Išče se kmetija, kjer bi društvo Gozd vzpostavilo eko-socialno kmetijo “Ob gozdu”.
Namen
Namen projekta eko-socialne kmetije Ob gozdu je prispevati k trajnostnemu razvoju podeželja na način, da se primarno v projekt vključi posameznike v lokalni skupnosti, ki spadajo med dolgotrajno brezposelne ali težje zaposljive, hkrati pa hiša zagotavlja bivanje mladostnikov, ki so prikrajšani za primerno družinsko življenje in mladostnike s težavami v odraščanju (t.i. Mladostniška varna hiša). Prav tako je namen eko-socialne kmetije širše povezovanje v lokalno skupnost z zainteresirano javnostjo, ter nudenje možnosti aktivnosti s področja eko-turizma.
Delo krepi
V sodelovanju z Zavodom Republike za zaposlovanje želijo v okviru programov aktivne politike zaposlovanja vključiti dolgotrajno brezposelne v lokalnem okolju in za osebe zagotoviti delo ter osveščanje o zdravem načinu življenja s pomočjo ekološkega kmetovanja. Na kmetiji želijo postopoma izvajati dela na področju urejanja okolice in bivalnih prostorov, pridelave (poljščine, zelenjava, sadje, zelišča, dišavnice), predelave (izdelki v obliki sušenega sadja, zelenjave in zelišč), živinoreje (mleko in mlečni izdelki), ter semenarstva.
Ozaveščanje
Poleg socialnega vključevanja dolgotrajno brezposelnih oseb je potencial eko-socialne kmetije za lokalno okolje osveščanje in informiranje zainteresirane javnosti o ekološkem kmetovanju (podajanje informacij, izmenjava mnenj, organiziranje dogodkov/predavanj na temo ekološkega načina življenja, ter informiranje o pogojih in urejanju dokumentacije za ekološki način kmetovanja), ter eko-turizmu (organizirani ogledi eko-socialne kmetije, aktivnosti, povezane z lokalno pridelavo in predelavo hrane, omogočanje promocije lokalnih ponudnikov na področju domačih/ekoloških pridelkov in kulinarike, ter drugih storitev s področja turizma s strani lokalnih ponudnikov).
Mladi
Bivalni prostori bodo namenjeni mladostnikom, ki so se znašli v okoliščinah, da potrebujejo odmik, ter podporo in učenje za samostojno življenje. Na eko-kmetiji bodo vključeni v delovne procese, ter se s pomočjo ohranjanja in učenja delovnih navad ter strukturiranja časa »opremijo« za bolj zdrav način življenja. Namen mladostniške varne hiše bo, da mladim ponudi možnost bivanja in varnega prenočevanja v bivalni skupnosti s celovito celodnevno podporo ter učenjem za življenje na eko-socialni kmetiji. Namen programa bo, da mladim zagotovijo strokovno podporo, na vseh pomembnih življenjskih ravneh, s ciljem večanja motivacije uporabnikov, za konstruktivnejše načine reševanja izzivov odraščanja. V povezavi z večanjem motivacije, se strokovno delo osredotoča na: motiviranost za delo na eko-kmetiji, izboljšanje odnosov s svojci oz. bližnjimi, pomoč pri šolanju, pri iskanju zaposlitve, ter pri učenju socialnih veščin.
Eko-socialna kmetija želi s svojo odprtostjo in vključevanjem v lokalno okolje omogočiti možnost sodelovanja tako lokalne kot širše zainteresirane javnosti, hkrati pa spodbuditi socialno vključevanje ranljivih skupin, kateri si na kmetiji in širše, pridobijo izkušnjo pripadnosti, solidarnosti ter vključenosti.