Šempeter v Savinjski dolini
Uspešno je zaključeno že osmo Srečanje mladih prevzemnikov. Ta enodnevni dogodek, ki je zopet ponudil ravno to, kar je njegov namen – biti platforma za povezovanje, izmenjavo idej, medsebojno podporo in spodbudo med mladimi kmeti, med katerimi je velika večina prevzemnikov. Tistih aktualnih in čisto novih v tem poslanstvu in takih že bolj izkušenih. S ponosom lahko povemo, da je bil dogodek dobro obiskan, in to s 100 posamezniki širom Slovenije, kar kaže, da mladi prevzemniki še vedno prepoznavajo pomembnost in potrebo po takšnih dogodkih v naši podeželski zgodbi.
Razočarani nad letošnjo posebnostjo, da prvič pri organizaciji dogodka niso sodelovali pri Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in tudi odpovedali svojo prisotnost na dogodku, smo se skupaj z so-organizatorjem Srečanja mladih prevzemnikov, Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije ob izjemni podpori podjetja SIP strojna industrija in podjetja Gorenc, vseeno zagnano posvetili aktualnim temam v svetu tehnologije in inovacij. Ena izmed predstavitev je bila prav posebej namenjena predstavitvi uporabe umetne inteligence, poglede v sedanjost in prihodnost v kmetijstvu pa so predstavili mladi kmetje, predstavniki deležnikov ter mestoma tudi mladi prevzemniki iz občinstva.
Skozi srečanje nas je popeljala Urša Skube, vodja področja za mladinsko delo in neformalno izobraževanje pri ZSPM, predsednica Anja Kastelic pa je v svojem začetnem nagovoru povedala: »Verjetno mi ni treba posebej opisovati razburkanega stanja, v katerem se nahajamo, in traja že slabo leto. Upravičeno se občasno vprašamo, če ima vse to še smisel? Ne glede na vse težave in izzive, je naše mnenje, da ga ima. Vemo, zakaj smo začeli kmetovati in vemo, da je to poklic, način življenja, ki ga želimo živeti še naprej, ter za čigar spoštovanje se je vredno boriti. Potrebno pa se bo aktivirati na vseh nivojih družbe, organizacij, tudi kmetijske politike in začeti stvari spreminjati. Ob tem pa imeti v mislih, da samo enotni in povezani lahko zares dosežemo te spremembe. In to takšne, ki bodo konkretno preoblikovale prvo naše temelje, in šele potem streho.«
Za njo je mlade nagovoril direktor Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Janez Pirc. Med drugim je povedal: »Dejstvo je, da se število mladih prevzemnikov iz leta v leto zmanjšuje. Stanje v kmetijstvu je resno, na kar nakazuje razpoloženje med kmeti in njihov interes po protestih. Razumem nezadovoljstvo kmetov in nezadovoljstvo mladih kmetov. Je pa res, da organizacija protesta ni najtežja stvar, težje je strniti vrste, oblikovati zahteve, ki bodo izvedljive za vse ravni in skozi pogajalski proces te zahteve pripeljati do realizacije. Ta proces je veliko daljši, zahteva angažma, trud in znanje vseh deležnikov. Pomembno je, da pokažemo enotnost in skupni nastop ter da najdemo skupni jezik, ki bo povezal različne kmetije in regije. Danes vam, mladim prevzemnikom, želim uspešno delo, nova znanja, predvsem pa druženja, čemur je dogodek tudi namenjen ter izmenjavo mnenj. Naj bo današnje srečanje tudi za vas praznovanje tega, da ste zbrali pogum do odločitve pri prijavi na razpis za mladega prevzemnika.«
V novem centru SIP je navzoče v imenu gostitelja podjetja SIP – strojna industrija pozdravil Miha Miheljak, direktor marketinga pri podjetju SIP: »V našem podjetju si vedno prizadevamo, da podpiramo vas, mlade kmete, ki ste prihodnost kmetijstva. Naša ciljna publika ste mladi talenti, ki kažete motivacijo in zagon za pozitivizem pri razvoju slovenskega kmetijstva in širše. Zavedamo se vseh izzivov in priložnosti, s katerimi se soočate pri prevzemu in vodenju kmetij, zato vas podpiramo z našimi produkti, tehnološkimi rešitvami in poslanstvom ter dobro voljo. Pozivam vas, mlade prevzemnike, da stremite k povezovanju, saj je povezovanje mladih kmetov, stroke in države ključno za doseganje zdravega slovenskega kmetijstva in skupnih ciljev pri razvoju slovenskega podeželja in družbe.«
Pogled skozi oči mladega kmeta Domna Benčine in njegove žene Saše je bil v nadaljevanju dogajanja ganljiva in navdihujoča predstavitev zgodbe o obujeni kmetiji in ohranitvi večstoletne tradicije na težkem terenu kmetovanja.
