v prihodnje. Mladi kmet si v sodelovanju s sosednjo kmetijo v prihodnjih petih letih želi podvojiti proizvodnjo s tem pa le še potrjuje sliko kmetov iz polderjev, ki veljajo za najbolj delavne in tekmovalne kmete na Nizozemskem.
Zapisala: Polona Globočnik, naša #mednarodnica