Na podeželski mladini omogočamo veliko različnih možnosti, od raznih aktivnosti v društvih, do naših državnih iger in kvizov, vse do mednarodnih dogodkov. Eden izmed večjih dogodkov na mednarodni ravni je Jesenski seminar RYE (Rural Youth Europe), ki ga vsako poletje poteka organizira ena izmed organizacij članic. Letos oktobra je potekal na severo zahodu Evrope, in sicer na Irskem v Dublinu.
ZSPM so zastopali trije predstavniki, udeleženka Lucija pa je tudi zapisala dnevnik, ki si ga lahko preberete spodaj
Piše Lucija Žagar
Objava na Facebooku o izmenjavi na Irsko na temo LGBT, perečo temo v današnjem času, je kar hitro privabila mojo pozornost. Jesenski seminar, ki so ga zaradi corona virusa končno izvedli po 3 letih, se je odvijal od 5. 11. do 12. 11, na Irsem, v malem podeželskem dvorcu v lasti Irskih podeželskih žena v mestecu Termonfeckin v bližini glavnega mesta Irske, Dublina.
Naslov letošnjega seminarja je bil Building Bridges – Creating an LGBT+ Positive Europe (ali po slovensko Gradnja mostov – ustvarjanje LGBT+ pozitivne Evrope), organiziralo pa ga je Irska zveza podeželske mladine, Macra na Feirme, s pomočjo Rural Youth Europe. Udeležili smo se ga Lucija Žagar in Društva podeželske mladine Mirna Peč, Jernej Križančič in Martin Jožef Tomše iz Društva podeželske mladine Brežice.
Glavni namen seminarja je bilo povečanje znanja o LGBT+ skupnosti in s tem lažje vključevanje v podeželske in mladinske organizacije ter gradnja naših sposobnosti za spoštljiv dialog s pripadniki te skupnosti.
Naše potovanje se je uradno začelo v soboto, neuradno pa se je priprava začela že nekoliko prej, saj smo morali preučiti probleme v povezavi s temo v našem lokalnem okolju, poleg tega pa si tudi zagotoviti prevoz in vse potrebne pripomočke. Z vlakom smo se zgodaj zjutraj odpravili do letališča v Celovcu v Avstriji, od tam pa poleteli v Dublin do naše nastanitve na Irskem podeželju.
Čez celoten teden smo imeli organizirane razne debate, delavnice in skupinske aktivnosti, ki so nam pomagale, da smo se naučili veliko novega, poleg tega pa smo se tudi povezali z drugimi udeleženci iz drugih držav. Tako je bil teden poln učenja, ob enem pa tudi iger, druženja, povezovanja in spletanja trdnih prijateljskih vezi. Med seboj smo si podeljevali naše izkušnje pa tudi ideje, in si tako pomagali, da smo se vsi čim bolj izurili za sprejemanje LGBT pripadnikov v naših društvih ter se naučili pravilne komunikacije z njimi. Na pomoč je prišlo tudi več govornikov, ki so nam skupnost LGBT prikazali z vseh zornih kotov. Naučili smo se, da mora vsak izmed nas biti varno zavetje, pri katerem bo vsak posameznik dobrodošel in se bo počutil ljubljenega in sprejetega. Začeli smo pripravljati tudi projekt za naša društva.
Prosti čas smo preživljali na bližnji plaži ob morju, v katerem smo lahko tudi zaplavali, obiskali smo sosednjo kmetijo, barvali majice, se učili plesanja irskih plesov in igranja irskega glasbila – piščalke. Še posebno zanimiva in odlična pa nam je bila hrana, saj so Irci navajeni kot prilogo uporabiti krompir skoraj pri vsakem obroku, tudi več različnih oblik krompirja v enem obroku.
Komaj pa smo čakali tudi na celodnevni izlet v Dublin, kjer smo spoznali mesto, si ogledali proizvodnjo znanega Irskega piva Guinness ali viskija Jameson ter imeli tradicionalno večerjo v spremljavi irskega benda in plesalcev.
Tako je bil celoten teden poln aktivnosti, da se nam bodo gotovo tesno vtisnile v spomin. Sama obožujem potovanja, saj menim, da razširijo tvoje mišljenje, z njihovo pomočjo pa tudi spoznaš nove kulture in prijatelje! Če pa se ob tem naučiš še nekaj novega (kar je gotovo prednost potovanja s pomočjo Rural Youth Europe), pa je to potovanje vredno še veliko veliko več! Tako narediš nekaj zase in nekaj za druge.
Če se kdo odloča, ali bi šel na izmenjavo ali ne, vam toplo priporočam, da pogumno sprejmete ta korak v neznano, pa čeprav je na začetku nekoliko majav in nesiguren. Z novimi poznanstvi in izkušnjami se bo ta korak utrdil in ti omogočil raziskovalni tek po celem svetu :).
Martin pravi: Že dolgo sem imel željo, da bi obiskal Irsko, si ogledal značilne temno zelene travnike, na gričih, ki valovijo. Teden dni preden mi je Julija pisala, če bi se prijavil pa smo imeli na naši turistični kmetiji goste iz Irske, natančneje iz Dublina, tako da me je vedno bolj vleklo tja. Bila je zares bogata izkušnja. Prišel sem s pričakovanji, z malo polomljeno angleščino, ki sem jo vsak dan izboljševal, ampak še zmeraj včasih nisem razumel vsega, ker Irci govorijo res hitro, odšel pa sem z veliko spomini, novim znanjem. Počutil sem se kot del velike družine, saj so bili udeleženci ustrežljivi in pripravljeni na pogovor o različnih temah. Seminar je bil kar naporen, kar mislim tempiran, ampak na koncu gledano smo vsi pridobili in osebnostno rastli. Prav vsakemu podeželanu priporočam, da se udeleži vsaj enega dogodka, da si razširi obzorje in spozna nove prijatelje.