V projektu FLIARA iščemo zanimive primere žensk, ki s svojimi inovativnimi praksami prispevajo k različnim oblikam trajnosti v kmetijstvu in na podeželju (ekonomski, okoljski, socialni in kulturni). Trenutno pripravljamo širok nabor primerov dobrih praks, na izbranih 20 žensk pa se bomo obrnili v nadaljevanju projekta, ko bomo z njimi izvedli intervjuje.
Mrežo žensk, ki jo bomo vzpostavili, bomo uporabili pri nadaljnji komunikaciji, spodbujali bomo izmenjavo znanj in izkušenj, povabili jih bomo k obiskom v tujini in med njimi izbrali ambasadorke. Velik mednarodni dogodek izmenjave praks se obeta tudi v Sloveniji (oktober 2024).
Projekt FLIARA (ang. Female-led Innovation in Agriculture and Rural Areas) je triletni projekt (2023–2025), usmerjen v raziskovanje inovativnih praks, ki jih ženske s svojimi svežimi pristopi in praksami vpeljujejo v kmetijstvo in na evropsko podeželje. Projekt, ki ga financira raziskovalni program Evropske komisije »Horizon Europe« (št. pogodbe: 101084234), koordinira Univerza v Galwayu na Irskem, slovenski partner v raziskavi pa je Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani –raziskovalke Oddelka za geografijo in Oddelka za psihologijo. Za več informacij se lahko obrnete na e-naslov: rcgeo@ff.uni-lj.si .
Prve delavnice, ki se jih je v imenu ZSPM udeležila Tjaša Vičič, so potekale na Rajhovi domačiji, v Dolu pri Ljubljani, 20. aprila 2023. Predstavniki različnih organizacij ter deležnikov in akterjev razvoja podeželja so se skupaj ukvarjali z aktualnimi izzivimpodeželja in njegovo prihodnostjo, vizijami podeželskega prostora in lokalnega prebivalstva v občinah, ki delujejo znotraj LAS-a Srce Slovenije. Skupna razmišljanja smo strnili v 11 vizij (od ohranjene podeželske identitete, prehransko samooskrbnega podeželja, do njegove digitalizacije) v okviru katerih smo opozorili na trenutne problematike ter prednosti, ki jih želimo v prihodnosti bodisi spremeniti ali ohraniti. V projektnem naboru vizij podeželja in kmetijstva bo skupno posredovanih in oblikovanih 90 vizij.