✨ IZZIV podeželske mladine – Mladost na kmetiji✨
Že leto dni spoznavamo navdihujoče zgodbe mladih slovenskih kmetov.
Kako se je vse začelo?
V ekipi ZSPM smo za našo 30-obletnico delovanja v sodelovanju z Družino, zasnovali podkast Mladost na kmetiji. Otvoritev podcasta je bila takoj po skupščini v letu 2023 s (takratno) predsednico Anjo. Z oddajami pa smo nadaljevali redno ob ponedeljkih vsake 2 tedna. Naša želja je bila skozi zgodbe mladih kmetic in kmetov predstaviti pestrost in barvitost slovenskega podeželja. Voditelja podkasta sta Družinina spletna sodelavca Kaja Zupanc in Marko Mesojedec, projekt pri ZSPM pa vodi Mateja Kopar. Zaradi uspešnosti ter super sodelovanja bomo zgodbo nadaljevali.
.
Delo in življenje na kmetiji je večkrat kritizirano in premalokrat občudovano ter hvaljeno. Želimo, da se sliši tudi da je kakovostno, (po)hvaljeno in spoštovano. V sodelovanju s časopisom Družina bomo posneli serijo podcastov na temo življenja na kmetiji. Predstavljene bodo zgodbe mladih različnih starosti, različnih geografskih področij in različnih kmetijskih panog, katerih cilj je prikazati delo in življenje na kmetiji iz pozitivnega vidika ter razbijati mite in stereotipe.
・ ・ ・
KDO: Mladi s kmetij
KDAJ: Skozi celo leto 2023, začnemo po skupščini ZSPM
KJE: Na spletni strani časopisa Družina ter ZSPM
Kaja je o sodelovanju v projektu povedala: »Že od nekdaj občudujem mlade kmete, predvsem občudujem njihovo voljo in zagnanost do dela, ki nikakor ni lahko. To je garanje od jutra do večera. Pa tudi pogoji za kmetovanje dandanes niso lahki. Zakaj torej oni vztrajajo? Vse to bomo izvedeli skozi zgodbe mladih kmetovalcev. Projekta, ki prihaja, se neizmerno veselim, saj upam, da bomo z njim razbili mit o tem, da izraz »kmet« pomeni nekaj slabega. Skušali bomo pokazati, da tudi kmet lahko uspe, da je kmet biti lepo in spoštovanja vredno poslanstvo.«
Marko o sodelovanju pri nastajanju podkasta Mladost na kmetiji pravi: »Sam izhajam iz podeželskega okolja. Kmečka dela in opravila mi niso tuja, saj smo doma imeli kmetijo, na kateri smo se ukvarjali z mlečno živinorejo. Zavedam se, da je delo, pri katerem si v veliki meri odvisen od narave, zelo zahtevno in naporno. V delo na kmetiji so v večini primerov vpeti vsi družinski člani, dodatno dinamiko in priložnost za nadaljnji razvoj pa ji dajejo mlajše generacije, ki ob prepletu tradicionalnih in novih prijemov slovenskemu podeželju dajejo nov zagon, kar bomo skušali na čim bolj plastičen način prikazati skozi podkaste.«
»V prazničnem duhu, saj letos obeležujemo 30-letnico delovanja, smo se z veseljem odzvali povabilu k sodelovanju z Družino. Bolj primernega naslova, kot je podkast Mladost na kmetiji, si skoraj ne bi mogli želeti,« poudarja vodja v projektu Mladost na kmetiji s strani ZSPM Mateja Kopar. »Med drugim se trudimo podpirati razvoj podeželja, dvigniti kakovost življenja v ruralnem območju ter mladim omogočiti dostojno življenje v stiku z naravo in zdravo kmečko pametjo. Neprecenljivo je naše sodelovanje tudi izven mladinskih ter kmetijskih odmevov, saj bomo lahko poslušalcem in mladim prikazali, kako čudovito je lahko življenje na kmetiji, kljub težkih oviram, ki nas spremljajo. S podkastom bomo, upam, morda razbili kakšen mit o kmečkem delu in kmetih. Prizadevamo si, da bi naša prelepa dežela ostala poseljena tudi po vaseh, da bi ohranjali čudovito krajino ter obdržali pridih domačnosti in tradicije za naše zanamce.«
IZZIV opravljen ✅
Leto je naokoli!
