Majske igre so največji študentski projekt v Sloveniji, ki združuje tri sklope: kulturo, šport in zabavo. Organizator kar tri tedenskega projekta je Študentski svet stanovalcev javnega zavoda Študentski dom Ljubljana. Namen teh iger je študentom ponuditi mnogo kulturnih, športnih in glasbenih doživetij ter ohranjati tradicijo, pri kateri vztrajamo že od leta 1983 in v povprečju privabi 30.000 obiskovalcev.
In kaj ne sme manjkati na Majskih igrah? Seveda, kmečke igre s podeželsko mladino!
In kdaj je najboljše imeti igre? Na ponedeljek, da se teden začne, kar se da lepo.
Ekipa se je že v dopoldanskih urah zbrala v naši pisarni, natovorila avtomobile z materiali in opremo, uredila še zadnje sodniške popravke v navodili ter se za tem podala v študentsko naselje Rožna dolina. Naša prva naloga je bila priprava poligonov, druga pregled iger z našimi sodniki, ter tretja najpomembnejša – otvoritev kmečkih iger.
Sodelovalo je 16 ekip študentskih domov (Dom I, Dom III, Dom IV, Dom VII, Dom VIII, Dom IX, Dom X, Dom XI, Dom XII, Dom XIII, Dom XIV, Blok C, G59, ŠD 3, Toniška in VZŠ). Preizkusili so se v spretnosti in zmogljivosti v 4 kmečkih igrah:
- Dolenjska koruza v senu,
- Pobiranje gorenjskega mladega krompirja s kmetije Štular pr Halovc,
- Krave napajat in
- Rožica.
Igre so za spremembo v primerjav s preteklimi leti potekale v sončnem popoldnevu, smo pa za mokro osvežitev poskrbeli kar sami. Kako? V igri Krave napajat so mnogi tekmovalci že ob manjšem nepravilnem predajanju pladnja sotekmovalcem doživeli “hladen tuš”.
Kdo je zmagal? Ponovno si je letos naslov prvaka v kmečkih igrah priboril 🥇 DOM 9 🥇, drugo mesto si je priboril🥈 DOM 1 🥈, laskavo tretje mesto pa 🥉ŠD 3 🥉.
Popoldne v študentski družbi je minilo kot bi trenil. Zahvala za prijetno druženje gre ekipi Majskih iger, ki nas vsako leto pozove k sodelovanju, vsem tekmovalcem in gledalcem za glasno navijanje. Seveda pa iger ne bi bilo brez naše pride podeželske ekipe, ki si zasluži velik poklon in pohvalo za izjemno uspešno izvedbo. Zahvala pa gre tudi Mihi Štularju – ki je priskrbel mladi krompir s kmetije Štular – Pr’ Halovc in Luki Brlucu za pripeljane bale sena.
Pripravila: Urša Skube, vodja področja za mladinsko delo in neformalno izboraževanje