Svojo kmetijo sta Domen in Saša Benčina, ki kmetujeta na Kmetiji pr’ Birtovihveč kot doživeto predstavila. Ob tem je Domen med drugim povedal: »Vsak dan se soočamo s raznolikimi izzivi kmetovanja, a nikoli ne obupamo. Močna volja in vztrajnost sta ključni vodili naše kmetije. Vem, da bi bil na našo zgodbo ponosen tudi moj nono. Bi pa moral sam sistem še veliko bolje podpirati tiste, ki kmetije prenašajo. Prenos kmetije je namreč kompleksen proces, ki zahteva zagotavljanje varnosti in podpore lastnikov kmetij. Sredstva bi morali tako sistemsko nameniti za olajšanje teh prehodov. Hkrati pa se še močno zavedam izzivov, s katerimi se soočajo pravi kmetje. Preveč je slamnatih kmetij, ki samo fiktivno kmetujejo, hkrati pa dobijo nenormalno visoke subvencije, kratko pa potegnemo tisti, ki se na težkih pogojih v resnici borimo s kmetovanjem, saj enkrat denarja, ki se ga dodeljuje, vseeno zmanjka.«
Osrednjo tematiko »Uporaba umetne inteligence«je v svoji predstavitvi prevzel dr. Sašo Dolenc. Njegov zgodovinski pregled prvih korakov na področju umetne inteligence je pripomogel k boljšemu razumevanju njenega potenciala ter izzivov, s katerimi se le-ta sooča. S poudarkom na delovanju platforme chat GPT je predstavil napredek ter preobrazbo na področju komunikacije in informacijskih tehnologij, ki ju umetna inteligenca prinaša. Njegova predstavitev je poudarila njen potencial pri reševanju kompleksnih problemov v različnih industrijah – tudi v kmetijstvu. Mladi prevzemniki so ob predavanju dr. Dolenca prepoznali največji potencial ravno pri rokovanju z birokracijo in obdelavo statističnih podatkov s pomočjo umetne inteligence.
Predstavniki gospodarstva, ki jih je kot goste okrogle mize »Sodobne kmetijske tehnologije, izzivi ter priložnosti danes in jutri«, povezal moderator in vodja področja mladih kmetov pri KGZS, Jože Očko, so bili: Maruša Kraševec iz podjetja SIP d.d., Igor Stare, direktor podjetja Gorenc d.o.o. ter Aleksander Debevec iz podjetja Pivka, d.d. Predstavniki podjetij so razložili, na kakšen način se njihova podjetja trudijo ustvarjati inovativne rešitve, ki bodo olajšale delo sodobnih (mladih) kmetov in izboljšale produktivnost ter trajnost kmetijskega sektorja.
