Skozi oči mladega kmeta
Biti kmetica pomeni ljubiti svojo družino, kmetijo, poklic, ki ga opravljaš. Pomeni, da si za svoj vsak dan izbrala nekaj drugačnega od ostalih punc, žensk in si želiš ustvariti kariero v stiku z zemljo, v stiku z živalmi, rastlinami in okoljem, ki te obdaja. Hkrati želiš enako strast in ljubezen do tega pokazati in prenesti na svoje potomce.
V preteklosti je bila vloga ženske na kmetiji večkrat prezrta kot pomembna in celo poniževana ter zaničevana. Ženske so imele vlogo gospodinjenja, rojevanja, vzgoje otrok, in trdega fizičnega dela. Tega stereotipa se otresamo še danes in zelo zelo počasi začenjamo ceniti svoje delo in prispevek na kmetiji. Saj še poznamo rek, da ženska podpira tri vogale pri hiši.
Problem žena na kmetiji je bil tudi to, da niso bile kmečko zavarovane. Bil je večkrat le mož in še ti prispevki so bili majhni, saj dohodka ni bilo veliko. Zato jih je veliko tudi ostalo brez pokojnine v svoji starosti, svoje zdravje pa so že zdavnaj pustile na kmetiji. Še danes srečujem mlade kmetice, katerih partner je zaposlen doma, ali pa le živijo doma in delajo na družinski kmetiji, pa nimajo urejenega zavarovanja. To je izrednega pomena, ko potrebujemo porodniški stalež, bolniško in navsezadnje pokojnino na koncu našega trdega dela. Na to je potrebno zelo na glas opozarjati.
Pa dajmo problematiko zdaj na stranski tir. Vsi vemo, da ekonomična varnost na kmetijah večkrat ni zagotovljena vseeno se kmetijstva lotevamo z veliko optimizma, upanja in ljubezni. Tudi ženske želimo in bomo ponosne kmetice, vzgajale nove generacije, ki bodo znale vložiti trud in ceniti sadove svojega dela. Moramo biti ponosne nase, si kdaj tudi privoščiti kaj samo zase, skrbeti za svoje fizično in mentalno zdravje. Kljub veliko dela moramo misliti tudi nase in svojo dobrobit, saj smo lahko samo tako tiste prave močne, sposobne in ponosne kmetice.
Zato vam še enkrat, drage naše kmetice čestitamo ob vašem svetovnem dnevu in vas spodbujamo, da s ponosom in zanosom predstavljate svoj poklic še v bodoče.