ZZK oz. Zavezništvo za kmetijstvo deluje kot povezava 14 kmetijskih nevladnih organizacij. Na rednih srečanjih razglabljajo in iščejo rešitve za boljši jutri na slovenskem podeželju. Pripravili so tudi konstruktivne pripombe na aktualni Strateški načrt za SKP 2023-2027. Kaj so predlagali?
GENERALNE PRIPOMBE
- Dokument je občutno predolg, hkrati pa ne ponuja odgovora na vprašanje kako se bo spremila situacija za kmeta glede na preteklo obdobje. Primerjalnih izračunov in analiz ni. V dokumentu pa je zaznati tudi nejasnosti in nekonsistentnost.
- Imeli smo izjemno priložnost, da si sestavimo enostaven SKP, usmerjen in pisan na kožo kmetu. Kar smo dobili je podoben SKP kot prej, z bistveno več okoljskimi ukrepi in veliko razdrobljenostjo intervencij.
- Strategija je v osnovi podobna prejšnjim strategijam, kljub temu, da je v uvodu zapisano, da je slovensko kmetijstvo v velikem strukturnem zaostanku in na evropskem dnu, ko govorimo o dohodku iz kmetijstva. Ponavljanje recepta, ki ne prinaša željenih rezultatov, pa je izjemno vprašljivo.
- Denarja za vse potrebe je premalo, tako na prvem, kot drugem stebru.
- Premik denarja iz prvega na drugi steber je ob sedanji situaciji v kmetijstvu nedopusten, še posebej ker je denar na drugem stebru kmetom težko dostopen oziroma mnogim, tudi perspektivnim kmetijam, nedostopen. Manjkajoči denar za II. steber je potrebno zagotoviti iz nacionalnega proračuna.
- Znotraj sedanjega načrta predlagamo, da se na prvem stebru postavi ločnica med tistimi, ki so pravi kmetje, to pomeni, da jim je dohodek iz kmetijstva glavni ali pa vsaj pomemben del dohodka, in ostalimi.
- Upravičenci naj bodo tisti, ki pridelujejo hrano in dejansko obdelujejo zemljo.
- Še vedno nimamo definicije aktivnega kmeta– upravičenca sredstev, niti pogojenosti. Sredstva je potrebno razdeliti na aktivnega kmeta in na tistega, ki obdeluje krajino, skrbi za okolje.
- Pri pogojenosti Slovenske omejitve ne smejo biti strožje od usmeritev in omejitev Evropske komisije (VVO: v Sloveniji odmiki od vodotokov I. reda 15, od II. reda pa 5m). Evropska direktiva o vodah predpisuje pas 3 m od roba vodotoka, izvzeti so kanali, manjši dotoki, jarki itd.
- Vprašanje, ali bi bilo smiselno aktivnega kmeta definirati preko standardnega prihodka v kolikor bi se v standardni prihodek vključilo tudi gozdarstvo in dopolnilne dejavnosti. SO je potrebno dodelati na raven Slovenije (posodobiti in prilagoditi podatke).
- Pogrešamo ovrednotenje ukrepov KOPOP in SOPO, kar bo odločilni dejavnik za (ne)izvajanje teh ukrepov.
Ostale pripombe si lahko preberete v spodnji prilogi:
Zavezništvo za kmetijstvo združuje:
STALIŠČA ZSPM
K prispevku dodajamo ključne pripombe za intervencije mladih prevzemnikov kmetij v predlogu strateškega načrta za Skupno kmetijsko politiko 2023-2027.
Vabljeni k branju: