V sredo, 7. 5. 2025 je v Bruslju potekal mladinski dialog z evropskim komisarjem za kmetijstvo in razvoj podeželja Christophe Hansenom. Kot predstavnica Evropskega sveta mladih kmetov CEJA je bila prisotna tudi naša Mateja Golc.

Potek dogodka:
V dopoldanskem času so se predstavniki različnih organizacij s področja kmetijstva na evropski ravni družili s člani kabineta komisarja. Pogovor je tekel predvsem o generacijski prenovi vezano na dostop mladih kmetov do financ in dostop do zemljišč. Najprej so identificirali težave in izzive s katerimi se mladi kmetje soočajo, nato pa skupaj poiskali predloge rešitev.

V popoldanskem času je potekalo zasedanje s komisarjem. Pogovor je bil razdeljen na dva dela. V vsakem delu sta pa dva izbrana govorca predstavila najprej izzive potem pa še predloge rešitev mladih kmetov na posamezno tematiko. Kot zadnja izmed štirih govorcev je nastopila tudi Mateja, ki je komisarju predstavila potrebe in predloge rešitev mladih kmetov vezane na generacijsko prenovo s poudarkom na dostop do financ.

Mateja, predstavnica CEJE in članica Zveze slovesnke podeželske mladine, je poudarila pomen poštenih cen v celotni prehranski verigi – od pridelave do končnega izdelka. Opozorila je, da prodaja pod proizvodno ceno ne bi smela biti dovoljena, ter da je treba zaščititi lokalne proizvode pred nepošteno trgovino, kot je sporazum Mercosur.
🟠 Izpostavila je potrebo po dodatni podpori za inovacije, izobraževanje kmetov, dostop do financ in pomoč pri upravljanju birokracije – že preden nekdo postane kmet.
🌱 Poudarila je tudi pomen vzgoje spoštovanja do zemlje že od otroštva ter ustvarjanje pozitivnega družbenega okolja, kar vpliva tudi na duševno zdravje kmetov. Ta vidik bi moral biti tudi bolj finančno podprt.
🟠 Opozorila je na nizko število mladih kmetov v Evropi – le 12 %, v Sloveniji pa celo samo 3,5 % pod 35 let in še to večinoma v lažje dostopnih področjih. Zato je ključna podpora majhnim, družinskim in hribovskim kmetijam, ki so marsikje temelj kmetijstva.
🌱 Za spodbudno prihodnost mladih kmetov je nujno povezati kmetijstvo in razvoj podeželja, okrepiti finančne instrumente, omogočiti jamstva za posojila in likvidnost, ter zagotoviti ambiciozne ukrepe v okviru SKP (CAP), vključno z namestitveno pomočjo, investicijsko podporo in olajšanimi prenosi kmetij.
🟠 Mateja je zaključila s pozivom k jasnosti glede prihodnjega večletnega finančnega okvira (MFF), da bi zagotovili stabilno in okrepljeno podporo mladim kmetom.