Sajevce, 7.-9. 3. 2025
Med 7. in 9. marcem je v Sajevcah (v bližini Kostanjevice na Krki) potekal prvi delovni vikend Komisije za mladinske politike. Delovnega vikenda na temo prostovoljstva so se v imenu ZSPM udeležile Tjaša Mavsar, Nina Kresnik in Ajda Podlesnik. Prisotna pa je bila tudi Eva Kotnik, vodja področja za mladinske politike in razvoj podeželja na ZSPM, sicer v vlogi predsednice Mladinskega sveta Slovenije (MSS).
Piše Tjaša Mavsar.
Kaj je komisija Mladinskega sveta Slovenije za mladinske politike? Komisija MSS za mladinske politike (KMP) je bila ustanovljena leta 2009. Temeljni namen ustanovitve je bila želja po bolj temeljiti obravnavi ključnih področij mladih, ustvarjanju in njihovem spreminjanju. Sestavljajo jo do 3 predstavniki iz organizacij članic, člani Kolegija MSS in del zaposlenih na MSS. Na osnovi KMP želi MSS okrepiti položaj mladih in mladinskih organizacij v družbi, saj meni, da je aktivna udeležba tega segmenta prebivalstva v javnem življenju ključna za dobrobit in visoko kvaliteto življenja. S pomočjo dela KMP MSS med drugim prispeva tudi k preprečevanju diskriminacije, doslednem spoštovanju pravic vseh mladih in k aktivnemu zagotavljanju enakih možnosti.
Kaj se počne na delovnih vikendih? Predstavniki organizacij članic Mladinskega sveta Slovenije (do 3 na vsako organizacijo) se sestanejo z namenom razpravljanja o določeni tematiki in oblikovanju skupnih stališč MSS na to temo. To je pomembno predvsem zato, da lahko MSS na srečanjih z odločevalci (ministrstva, posveti, delovne skupine) zagovarja interese vseh mladih, ki jih predstavljajo MSS-jeve organizacije članice, torej tudi podeželsko mladino.
Delovni vikend smo začeli v petek, 7. 3. 2025, zvečer. Petkov večer je na delovnih vikendih KMP namenjen vsebinski seznanitvi z obravnavano tematiko in tokrat ni bilo nič drugače. Pridružila se nam je Tjaša Arko iz Slovenske filantropije, s katero smo na sproščen in neformalen način predebatirali vprašanja, kot so: Koliko časa si že prostovoljec? Kaj ti pomeni prostovoljstvo? Zakaj si prostovoljec v svoji organizaciji? Zakaj si se odločil postati prostovoljec v svoji organizaciji?… To je bilo zelo koristno, saj smo pri pisanju dokumenta izhajali predvsem iz lastnih izkušenj in mnenj, s tem pogovorom pa smo si odprli miselni tok, kar nam je olajšalo delo čez sam vikend.


V soboto smo se že dopoldne razdelili po skupinah glede na 4 tematska področja, ki smo jih zajeli z dokumentom. Najprej smo izbrali nekaj predlogov, ki so se navezovali naše teme, nato pa smo skupaj z ostalimi udeleženci vikenda razvrstili po pomembnosti, da smo lahko v popoldanskem delu vikenda pisali naše ukrepe. Dan smo zaključili zelo prijetno – ob taborniškem ognju in s prepevanjem pesmi iz taborniške pesmarice ob kitarski spremljavi.

Nedeljsko dopoldne je bilo obarvano z veliko količino kave in poliranjem ukrepov za mnenjski dokument. Vikend smo pa zaključili s sejo KMP, pospravljanjem in odhodom domov. Za lažji proces dela skozi vikend smo našo glavno razdelili na štiri podteme, v sklopu katerih smo iskali predloge in pisali ukrepe za izboljšanje situacije na področju prostovoljstva.
Osredotočili smo se na:
- finančne in materialne ovire mladinskih organizacij in prostovoljcev,
- priznavanje izkušenj, kompetenc, zaposljivost in uskaljevanje prostovoljstva z drugimi obveznostmi,
- družbeno percepcijo (pomena) prostovoljstva in drugimi izzivi in ukrepi,
- mentorsko podporo, spremljanje in skrb za prostovoljce.
Kot rezultat našega truda skozi vikend, pa vam lahko predstavimo kar 15 ukrepov, ki bodo zajeti v mnenjskem dokumenti o prostovoljstvu:
Finančne in materialne ovire mladinskih organizacij in prostovoljcev
- Podpiranje razvoja digitalnih rešitev pri razvoju prostovoljstva
- Pregled zakonodaje uveljavljanja prostovoljstva kot stroška in priprava smernic
- Pozitivna diskriminacija mladih pri razpisih za prostovoljstvo
- Dvig deleža dohodnine za donacije NVO
Priznavanje izkušenj, kompetenc, zaposljivost in usklajevanje prostovoljstva z drugimi obveznostmi
- Izobraževalne olajšave prostovoljcev
- Uvedba možnosti nadomestila odsotnosti z dela za prostovoljce
- Priznavanje ur in delovnih izkušenj pridobljenih s prostovoljskim delom
- Spodbujanje organizacij k ozaveščanju prostovoljcev o njihovih pravicah in dolžnostih
Družbena percepcija (pomena) prostovoljstva in drugi izzivi in ukrepi
- Raziskava vpliva prostovolsjtva na družbo in posameznike
- Posredovanje informacij in možnosti vključevanja v prostovoljstvi s strani izobraževalnih institucij
- Nacionalna kampanja za ozaveščanje prostovoljstva mladih
Mentorska podpora, spremljanje in skrb za prostovoljce
- Spodbujanje organov lokalne samouprave k zagotavljanju in nudenju ukrepov za prostovoljsko udejstvovanje v lokalne skupnosti
- Spodbujanje izvajanja izobraževanj za mentorje prostovoljcem
- Priznava časa opravljanja prostovoljskega dela v pokojninsko dobo
- Spodbujanje podpornih mehanizmov pri prenosu odgovornosti na naslednike.
Dekleta iz Podeželske mladine smo uspešno zastopala naše “podeželsko” stališče in se že veselimo prihodnjih dveh delovnih vikendov KMP, ki bosta jeseni – oktobra se bomo pogovarjali o zdravju, novembra pa o participaciji. Vse vas pa vljudno vabimo k spremljanju naših KMP dogodivščin.

💜🧡💜