Vsaka kmetija ima potencial, da se razvije in omogoči novo delovno mesto. Pri tem pa sami sebe ne smemo omejevati z usmeritvijo. Ste vedeli, da lahko izbirate med 133 različnimi dopolnilnimi dejavnostmi? In, da so nekateri razpisi iz Programa razvoja podeželja namenjeni posebej nosilcem dopolnilnih dejavnosti in ne le nosilcem kmetij? Vam je poznano dejstvo, da je največ nosilcev kmetij moškega spola, medtem ko je največ dopolnilnih dejavnosti registriranih na ženske?
Vas zanima kaj potrebujete, če želite odpreti dopolnilno dejavnost? Kakšne so vaše obveznosti? Je nujno, da ste davčni zavezanec?
Če ste vsaj na eno vprašanje odgovorili pritrdilno in bi na kmetiji radi naredili korak naprej, ste vabljeni, da preberete in predvsem prisluhnete naslednjim informacijam, ki smo jih za vas v sklopu seminarja ABC o dopolnilnih dejavnostih pripravili na ZSPM.
Dopolnilne dejavnosti lahko pripomorejo h ohranjanju poseljenosti podeželja, omogočijo prihodek na kmetiji in zagotavljajo delovna mesta. Z dopolnilno dejavnostjo lahko pridelkom na kmetiji damo dodano vrednost, omogočimo uporabo znanj, ki so že na kmetiji… pa naj gre za strojne storitve, predelavo mesa, mleka ali vzpostavitev vrtca na kmetiji ali pa se ukvarjamo z drugo nekmetijsko dejavnostjo.
Naj vam na začetku podamo par zanimivih informacij o dopolnilnih dejavnostih:
Marsikdo si ne upa registrirati dopolnilne dejavnosti, ne poznajo prednosti, obstaja strah pred birokracijo in inšpekcijami. Ravno zato je naša prva panelistka, Andrejka Krt, vodja službe za dopolnilne dejavnosti in družbene storitve na podeželju na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije. Predstavila nam bo osnove, kako registrirati dopolnilno dejavnost, kakšne so njene ugodnosti v primerjavi z s.p.-jem in podala še mnoge druge odgovore.
Naša naslednja panelistka je Katja Temnik, mlada prevzemnica iz Žič pri Slovenskih Konjicah. Letos je bila razglašena za najboljšo podjetnico v kmetijstvu 2020 po izboru strokovne komisije. Lani inovativna mlada kmetica po izboru občinstva. Bivša uspešna košarkarica, ki je zamenjala igrišče za njivo, se ukvarja z ekološkimi zelišči. Več pa nam bo zaupala kar Katja sama.
Naslednja panelistka je Tina iz kmetije Pri Dimšarji. Doma imajo dopolnilno dejavnost peke kruha in slaščic. Ta dopolnilna dejavnost je ena izmed tistih, ki so v zatonu. Leta 2018 je imelo 297 kmetij registrirano to dopolnilno dejavnosti, leta 2015 pa kar 635. Tina prihaja iz Krnic pri Novakih v Poljanski dolini. Živi na gorski kmetiji, kjer se ukvarjajo z rejo krav dojilij. Pred dvajsetimi leti je mama ostala doma na kmetiji in je iskala način, kako na 830 nmv ustvariti dodaten prihodek. Tako se je začela dopolnilna dejavnost peke kruha. Kdo je Tina, kako usklajuje službo in delo na kmetiji pa nam bo povedala sama.
Po zaključenih predstavitvah je bil čas namenjen odgovorom na vprašanja, ki so jih zastavili poslušalci preko zooma in FB live prenosa. Kaj je poslušalce najbolj zanimalo in kako so se odzvali panelisti si lahko ogledate v spodnjem videu.
Za še več informacij vas vabimo, da si preberete naslednjih nekaj vrstic o osnovnih pogojih in pridobitev dovoljenja za DDK : https://e-uprava.gov.si/podrocja/kmetijstvo-gozdarstvo-prehrana/kmetijske-dejavnosti/dopolnilne-dejavnosti-na-kmetijah.html
Tipi DD navedeni v 3. členu: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED6925
Seznam možnih dopolnilnih dejavnosti – 133 – se najde tu: https://www.uradni-list.si/files/RS_-2014-012-00351-OB~P001-0000.PDF
FINANČNE OBVEZNOSTI: DDV – poračunavanje vstopnega in izstopnega davka, malo povezave z vodenjem poslovnih knjig za davčni namenvodenje poslovnih knjig za davčni namen – mali obseg (samo evidenca, do 3500€ prihodkovne ravni), normirani odhodki (vodi se prihodkovna stran, prizna je 80 % stroškov, ceduralna obdavčitev 20% od 20% prihodkov), ko se doseže do 40.000 € prihodkov se morajo voditi evidence dejanskih prihodkov in odhodkov (izračun ustvarjenega dobička za izračun davka).
MESO – Irena Kos (irena.kos@ce.kgzs.si), KGZ CE
TURIZEM – Renata Kosi (ztks@siol.net), KGZ CE
STROJNE STORITVE – Marjan Dolenšek (marjan.dolensek@lj.kgzs.si), KGZ LJ
VODNI ORGANIZMI – Miha Štular (miha.stular@kr.kgzs.si), KGZ KR
SADJE IN FERMANTIRANE PIJAČE – Tadeja Vodovnik Plevnik (tadeja.vodovnik@kmetijski-zavod.si), KGZ MB
ZELIŠČA – Jožica Kapun (jozica.kapun-marsik@kgzs-ms.si), KGZ MS
PREDELAVE ZELENJAVE IN POLJŠČIN – Stanislava Pažek (stanislava.pazek@kgz-ptuj.si), KGZ PT
MLEKO – Sara Ketiš (sara.ketis@kgz-ptuj.si), KGZ PT