»Leto dni nam je dalo preko 24 zgodb iz kmetije in prav vsaka je drugačna, skupno vsem pa je neizmeren trud, požrtvovalnost in ljubezen do narave in živali. Pred začetkom projekta nisem vedela kako bo vse skupaj sprejeto in kakšen bo odziv poslušalcev. Moja naloga je, da med podeželani iščem zanimive zgodbe in sogovornike, ki so jih pripravljeni podeliti z nami. Želela sem, da izpostavimo še ne slišane zgodbe, mlade kmete in kmetice, ki podarjajo kmetijstvu in podeželju svoj čas in ljubezen. Meni najpomembnejše pa je bilo, da te osebne zgodbe približamo širši javnosti in tako razbijemo negativni pridih in stereotipe o kmetijstvu. Z bolečino spremljam širšo javnost, ki ima mnogokrat mnenje, da kmetje ravnamo grdo z živalmi in naravo, ko pa je resnica ravno nasprotna. Podcasti nam dajejo vpogled v različne družine, načine kmetovanja in spopadanja s težavami. Spoštujem pogum mladih, ki so upali z nami podeliti tudi najtežje trenutke v življenju in bolečino, kajti ni vedno vse rožnato. Marko in Kaja imata izjemen talent, da se intervjuvanci ob njima počutijo sproščeno in domače, na tak način imamo poslušalci intimni vpogled v družinske vezi, delo in izzive na kmetiji. Prav vsak podcast sem z veseljem poslušala in kljub temu, da poznam mlade podeželane izvedela marsikaj novega, kar je še dvignilo moje spoštovanje do njih. Ob kakšnem sem prav zajokala, kajti stiske so nam kmetom blizu. Ena izmed najlepših trenutkov pa je bilo, ko se mi je marsikateri zahvalil za priložnost in s srečo opisoval kako so se mu javili sosedje, tete in izkazali spoštovanje ter ponos. In prav to je tisto kar mene najbolj zadovolji in osreči. Ko opolnomočimo mladega kmeta/kmetico in mu damo košček spoštovanja. Verjamem, da je to eden izmed zelo uspešnih načinov, da vlivamo pogum in pozitivno v kmetijstvo. Podcast se je med člani podeželske mladine izjemno dobro sprejel in velikokrat slišim, kako komaj čakajo novo epizodo, da jo poslušajo med gužvo na cesti, delom na traktorju, med likanjem….« je svoje misli z nami delila naša Mateja.
Pri Zvezi slovenske podeželske mladine smo navdušeni ter hkrati hvaležni nad priložnostjo, ki smo jo dobili pri Družini, saj lahko svoje poslanstvo in navdušenje nad kmetovanjem širimo izven meje samo kmetov. Ob naši prvi obletnici sodelovanja lahko rečemo samo HVALA. In seveda tudi vsem, ki so sodelovali ter pogumno kmetujejo HVALA.
»Vesela in ponosna sva, da sva v letu dni na terenu posnela že 24 različnih zgodb, v katerem so naši bralci in poslušalci lahko spoznali mlade kmetice in kmete, ki predstavljajo prihodnost slovenskega podeželja. S svojim zgledom, delom in optimizmom so zagotovo še koga spodbudili, da je vredno vztrajati na kmetiji in živeti od sadov lastnega dela. Povsod so naju lepo sprejeli in prikazali živahen utrip njihovega kmečkega življenja. Zadovoljna sva, da se je podkast v pestrem naboru naših spletnih vsebin zelo dobro ‘prijel’ in upava, da bo tako tudi v prihodnje. Ob tej priložnosti se prav tako zahvaljujeva vodstvu Družine za zaupanje in Zvezi slovenske podeželske mladine za sodelovanje v tem odmevnem projektu.« sta ob prvi obletnici sodelovanja zapisala voditelja podkasta Kaja in Marko.
Kljub temu, da smo s podkasti opravili že 15. izziv podeželske mladine, s tem projektom nadaljujemo. Veselimo se novih zgodb Mladosti na kmetiji.