Na Ministrstvo za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano smo naslovili Poziv za podaljšanje Javnega razpisa za intervencijo podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov (IRP24) iz naslova Strateškega načrta skupne kmetijske politike (SKP) za leto 2023. Iz prejetega odgovora sledi, da javni razpis ne bo podaljšan.
Podrobni pogoji Javnega razpisa so definirani v Uredbi o izvajanju intervencij podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov in medgeneracijski prenos znanja iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.
Javni razpis za intervencijo Podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov za leto 2023 z vsemi informacijami pa je objavljen tu: https://skp.si/javni-razpisi/aktualni-javni-razpisi/prvi_javni_razpis_za_mlade_kmete
Potrebno pa je opozoriti, da bodo pogoji ob naslednjem razpisu najverjetneje spremenjeni, zato je pomembno, da potecialni upravičenci pregledajo oboje pogoje in presodijo, kateri so za njih ugodnejši, ter ustrezno ocenijo, kdaj je pravi čas za oddajo vloge na javni razpis IRP24.
Kaj smo poslali v dopisu za podaljšanje roka za oddajo vlog?
O smiselnosti odgovora MKGP presodite sami.
Predlogi druge spremembe Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 za Slovenijo, vezani na mlade prevzemnike so:
1. Pri pogojih upravičenosti, se predlaga, da je do podpore upravičen nosilec, ki je bil pred več kot petimi leti že nosilec KMG, ki pa ni imel vpisanih grafičnih enot rabe zemljišč.
2. Pri pogojih upravičenosti se predlaga tudi izjema, ki velja za nosilca, ki je bil v obdobju petih let že vpisan v RKG, vendar ne za isti KMG.
3. Predlaga se znižanje vstopnega praga za upravičence, ki imajo sedež KMG na nadmorski višini najmanj 700 metrov in več kot 50 % zemljišč, ki jih ima vlagatelj v uporabi, je v naklonu nad 35 %, iz 10.000 EUR na 8.000 EUR standardnega prihodka ali drugega prihodka.
4. Podaljšuje se izvajanje poslovnega načrta za vse upravičence na tri leta.
5. Predlaga povišanje deleža izplačila prvega obroka iz 70% na 90%.
6. Predlaga se, da se lahko mladi prevzemnik vključi v pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje iz naslova opravljanja kmetijske dejavnosti v treh mesecih po prejemu odločbe o pravici do sredstev.
7. Predlaga se, da pri dodatni podpori za ekološko kmetovanje se zahteva ob vložitvi vloge spremeni in sicer je sedaj bilo da je 80 površin v ekološkem kmetovanju, sedaj pa 40 ob vlogi in do zahtevka 80 %.
8. Pri določitvi višine pavšala se predlaga, da dodatno podporo prejemajo vsi tisti mladi kmetje, ki imajo pridobljeno vsaj 5. stopnjo izobrazbe, sedaj samo tisti, ki imajo vsaj tretjo raven kmetijske ali s kmetijstvom povezane dejavnosti ali mojstrski izpit za čebelarja.
Vse ostale točke so usklajene, te pa nismo niti uskladili niti potrdili. Dopis, ki smo ga naslovili na MKGP najdete v nadaljevanju.
9. Predlaga se, da se dodatna podpora nameni tudi za vodenje knjigovodstva v skladu z metodologijo FADN, do sedaj samo, če je računovodstvo za davčne namene.
10. Na intervencijo se dodajajo dodatni 3 mio evrov.
Preučite pogoje in spremembe in presodite, kdaj je za vas najbolj ustrezen čas za prijavo na razpis.
Poslali smo tudi dopis v zvezi s Pavšalno podporo pri izobrazbi mladih prevzemnikov kmetij in nanj prejeli odgovor v nadaljevanju.