Maruša Kraševec iz podjetja SIP d.d. je izpostavila pomen uporabe naprednih tehnologij v kmetijstvu ter predstavila nove rešitve podjetja za optimizacijo kmetijskih procesov ter mladim prevzemnikom položila na srce: »Mladi prevzemniki ste na pravi poti in niste del problema, ampak del rešitve. Izborite si svoje pravice na miren način, kot to sami najbolje znate, in še naprej sporočajte ljudem, da je hrana tista, od česar vsi živimo in jo moramo vsi spoštovati v enaki meri kot moramo spoštovati pridelovalce.«
Igor Stare, direktor podjetja Gorenc d.o.o., je osvetlil inovacije na področju kmetijske mehanizacije, ki omogočajo bolj učinkovito in trajnostno kmetovanje v njihovem podjetju ter med drugim povedal: »Za vas, ki ste tukaj, me ne skrbi. Če delate z veseljem in z zagonom ter entuziazmom, je uspeh zagotovljen kljub vsem težavam, ki mogoče pretijo. Bodite pozorni nase in se zavedajte, da je najbolj pomembno, da verjamete v svojo zgodbo. V kmetijstvu na kratek rok nikakor ne gre – vedno je potrebno v mislih imeti dolgoročne učinke in tudi, kot smo videli v primeru kmetije Pr’ Birtovih, tradicijo naših prednikov.«
Aleksander Debevec iz podjetja Pivka, d.d., je predstavil perspektive prehrambne industrije in poudaril pomen sodelovanja med mladimi kmeti in živilsko industrijo pri zagotavljanju kakovostnih in varnih živil za potrošnike. Dejal je: »Danes niso lahki časi, ampak v kmetijstvu niti v preteklosti časi niso bili lahki. Taki najverjetneje ne bodo niti v prihodnje. Življenje je potrebno vzeti takšno, kot nam je dano in ga usmerjati po svojih zmožnostih. Tisto najtežje v življenju se da skoraj vedno prebroditi z znanjem, voljo in izkušnjami. Zaupajte vase in bodite korajžni!«
Jože Očko je pogovorno omizje zaključil z mislijo, da naj mladi uporabljajo sodobno tehnologijo slovenskih proizvajalcev, saj enako kot kmetje pričakujejo od potrošnikov. Samo tesno sodelovanje vseh vključenih v kmetijskem sektorju in medsebojno podporo si lahko obetamo boljši jutri za lokalno okolje in slovensko kmetijstvo.
Po kosilu, ki so ga za udeležence pripravili pri podjetju SIP, se je dan zaključil skupaj z moderatorjem in komikov ter predvsem kmetom po srcu – Gašperjem Bergantom. V sicer občasno grenka in zahtevnejša premišljevanja, ki so tudi del na Srečanju mladih prevzemnikov, je vnesel svojo živahnost, radovednost in osebne izkušnje ter tako popestril in zaključil dogajanje na našem srečanju. Ena izmed misli, ki jo je delil z nami je bila: »Kolikokrat sem jaz slišal – kaj bo kmet govoril, saj ima traktor za 100.000€. Ne štejem več. Mislim, da je slovenski kmet v slovenski javnosti izjemno slabo predstavljen. In samo zato, ker obrača nekaj ali več denarja, mu lahko že vsak soli pamet.«
V svojem podcastu se je pogovarjal z mlado kmetico Barbaro Lombar Virant in mladim kmetom Žanom Bricem. Predstavila sta svoji kmetiji, izkušnjo s prevzemom kmetije ter poglede na aktualno kmetijsko politiko in situacijo v kmetijstvu. Dogajanje je popestrila vključenost udeležencev, saj so preko interaktivnega orodja pošiljali svoja razmišljanja, pripombe in skrbi. Le-ta so se zbirala na zaslonu, moderator Gašper Bergant pa jih je komentiral in v razpravo spretno vključeval oba gosta. Ob zaključku dogodka je svoje misli Barbara Lombar Virant povzela z: »Nujno je potrebno, da se naš vrh odloči – želi, da kmetje kmetujemo kot to najbolje znamo ali si tega ne želi? Vsi pogajalci, pokažite borbenost, ki jo kmetje imamo, in naj vas ne bo strah dati možnost še dodatni okrepitvi, ki se bo znala pogajati. Kmetje pa, stopimo skupaj – tako bomo močni in nam bo gotovo uspelo.« Žan Bric se je osredotočil na vse priložnosti za medsebojno sodelovanje in učenje znotraj Zveze slovenske podeželske mladine in povedal: »Ravno pri Zvezi slovenske podeželske mladine nam je kot društvom omogočeno, da komuniciramo z ostalimi kmeti iz Slovenije. To je neprecenljivo, saj se lahko povežemo mladi kmetje iz različnih koncev in si delimo izkušnje. Samo z učenjem in nabiranjem znanja od izkušenih se lahko naše kmetije razvijajo. Predvsem pa, mladi kmetje, nikar ne pozabite, da imamo ravno kmetje pridelavo hrane v rokah.«
