Zveza slovenske podeželske mladine skupaj z Razvojnim centerom Murska Sobota, Regionalno razvojno agencijo Posavje, Inštitutom za proučevanje enakosti spolov, Inland Norway University of Applied Sciences ter Zvezo kmetic Slovenije z junijem 2022 začenja NOV PROJEKT, ki naslavlja izjemno pomembno tematiko, ki smo se je delno dotaknili že v projektu neMOČ PODEŽELJA, sedaj pa jo želimo še globlje raziskati – to je tematika enakosti spolov na podeželju – začenjamo torej projekt TERA oz. Razvoj celostnega pristopa za lajšanje usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja na podeželju, temelječega na vzpostavitvi več-deležniških regionalnih sistemov in lokalnih partnerstev.
TERA naslavlja usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja v ruralnem okolju. Večplastna obremenjenost žensk na podeželju, ki jo spremlja nepriznavanje njihove vloge in pomembnega doprinosa za gospodinjstvo, kmetijstvo in širšo skupnost na eni ter globoka zakoreninjenost spolnih stereotipov pri moških na podeželju na drugi strani, botrujeta k visokemu izostanku žensk v družbeno-ekonomskem okolju podeželja. Tako delež žensk v Sloveniji, ki so kot nosilke in družinski član udeležene pri delu na kmetijskih gospodarstvih, znaša 46 %, zgolj 9 % žensk pa je lastnic taistega kmetijskega gospodarstva. S tem namenom bo TERA z vzpostavitvijo lokalnih sistemov in partnerstev v Posavju in Pomurju doprinesel k vključitvi problematike na agendo regije in s tem preseganju razdrobljenosti lokalnih akterjev na področju usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja na podeželju. Z večdeležniškim pristopom bo akterje v regiji senzibiliziral za prepoznavanje problematike in jih opolnomočil z orodji za prenos dobrih praks in razvitega prilagojenega programa ukrepov v prakso. Hkrati bodo aktivnosti v okviru novega razvitega edukativno-ozaveščevalnega programa in mentorske sheme prispevale k rezultatu programa, in sicer z aktivnim upoštevanjem specifik ruralnega okolja ter preseganjem paradigme usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja kot t. i. ženske problematike z dodelitvijo večje vloge moškim. Z naborom aktivnosti bo neposredno poseženo v kulturno-družbene vzroke za ohranjanje neenakega položaja žensk na podeželju, pri čemer bodo glede na neposredni učinek in rezultat, naslovljeni naslednji izzivi:
Projekt TERA temelji na pristopu od spodaj navzgor (bottom-up approach), ki se odraža na ravni vzpostavljanja lokalnih večdeležniških partnerstev. Slednja bodo prispevala k pripravi prilagojenih ukrepov za ruralna okolja. To omogoča, da projekt identificira in neposredno odgovarja na potrebe moških in žensk na podeželju. Hkrati bo večdeležniško aktivno udejstvovanje v okviru vzpostavljenih lokalnih partnerstev generiralo manko dialoga med ključnimi lokalnimi akterji, kar bo omogočilo upoštevanje najširšega kroga prebivalstva, vključno z ranljivimi skupinami. K slednjemu bo dodatno pripomogel pristop z vidika človekovih pravic (human rights-based approach), na osnovi katerega bo projekt posebno pozornost posvečal heterogenosti skupin žensk in moških ter upoštevanju načela nediskriminacije.
Med inovacije na področju usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja, ki jih prinaša TERA, se lahko tako štejejo (vsaj) naslednje:
ZSPM v projekt vstopa kot eden izmed ključnih stebrov na katerih bo slonela uspešna vzpostavitev mentorske sheme (in tudi njeno izvajanje), ki bo omogočila širitev ozaveščevalno-izobraževalnega programa TERA v ruralnih okoljih med mlade osebe iz podeželja, ki predstavljajo ključno ciljno skupino organizacije. Na ta način so izpeljane še ostale specifične koristi sodelovanja v projektu TERA:
Glavni cilj projekta je torej opolnomočenje moških in žensk na podeželju za učinkovito spopadanje z izzivi usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja. Na takšen način je neposreden cilj projeka (tudi) pilotno vzpostavljanje regijskih in lokalnih partnerstev v Posavju in Pomurju za izboljšanje usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja.
