“Zame je vrednota, da ohranimo slovensko podeželje. To je nacionalnega pomena.”
Čeprav je minilo dobrih 14 dni od srečanja predsednika RS in našim vodstvom na kmetiji Selinšek, besede g. Boruta Pahorja še vedno odmevajo.
28. avgusta se je g. predsednik, Borut Pahor, v okviru projekta odprtih vrat kmetij in podeželskih objektov obiskal kmetijo naših članov – Jerneja in Davorina Selinšek.
“Vsako delo je pomembno. Kot si ne predstavljamo življenja brez zdravnikov, si ne predstavljamo življenja brez vas, mladih slovenskih kmetov,” je po ogledu kmetije poudaril predsednik Pahor.
Obisk smo združili s predstavitvijo novega vodstva naše Zveze – predsednice, vodij področja in vseh regijskih predstavnikov, ki so bili na kmetiji. G. predsednika smo seznanili z našimi najpomembnejšimi dogodki, najbolj pa ga je fasciniral naš nov projekt neMOČ PODEŽELJA. Z njim želimo, s pomočjo svetovalne službe, po Sloveniji izvesti delavnice duševnega zdravja in vzpostaviti sistem dolgotrajne pomoči kmetom s slovenskega podeželja po vzoru podobnih projektov iz tujine, predvsem Avstrije. Kaj več boste lahko spremljali tukaj na naši spletni strani ali na FB strani.
Ste vedeli, da je stopnja samomora med kmetijskimi poklici kar štirikrat višja kot pri drugih poklicih?
G. predsednik je izrazil občudovanje nad pogumom, da smo se sistematično lotili te teme, in moralno podporo nad našim plemenitim prizadevanjem. In ponosno lahko povemo, da je predsednik republike je dejal, da je pripravljen prevzeti častno pokroviteljstvo nad akcijskim načrtom “Od mladega kmeta do skrbnega gospodarja” in izrazil pripravljenost, da v Predsedniški palači priredimo posvet, na katerem bi naslovili nekatere izmed izzivov, s katerimi se soočamo mladi na podeželju in bi jih bilo prav obravnavati na državni ravni.
Danes je tudi svetovni dan preprečevanja samomorov. Nekaj bistvenih informacij s FB strani Društva študentov psihologije Slovenije:
Slovenija sodi med države, kjer je samomor velik družbeni in javno-zdravstveni problem. Kar nekaj desetletij smo imeli količnik samomora, ki se je gibal okoli 30 na 100.000 prebivalcev in nas s tem uvrščal med prve tri države z najvišjim količnikom na svetu. Velikokrat se moramo opogumiti, da si drznemo iskreno vprašati, kako se nekdo počuti in ali je v takšni stiski, da razmišlja o tem, da bi si kaj naredil. Vendar je ravno takšno iskreno vprašanje tisto, ki najpogosteje prepreči samomor. Ko nekomu daste možnost iskrenega pogovora o njegovi stiski, ste že naredili prvi korak. Najbolje je, da v takšnih situacijah oseba poišče tudi strokovno pomoč. Nekaj drugih preprostih korakov, ki jih lahko narediš in s katerimi lahko tudi ti pomagaš pri ozaveščanju in soočanju s problematiko samomora si lahko pogledaš na spodnji fotografiji:
Več informacij:
- https://www.take5tosavelives.org/take-5-steps?fbclid=IwAR1Bnlm2HxVm7fKFgVAy3cOIoZa1Ht4iMjcD4Dmtd7Qtab6Dt9jLRrCwsas
- http://zivziv.si/svetovni-dan-preprecevanja-samomora/
- http://zivziv.si/prekolesarimo-svet-2020/
- https://www.iasp.info/