Pri Podeželski mladini ažurno spremljamo proteste mladih kmetov po Evropi, ki odločno zahtevajo dostojne življenjske in delovne pogoje v kmetijstvu. Ti protesti so odraz strukturne družbeno-ekonomske ter poklicne krize v evropskem kmetijstvu. Mladi kmetje po Evropi se spopadajo z izzivi, kot so nizke cene, povečana kompleksnost (birokracijskih) regulativ, nepravičnost trgovinskih praks ter višja tveganja, kar še dodatno poglablja krizo v kmetijstvu EU. Z zgolj 6,5% kmetov, mlajših od 35 let (povprečje na evropski ravni) se članice CEJE soočamo z velikimi frustracijami zaradi visokih pričakovanj politike in družbe.
Z ostalimi organizacijami, ki so del CEJE, se strinjamo, da kljub naši zavezanosti k trajnosti mladi kmetje vedno bolj intenzivno občutimo pomanjkanje sredstev za doseganje postavljenih ciljev, ki nam jih diktirajo višje ravni. To ogroža našo ekonomsko vzdržnost in družbeno dobrobit. V odziv na to situacijo CEJA poziva k širši strategiji za obnovo generacij v kmetijstvu ter opozarja na nujnost zaključka pobud, ki bodo prispevale k ustvarjanju dodane vrednosti na kmetiji.
SKUPEN DOKUMENT ORGANIZACIJ ZNOTRAJ CEJE:
Komentar ZSPM:
“Zavedamo se, da imamo poleg Evropskih težav še veliko nerešenih tako birokratskih kot drugih ovir, ki jih je potrebno rešiti na nacionalni ravni. Zavedamo se, da med slovenskimi kmeti vre, kot še nikoli prej. Kmetje so so na cestah. Zavedamo se da bo potrebno hitro in učinkovito ukrepanje. Predvsem pa, da bodo potrebne spremembe!
Skupna podpora mladih kmetov širom evrope pa je jasen pokazatelj, da je s kmetijsko politiko nekaj jasno ter konkretno narobe, predvsem ker mladi ne zahtevamo nemogočega, temveč zahtevamo pogoje za dostojno kmetovanje in življenje na podeželju!”
𝐃𝐨𝐯𝐨𝐥𝐣 𝐣𝐞 𝐝𝐨𝐯𝐨𝐥𝐣!