Vodja dogodka Srečanje mladih prevzemnikov, Doris Letina, ki je pri ZSPM tudi vodja področja za mlade kmete in kmetijsko politiko, je ob zaključku srečanja dejala: »Najpomembnejši del vsakoletnega srečanja mladih prevzemnikov so zagotovo mreženje, povezovanje, izmenjava izkušenj in pridobitev novih (spo)znanj. Ne le skozi vseh dosedanjih 8 srečanj mladih prevzemnikov, temveč predvsem skozi vsa leta, saj se oblikujejo trdne vezi. Srečanje vedno znova otrdi stališča mladih kmetov in predstavi njihov pogled, ki je v vsakdanu velikokrat zapostavljen. Vsem nam pa vedno znova da zavedanje, da z vztrajnostjo skupaj soustvarjamo kmetijstvo, ki ga želimo kmetovati.«
Ob strani so nam cel dogodek – pa naj bo od manjših tehničnih stvari do velikega in pomembnega dela, kot je gostitev cele prireditve, stali v podjetju SIP strojna industrija. Miha Miheljak, direktor marketinga pri podjetju SIP je ob zaključku dogodka povedal: »Podjetje SIP letos praznuje 70 let svojega delovanja in v izjemno čast nam je bilo, da smo letos dobili priložnost gostiti 8. Srečanje mladih prevzemnikov kmetij v naših novih prostorih. V podjetju SIP smo zavezani k podpiranju mladih kmetov s ponudbo naprednih rešitev, ki prispevajo k učinkovitejšemu in trajnostnemu kmetovanju. Verjamemo, da je srečanje okrepilo povezave med mladimi kmeti in strokovnjaki ter prispevalo k razvoju znanj in veščin, ki so ključne za prihodnost in razvoj slovenskega kmetijstva. Povezovanje mladih kmetov, industrije, stroke in države je nepogrešljivo za medsebojno razumevanje izzivov, pred katerimi se danes soočajo mladi kmetje. Zahvaljujemo se vsem udeležencem in predavateljem za njihov dragocen prispevek in se veselimo nadaljnjega sodelovanja.«
zaHVALA
Zveza slovenske podeželske mladine se še enkrat zahvaljuje vsem udeležencem, partnerjem in sponzorjem ter predani (podeželski) ekipi, ki je oblikovala program letošnjega Srečanja mladih prevzemnikov.
Hvala podjetju SIP – strojna industrija – za vso podporo, doprinos, fleksibilnost, natančnost, elegantnost izvedbe, strokovnost in srčnost, ki ste jo pokazali pri gostitvi našega dogodka. Brez vaše predanosti in gostoljubja naš dogodek ne bi bil mogoč. Vaše podjetje je izkazalo izjemen občutek za organizacijo ter visoko stopnjo profesionalizma, zaradi česar smo se počutili izjemno dobrodošle in spoštovane.
Hvala Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije – da stojite ob boku tega vsakoletnega dogodka in s tem izražate svojo zavezanost k zastopanju javnega interesa, interesov panoge in članov KGZS za zagotavljanje razvoja kmetijstva, gozdarstva in podeželja ter zdravega okolja in zdrave varne hrane.
Hvala podjetju Gorenc – ker je prepoznalo naše aktivnosti že v prejšnjem letu kot generalni sponzor in nam še naprej prihaja nasproti pri naših podvigih – na tem srečanju prav v obliki spominskih majic, ki so jih prejeli udeleženci srečanja. Trud ekipe pri oblikovanju grafike niti približno ni ostal neopažen, enako velja za vašo predanost do podpore (mladih) kmetov in mladih podeželanov.
Hvala še vam, mladi prevzemniki. Za udeležbo, s katero ste izkazali svojo predanost poslanstvu, ki ga nosite. Kot mladi prevzemniki imate edinstveno priložnost oblikovati in soustvarjati prihodnost slovenskega kmetijstva ter tako prispevati k razvoju našega podeželja. Predvsem pa hvala zato, ker ste s pogumom, vztrajnostjo in strastjo vir (podeželskega) navdiha za nas vse.