Rural up! Kako spremeniti kompetence podeželja v posel
6. avgusta 2020 smo v sodelovanju z Mrežo za podeželje in Evropsko podeželsko mladino v sklopu projekta Rural up! organizirali spletni seminar o kompetencah podeželskih ljudi in o trgu dela na podeželju. Spletni seminar z naslovom Rural up! Kako spremeniti kompetence podeželja v posel sta moderirali Urška Skube in Polona Globočnik glavno vprašanje, ki nas je vodilo skozi celoten seminar pa je bilo: Kaj imajo mladi s podeželja in kaj potrebujejo, da lahko na podeželju ustvarijo delovna mesta? Uvodoma sta udeležence nagovorila Sebastian Lassnig, predsednik Evropske podeželske mladine in Anja Mager, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine. Predstavila sta namen dogodka, ki je bil slišati primere treh govork, kako so si ustvarile delovno mesto na podeželju, spoznati teorijo kompetenc in stanje trga dela na podeželju v Evropi in Sloveniji ter v skupini debatirati o prednostih podeželja, kompetencah podeželskih ljudi, ter o ovirah in potrebah mladih za karierni razvoj na podeželju. Anja Fortuna je predstavila teoretični okvir seminarja, kjer je izpostavila, da je v letu 2008, v Evropi kar 58% populacije živelo na podeželju, medtem, ko naj bi v letu 2015 na podeželju živelo le 35% populacije. Brezposelnost je na podeželju višja kot v urbanih središčih, med njimi pa je največ mladih in žensk. Glede na raziskavo Eurostata so ljudje, ki živijo na podeželju za kar 25,5% bolj podvrženi tveganju revščine ali socialne izključenosti v primerjavi s tistimi, ki živijo v mestih ali predmestjih. Samozaposlovanje je za nekaj odstotkov bolj pomembno na podeželju kot v mestih.
Andreja Beci je mlada kmetica, ki zase pravi, da jo je kmetijsko okolje naredilo fleksibilno in vztrajno. Predstavila nam je svojo raznoliko kmetijo, kjer vidi svojo prihodnost. Po zaključku magisterskega študija Ekonomike naravnih virov se je odločila, da bo njena življenjska pot temeljila na vseživljenskem učenju, ekološkem kmetovanju ter povezovanju raziskovalnih institucij in kmetijske proizvodnje.
Tori Ward prihaja iz Anglije, s svojo družino pa nekaj kilometrov od doma, v podeželskem delu Walesa, dela v njihovi mesnici in delikatesi, kjer prodajajo lokalne produkte. Svojo delikateso so odprli, ko so ugotovili, da jim domača kmetija ne omogoča dovolj prihodkov in dela, da bi se z bratom po študiju in delu v mestu lahko vrnila domov.
Pia Winsten prihaja iz Finske in zase pravi, da je podeželska podjetnica. Na domači kmetiji se preživlja z različnimi posli, kot so pridelava jabolk in gozdarstvo, oddaja nastanitvenih kapacitet ter dresura konj. Dobra internetna povezava ji omogoča, da lahko del dneva nameni tudi delu v mednarodnih nevladnih organizacijah. Predstavila je kompetence, ki jih za vsa ta dela potrebuješ ter kako vidi spolno in družinsko dinamiko.
V zadnjem delu spletnega seminarja pa smo po skupinah debatirali in odgovarjali na 4 ključna vprašanja.
Katere so priložnosti podeželja?
Kakšne so ovire na podeželju?
Katere so kompetence (spretnosti, znanja) podeželskih ljudi?
Kaj potrebujejo mladi za karierni razvoj na podeželju?
Zapisala: Anja Fortuna