Šmarjeta, 3. – 5.11.2023
Delovni vikend je bil osredotočen na izboljšanje našega delovanja in utrjevanje povezanosti znotraj ekipe. Cilj delovnega vikenda je bil pregledati pretekle aktivnosti ter skupaj oblikovati strategije za prihodnost, vključno s prenosom znanja in občutkov med odhajajočo in novo ekipo. Kot poudarjata obe vodji delovnega vikenda, Urša Skube in Eva Golob, smo delovali kot močna in motivirana ekipa, ki se je poglobila v načrtovanje projektov ter krepila medsebojne vezi.
. . .
Urša Skube, vodja področja za mladinsko delo in neformalno izobraževanje in zaposlena kot mladinska delavka pri ZSPM, je svoje misli ob uspešno izpeljanem delovnem vikendu zaokrožila takole:
»V prvih bojnih vrstah pri oblikovanju in izvajanju aktivnosti ZSPM je naša ekipa – ekipa prostovoljcev in zaposlenih. Le ta povezuje mlade z obilico znanja, dobrosrčnosti, vztrajnosti in želje po soustvarjanju perspektivnega, vsem generacijam prijaznega, podeželskega okolja. Pretekli vikend smo preko neformalnih metod odkrivali dobre in slabe plati izvedenih aktivnosti v preteklem dvoletnem obdobju. Svojo kreativnost in domišljijo so uporabili pri snovanju “podeželske slike” ter pisanju pisem spomladi odhajajoči in prihajajoči (novi) ekipi ZSPM. Preverili smo, ali s prihodnjimi načrtovanimi aktivnostmi sledimo zastavljenim strateškim izzivom, ter si ob tem zadali interne cilje za delovanje (ekipe) v letu 2024. Eden izmed zastavljenih ciljev ekipe v prihodnje je grajenje in prepoznavanje prostovoljstva kot vrednote. Ocenili smo, da se je nivo profesionalizacije organizacije sicer v zadnjih 2 letih občutno povzdignil, smo pa ob tem ohranili zavedanje, da prostovoljci predstavljajo srce naše organizacije. Obljubili smo si, da bomo prostovoljci in zaposleni, z roko v roki, tudi v naslednjem letu gradili podeželsko skupnost, podeželsko družino. Prepoznali smo smisel v včasih na prvi pogled nesmiselnih stvareh – čreda 176 ovac, hoja po vodo, najvišji pograd, tiho prepevanje pesmi Vse najboljše… In brez skrbi, smisel bomo v prihodnje z veseljem delili med vami.«
Pri kreiranju teh treh podeželskih dni ji je ob boku stala Eva Golob, regijska predstavnica za Osrednjeslovensko regijo in zaposlena na ZSPM kot mentor prostovoljstva, ki je dodala:
Tekom vikenda smo tako sledili neformalnim pristopom izobraževanja pri raziskovanju pozitivnih in negativnih vidikov naših preteklih aktivnosti in se že ozirali na novo obdobje, ki je pred nami. Kreativnosti ob tem ni manjkalo. Želeli smo ustvariti okolje, kjer je naša podeželska skupnost močno povezana in se vsak izmed članov (ekipe) sočutno ozira na (svojo) preteklost s hkratnim zavedanjem njenega vpliva na sedanjost in prihodnost (podeželske mladine). Ob subtilnem pridobivanju veščin, ki niso zgolj osebne narave, je bilo neformalno učenje »mala mal’ca« in so ga udeleženci pozdravili z odobravanjem.
Ana Mlakar, prostovoljka v teamFROCIH in zaposlena na ZSPM za pomoč pri oblikovanju medijskih vsebin, je povedala:
Med našimi pogovori smo se osredotočili na gradnjo mostov – takih, ki gradijo še večje zavedanje in krepitev prostovoljstva. Poleg tega pa je beseda tekla tudi o pomenu skrbi za zdravje prostovoljcev in o navedbah projekta Zdravo mladi.
Prostovoljstvo namreč ni le dejanje dobrodelnosti, je gradnja trajnih odnosov, ki spodbujajo kreativnost in inovativnost med mladimi. Na podeželju je to še toliko bolj pomembno, če želimo ohraniti in izboljšati okolje, ki bo omogočalo mladim, da bodo tudi ostali na podeželju.
Zadnji dan vikenda smo zaključili s podeželsko mašo (povezava na objavo na FB), ki je poglobila naš čut za skupnost in povezanost. Hvaležni Martinu in Špeli, ki sta naše dni obogatila z prvovrstnim menijem, se bomo delovnega vikenda radi spominjali in imeli v mislih ideje, kaj »ušpičiti« naslednjič – takrat že verjetno z novejšo ekipo.
Več fotografij si lahko pogledate na našem FB profilu.