V okviru dneva slovenske hrane poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk (TSZ), za katerega je leta 2011 dala pobudo Čebelarska zveza Slovenije, ko se je projekt tudi prvič izvedel na vseslovenski ravni. Vsaka sestavina zajtrka je pomembna in to želimo poudariti prav tukaj. Kaj pa boš ti za zajtrk?
OD ZRNA DO KRUHA
Pomemben del zajtrka je nedvomno KRUH. Lahko je ržen, iz pirine moke, s semeni, lahko je iz krušne pečice ali električne, lahko vzahja s pomočjo kvasu ali droži. Preden pa ga sploh lahko spečemo, moramo predelati zrno v moko, še prej pa pridelati zrna žit. In od vsega začetka je Zato bomo pobližje pogledali, kaj vse potrebujemo za pripravo kruha, kakšno delo opravi kmet in kako se kruh speče v krušni peči.
Pa pokukajmo na turistično kmetijo Kajžar in v njihovo krušno peč, kjer so spekli 100% rženov kruh:
OD TRAVE DO MLEKA
Proizvodnja mleka ima v Sloveniji dolgo tradicijo. Z besedo MLEKO mislimo kravje mleko, vse ostale vrste mleka moramo posebej poimenovati, kot na primer kozje mleko, ovčje mleko ipd. Mleko je naravno živilo, saj nastaja v kravjem vimenu v štirih mlečnih žlezah. Za prirejo kakovstnega mleka, je potrebna tudi kakovostna hrana krav, zdravje in dobro počutje.
Zanimivost:
V mleku je več kot 200 sestavin. Najpomembnejše so:
- voda,
- beljakovine (kazeini in beljakovine sirotke),
- maščobe,
- laktoza ali mlečni sladkor,
- mineralne snovi.
OD MLEKA DO MASLA
Koliko različnih mlečnih proizvodov poznate? Predvidevam, da veliko. V sponjem videu si lahko ogledate kako na kmetiji
Zanimivost
Surovo maslo izdelamo tako, da smetano mehansko obdelamo v pinji ali v maslodelnem stroju. Mehanski obdelavi smetane pravimo metenje. Za izdelavo surovega masla običajno uporabljamo sladko, lahko tudi kislo smetano.
SOČNA SLOVENSKA JABOLKA
Eno jabolko na dan odžene zdravnika vstran. Vse o jablanah, jabolkih in sadjarstvu v Sloveniji pa v spodnjem videu in slikah:
SLADEK MED
Saj poznate pesmico – od cveta do cveta čebelica leta. Kaj pa nabira?
Med je naravno živilo, ki ga pridelujejo medonosne čebele (Apis mellifera) iz nektarja ali rastlinske mane. Nektar ali medičina je sladek sok, izloček cvetov večine cvetnic, ki jih oprašujejo žuželke. Sestavljen je pretežno iz vode in sladkorjev, med katerimi prevladujejo glukoza, fruktoza in saharoza. Mana je naraven, sladek, lepljiv sok, ki ga izločajo drevesne ušice in kaparji. V panju čebele medičino ali mano obdelajo, zgostijo, primešajo izločke lastnih žlez in jo nato shranijo v celice satja. Iz satja dobimo med s centrifugiranjem. Sledi le še polnjenje v primerno embalažo, v kateri ga pri ustreznih pogojih lahko skladiščimo tudi več let. Medu, namenjenemu za promet, ni dovoljeno dodati nobene snovi, niti mu ni dovoljeno odvzeti sestavin, značilnih za med (Vir:ČZS).
Celoten video
ZABAVNIKI
Pripravili smo zanimiva gradiva za majhne in malo večje otroke. Uživajte ob ustvarjanju!
Nariši svoj plakat.
Prenesi sliko, jo natisni in nariši.
Iz lanskega leta
- ZA VRTCE: Primeri-dejavnosti-TSZ-2DownloadDelovni-list-predšolski-otroci-TSZDownload
- ZA UČENCE 1. RAZREDOV:1.-razred_10.-TRADICIONALNI-SLOVENSKI-ZAJTRKDownload1.razred_delovni-listiDownload
- ZA UČENCE 2. RAZREDOV:2.razred_delovni-listiDownload2.-razred_10.-TRADICIONALNI-SLOVENSKI-ZAJTRK-1Download
- ZA UČENCE 3. RAZREDOV:3.razred_delovni-listiDownload3.-razred_10.-TRADICIONALNI-SLOVENSKI-ZAJTRK-1Download
- ZA UČENCE 4. RAZREDOV:4.-razred_10.-TRADICIONALNI-SLOVENSKI-ZAJTRKDownload
- ZA UČENCE 5. RAZREDOV:5.-razred_10.-TRADICIONALNI-SLOVENSKI-ZAJTRKDownload
- ZA VSEZA-VSE_Športna-in-glasba_10.-TRADICIONALNI-SLOVENSKI-ZAJTRKDownloadNaloge-za-prosti-čas_10.-TRADICIONALNI-SLOVENSKI-ZAJTRK-1Download
Še več vsebin iz lasnkega leta:
Dober tek!
Pri organizaciji in izvedbi Tradicionalnega slovenskega zajtrka sodelujejo: ministrstva, pristojna za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, zdravje, izobraževanje, znanost in šport, kulturo, okolje in prostor, Čebelarska zveza Slovenije, Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, Zavod RS za šolstvo, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Zveza sadjarskih društev Slovenije, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Zadružna zveza Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine ter Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije.