NAJ PROJEKT PODEŽELSKE MLADINE 2022 je
postala SPLETNA VINSKA DEGUSTACIJA
Semič, 26. 11. 2022 – Vsaki dve leti imajo društva priložnost pokazati svoje inovativne aktivnosti na natečaju za Naj projekt podeželske mladine. DPM Metlika so letos imeli priložnost in čast, da so lahko kot prvi organizirali zaključno prireditev Naj projekt podeželske mladine. Leta 2020 smo zaradi omejitev širjenja Covid-19 bili primorani prireditev speljati v spletni obliki. 26. novembra letos smo se tako podali v osrčje Bele krajine. Kulturna dediščina Bele krajine je bila tudi osrednja tema zaključne prireditve, kar ji je dalo tudi svojstven pečat.
Društva smo tekom leta na razširjenih regijskih sestankih povabili na sodelovanje in soustvarjanje Naj projekta. Z njim želimo društva spodbuditi, da pokažejo drugim društvom svoje aktivnosti, ki pripomorejo k povezovanju znotraj društva in v širšem lokalnem okolju. Do 23. oktobra so društva lahko prijavila projekte ter izjemne posameznike v društvih, ki so še posebej zaslužni za živo delovanje posameznega društva. Petčlanska strokovna komisija je ocenjevala naslednje kriterije
- Inovativnost ideje
- Privlačnost komuniciranja ideje in samega imena projekta
- Priprava in izvedba projekta
- Način vključitve prostovoljcev in članov društva
- Povezanost projekta z delovanjem društva
Med prispelimi prijavami je komisija, v sestavi Urša Skube, Anja Fortuna, Ajda Podlesnik, Blaž Pečarič in Timotej Horvat, izbrala pet finalistov, ki so se uvrstili na javno glasovanje. Ker letos nismo prejeli več kot pet popolnih prijav, so se vsi uvrstili v finale na javno glasovanje. To je potekalo med 14. in 20. novembrom. Društva so tako imela možnost čim bolj oglaševati svoj projekt, ga pokazati javnosti in s tem vplivati na svojo končno uvrstitev. 40 % končne ocene je namreč sestavljene iz javnega glasovanja, 60 % pa iz ocene strokovne komisije.
Letos smo premierno poleg Naj projekta izbrali še Naj prostovoljko in prostovoljca podeželske mladine. Vsako društvo ima posameznika oz. skupino članov, ki vlečejo društvo naprej, so inovativni in povezovalni. Društva so lahko prijavila enega ali več članov za ta laskav naziv. Naj prostovoljko in prostovoljca so izbrali člani glavnega odbora ZSPM – 10 regijskih predstavnikov in oba podpredsednika. Med devetimi prispelimi prijavami sta si naziv Naj prostovoljke in prostovoljca prislužila Veronika in Rok Šuštarič, oba iz DPM Metlika.
Če je bila letošnja zaključna prireditev barvah Bele krajine, bo čez dve leti pristna po prleško. Naj projekt podeželske mladine 2022 je postala Vinska degustacija, ki so jo v spletni obliki dve leti zapored pripravili v DPM Sveti Jurij ob Ščavnici. Med mladimi želijo spodbujati kulturo pitja vina, k sodelovanju pa so povabili tudi svetovalko iz KGZ Murska Sobota in bivšo vinsko kraljico. Njihov projekt je po uspešni izvedbi leta 2021 presegel meje njihovega društva. Na degustacijo so se prijavili tudi iz drugih društev. V prihodnjem letu pa upajo na izvedbo v živo.
Zmagovalce čaka poleg organizacije zaključne prireditve Naj projekt podeželske mladine 2024 tudi lepa praktična nagrada.
Izbirajo lahko med:
- ogledom Bruslja, evropske komisije ter srečanjem z evropskim poslancem g. Francom Bogovičem,
- ogledom Šokčevega dvora in kampiranje v kampu Stari pod ob reki Kolpi in
- kotizacijo za Državne kmečke igre, ki jih prihodnje leto organizira DPM Slovenske konjice.
Naj prostovoljca se bosta lahko spustila po najdaljši jeklenici v Sloveniji in Evropi – po Olimpline-u v Črni na Koroškem. Upamo, da sta adrenalinska navdušenca.
Vsak dogodek je za prostovoljsko organizacijo velik zalogaj. Zahvala gre vsem sponzorjem, ki so kakorkoli prispevali k Naj projektu. Posebna zahvala gre DPM Metlika za pristno belokranjsko izvedbo. Hvala gostom in vsem članom društev, ki ste si vzeli čas in potovali na jug Slovenije.
Ta projekt je Vaš.
Naj projekt smo prvič izvedli leta 2018, ob 25. obletnici delovanja ZSPM. Želimo si, da bi ga društva začutila, kot priložnost pokazati svoje ideje in doprinos za delovanje na lokalnem, regionalnem in državnem nivoju. Zato priznamo, da smo ob letošnjem nizkem odzivu društev bili malce razočarani. Želeli smo si videti več. Prijavljeni projekti so povezovalni na medgeneracijskem nivoju, nekateri so tradicionalni že par desetletij, drugi so sveži in vključujejo uporabo interaktivnim spletnih orodij. Verjamemo, da je še mnogo dobrih projektov, ki ohranjajo društva živa, zato jih želimo spoznati ter jih predstaviti drugim. V navdih in iskanje svežih idej.