Poleg tega bomo pri projektu stremeli k doseganju še naslednjih ciljev:
V okviru teh ciljev želimo:
GLAVNI REZULTATI PROJEKTA:
Zveza slovenske podeželske mladine kot projektni partner sodeluje v projektu Razvoj celostnega pristopa za lajšanje usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja na podeželju, temelječega na vzpostavitvi večdeležniških regionalnih sistemov in lokalnih partnerstev (akronim: TERA), ki je bil odobren na Javnem razpisu za sofinanciranje projektov v okviru programa Izobraževanje – krepitev človeških virov, kateri se financira iz sredstev Norveškega finančnega mehanizma 2014 – 2021 in sredstev slovenske udeležbe. Skupna vrednost projekta znaša 499.750,00 EUR.
PROJEKTNI AKRONIM: TERA
DATUM ZAČETKA: 1.6.2022
DATUM KONCA: 30.4.2024
Opis projekta:
Projekt TERA naslavlja izzive usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja v ruralnem okolju, s poudarkom na nizki ozaveščenosti o možnostih usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja med ženskami in moškimi na podeželju, izrazito slabši ekonomski neodvisnosti žensk na podeželju, fragmentacijo deležnikov v regiji pri naslavljanju izzivov usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja ter fizične odmaknjenosti in oteženega dostopa do javnih sredstev.
• Z vzpostavitvijo lokalnih sistemov in partnerstev v Posavju in Pomurju bo projekt doprinesel k vključitvi problematike na agendo regije in s tem preseganju razdrobljenosti lokalnih akterjev na področju usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja na podeželju,
• z večdeležniškim pristopom bo akterje v regiji senzibiliziral za prepoznavanje problematike in jih opolnomočil z orodji za prenos dobrih praks in razvitega prilagojenega programa ukrepov v prakso,
• s pilotno vzpostavljenimi regijskimi in lokalnimi partnerstvi v Posavju in Pomurju projekt stremi k izboljšanju usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja na podeželju.
Partnerji projekta:
• Razvojni center Murska Sobota (vodilni partner)
• Regionalna razvojna agencija Posavje
• Inštitut za preučevanje enakosti spolov Maribor
• Zveza slovenske podeželske mladine
• Zveza kmetic Slovenije
• ENRI: Høgskolen i Innlandet: Inland University of Applied Sciences (norveški partner)
Norveški finančni mehanizem
Norveški finančni mehanizem in Finančni mehanizem EGP predstavljata prispevek Norveške k zeleni, konkurenčni in vključujoči Evropi.
Norveška prek Norveškega finančnega mehanizma in Finančnega mehanizma EGP prispeva k zmanjšanju socialnih in gospodarskih razlik v Evropi ter h krepitvi bilateralnih odnosov z državami upravičenkami v srednji in južni Evropi ter ob Baltiku. Norveška tesno sodeluje z Evropsko unijo na podlagi Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru (EGP). Skupaj z drugima dvema državama donatoricama je v petih zaporednih obdobjih financiranja med letoma 1994 in 2014 prek finančnih mehanizmov zagotovila sredstva v višini 3,3 milijarde EUR.
Norveški finančni mehanizem, ki ga financira samo Norveška, je namenjen državam, ki so pristopile k Evropski uniji po letu 2003. Skupna višina sredstev v okviru Norveškega finančnega mehanizma v obdobju 2014–2021 znaša 1,25 milijarde EUR. Prednostna področja v tem obdobju so naslednja:
#1 inovacije, raziskave, izobraževanje in konkurenčnost;
#2 socialno vključevanje, zaposlovanje mladih in zmanjševanje revščine;
#3 okolje, energija, podnebne spremembe in nizkoogljično gospodarstvo;
#4 kultura, civilna družba, dobro upravljanje ter temeljne pravice in svoboščine;
#5 pravosodje in notranje zadeve.
Več na spletnih povezavah:
Že na samem začetku projekta pa potrebujemo ravno vas, da z nekaj odgovori na krajšo anketo, ki vam bo vzela približno 5-10 minut, doprinesete k dobri raziskavi terena, ki nam bo pomagala pri oblikovanju nadaljnih aktivnsoti projekta.
Lepo vabljeni k reševanju spodnje ankete, ki je popolnoma anonimna. Vsi zbrani podatki bodo uporabljeni izključno za namene izvajanja projektnih aktivnosti v sklopu projekta TERA.
POVEZAVA DO ANKETE: https://www.1ka.si/a/bfaffc25
Kontaktna oseba za vsa vprašanja glede projekta TERA:
Anja Mager, Vodja projekta TERA pri ZSPM
anja.mager@zspm.si, 041 584 868