V petek, 9. septembra 2022, je na Gospodarskem razstavišču potekal dogodek Zelene verige – Borza ponudbe in povpraševanja po lokalno pridelani hrani.
Na borzi je okoli 70 kmetijskih pridelovalcev in njihovih zadrug, predstavnikom javnih šolskih zavodov in HOREKE, predstavilo svojo ponudbo prek 1000 lokalno pridelanih pridelkov in proizvodov, s ciljem da se vzpostavijo čim bolj kratke, zelene dobavne verige.
V sklopu projekta je potekala tudi novinarska konferenca, kjer so partnerji projekta Zelene verige predstavili razloge in vizijo projekta.
Na novinarski konferenci so sodelovali:
– Alenka Marjetič Žnider, za Zadružno zvezo Slovenije
– Prof. dr. Aleš Kuhar, Biotehniška fakulteta, EIT Food Hub (prek e-povezave)
– Andreja Makovec Beci, za Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije
– Anja Mager, za Zvezo slovenske podeželske mladine
– Irena Simčič, za Zavod za šolstvo Republike Slovenije
– Jana Apih, za Zavod Good place
– Lilijana Madjar, za Regionalno razvojno agencijo Ljubljanske urbane regije
– Špela Terpin za Gospodarsko razstavišče
KAJ SO ZELENE VERIGE?
Kratke nabavne verige smo poimenovali Zelene verige. Govorimo o sezonski hrani, ki je trajnostno pridelana in predelana ter distribuirana in porabljena v lokalnem okolju. Zelene verige imajo zato izjemen vpliv na kakovost obroka, kar posledično vpliva na zdravje potrošnikov. Gostinstvu in turizmu ter kmetijskim pridelovalcem pa predstavljajo priložnost za povečanje dodane vrednosti. Ne nazadnje lokalna potrošnja, z manj prevozi bistveno zmanjšuje ogljični odtis in potrebo po skladiščenju. Z vnaprejšnjimi dogovori med ponudnikom in potrošnikom je možno zmanjševati tudi presežke v predelavi kot tudi odpadno in zavrženo hrano.
Partnerji projekta Zelene verige, Zavod za Šolstvo Republike Slovenije, Turizem Ljubljana, Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije, Zavod Good place, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Zveza Slovenske podeželske mladine, Univerza v Ljubljani EIT Food Hub, Slovenska turistična organizacija in Turistično gostinska zbornica, si želimo, da bi dvakrat letno organizirali borzo ponudbe in povpraševanja po lokalno pridelani hrani. Hkrati je naša vizija, da bi pozno poletna borza po poslovnem – borznem delu, enkrat letno odprla vrata tudi neposrednim potrošnikom v obliki Festivala lokalno pridelane hrane, katerega namen bi bil informiranje in izobraževanje potrošnikov, saj je dobro informiran in izobražen potrošnik tisti, ki posega po kakovostni, lokalno pridelani hrani in nizka cena ni osnovni kriterij za nakup.
Partnerji projekta Zelene verige:
Več o projektu: https://www.narava-zdravje.si/zelene-verige
V sklopu Borze Zelenih verig je potekal tudi NACIONALNI STROKOVNI POSVET O PREHRANI OTROK IN MLADOSTNIKOV, kjer smo s svojim prispevkom sodelovali tudi mladi podeželani. Naš prispevek se je glasil: Izkušnje in pogledi mladih kmetov na sistem javnega naročanja. Predstavil ga je mladi prevzemnik kmetije, Jaka Kastelic, ki že vrsto let sodeluje v sistemu javnega naročanja. Kaj pa je povedal, si lahko preberete v spodnjem prispevku.