Proti koncu meseca marca smo se člani Zveze slovenske podeželske mladine – ZSPM Mateja Kopar, Jernej Križančič ter Doris Letina udeležili 2-dnevnega programa za voditelje v kmetijstvu, ki ga je organiziral Evropski svet mladih kmetov – CEJA v Bruslju.
Piše Mateja Kopar
Za popolno potovanje, delo in izobraževanje je najpomembnejša super družba. Tako smo se že v soboto odpravila na popotovanje Jernej Križančič, regijski predstavnik za Posavje pri ZSPM in Mateja Kopar, podpredsednica ZSPM. Pot naju je zanesla do Celovca, od tam pa z letalom do Bruslja, kjer je manjši sprehod po mestu, namestitev v hostel in večerja ter potovalna zaspanost hitro pripeljala do konca dneva. Nedelja je bila sončna in spomladanska, na kar so nakazovale cvetoče narcise, ki so tu že bogato cvetele. Vreme je bilo toplo in prijetno (kar je za te kraje precej redkost), nalašč za spoznavanje in potepanje po mestu. Zvečer smo se namestili v hotel, kjer se je pridružila še 3. članica (naš sonček) iz Slovenije Doris Letina, ki je tudi podpredsednica Evropskega sveta mladih kmetov, pri ZSPM pa vodja področja za mlade kmete in kmetijsko politiko.
Naslednji dan smo začeli z zajtrkom in spoznavanjem soudeležencev seminarja. Po uvodnem pozdravu evropske poslanke Isabel Carvalhais, ki je tudi pokroviteljica izobraževanja, smo slišali še nekaj prijetnih in vzpodbudnih besed predsednice ter generalne sekretarke CEJE. Dan smo posvetili predavanjem na temo vloge kmetov, kako uspešno lobirati v kmetijskih političnih krogih ter kako pripraviti izjemno dobro predstavitev. Sledil je premor in tipično severnjaško kosilo (sendvič) po katerem se mi je zahotelo po domačih jedeh iz Slovenije. Tujina je lahko prečudovita, ampak tako dobro kulinariko kot jo imamo v naših deželah jo zlepa ne najdeš. Sledila je delavnica, katere namen je bil ozaveščanje in komunikacijske veščine za mlade s podeželja. Popoldanski del smo namenili delavnicam, kjer smo skupaj iskali inovativne rešitve v kmetijstvu. To je najlepši del obiskovanja tujine, ko lahko delimo mnenja in izkušnje iz različnih držav. Vsi kmetje, mladi in nadobudni, besed in tematik nikakor ne zmanjka. Tako spoznavamo, da imamo vsi evropski kmetje precej podobne težave, se pa najdejo tudi prakse, ki so zelo zanimive in bi prav gotovo lahko prilagojene našle mesto tudi pri nas. Debata se je nadaljevala ob večerji in kozarcu dobrega belgijskega piva (da vsaj malo popravijo kulinarični vtis). Naslednji dan smo posvetili tematikam naših nacionalnih organizacij, kako jih čim bolje voditi, najdi dobro strategijo ter izboljšati organizacijo ter opredeliti časovne okvirje. Popoldanski čas smo v skupinah razvijali naše ideje, primerjali in spoznavali strukturo naših organizacij ter se ogromno naučili od malo bolj izkušenih novih prijateljev. Dva dneva prav kmalu mineta in izobraževanje smo slavnostno zaključili, ko nam je evropska poslanka podelila certifikate.
Se želiš tudi sam udeležiti kakšne takšne podobne aktivnosti v okviru CEJE?
⬇️ ⬇️ ⬇️