Mladinska organizacija NordYouth v letu 2021 praznuje 75 letnico delovanja. Seminar History for the future, ki se je odvijal v Kopenhagnu na Danskem, od 9. do 15. avgusta, je bil prvi dogodek v sklopu praznovanja pod imenom »Building Bridges for the Future«. Teme dogodka so se navezovale na polarizacijo v družbi in kako izoblikovat formate, da individualisti in mladinske organizacije lahko pripeljejo ljudi z različnimi stališči in ozadji, da se zbližajo v pogledu. Cilj seminarjev je, da se poveča sodelovanje med ljudmi z različnimi kulturnimi, verskimi in političnimi ozadji ter pogledi.
Udeleženci, stari med 14 in 30 leti ter gostje, starejši od 31 let smo teden dni preživeli na Danskem. Julija Kordež in Petra Marko sva se dogodka udeležile kot predstavnici Zveze slovenske podeželske mladine. Prve tri dni so se aktivnosti odvijale v Kopenhagnu, kjer smo se najprej dotaknili polarizacije med ljudmi, pri različnih pogledih na stvari, s katerimi se srečujemo vsakodnevno. Seminar ni obsegal samo predavanj, ampak smo bili udeleženci aktivno vpeti v dogajanje. Kako zelo pomembno je kritično razmišljanje pri prebiranju novic, in kako hitro lahko pride do napačnega poročanja v medijih smo se lahko prepričali sami. Vsak lahko objavi in spreminja besedilo na Wikipediji, zato je potrebno preverjene informacije jemati iz zanesljivih virov. Preko zanimivih delavnic smo pregledali pomembne zgodovinske dogodke, ki so se pripetili v zadnjih 75 letih.
Ungdomsoen – otok namenjen mladim
Tretji dan smo se s čolni odpeljali na mladinski otok z imenom Ungdomsoen. Otok je namenjen mladini, da bi okrepili svoje poti, postali aktivni, predani in radovedni državljani, ki prevzamejo odgovornost drug za drugega, za skupnost in za razvoj v družbi. Osredotočiti se na neformalno izobraževanje mladih v naravnem okolju je eden glavnih ciljev, ki jih otok izpolnjuje. Površina otoka znaša 50.000 m2 in čeprav se otok zdi majhen, je znotraj otoka 16.500 m2 zazidanih hodnikov in predorov in 2,5 km poti v treh ravneh.
Zaključek
Cilj in zaključek našega seminarja je bil, da na otoku posnamemo krajši film s tematiko, ki smo jo obdelovali čez teden. Polarizacija v družbi, kritično razmišljanje, diskusija, neformalno izobraževanje – različni pristopi kako se učiti o zgodovini in deljenje osebnih zgodb so bile teme, o katerih smo govorili in posneli naše razmišljanje, kako se čim boljše odzvati na njih v danih situacijah.
Samo potovanje sva si popestrili z dodatnima dvema dnevoma, ki sva jih polno izkoristile v severnem predelu Evrope. Obiskale sva zanimivo švedsko mesto Malmö, ki ga iz glavnega mesta Danske povezuje most Öresund (zanimivo je to, da ga je 8 km na mostu, preostali 4km pa so pod morsko gladino, ki pa je najdaljši podvodni tunel na svetu). Naslednji dan pa sva se odpravile na kolesarsko dogodivščino po podeželskem otoku Møn, kjer sva prekolesarile brhkih 40km, kjer prevladujeta panogi poljedelstva ter živinoreje.
In kaj pravita naši popotnici?
“Sem študentka magistrskega študija Kmetijstva v Mariboru. Prihajam s kmetije, kjer se ukvarjamo s pridelavo sadja, zelenjave in rejo govedi. Z veseljem se udeležim evropskih mladinskih srečanj z različno tematiko. Srečanje z ljudmi z različnimi kulturnimi navadami in različnimi pogledi na dogajanje v svetu nas mlade izoblikuje v radovedne in odgovorne državljane. Nenazadnje, me je prisotnost na seminarju pritegnila tudi Danska, ker je kmetijstvo moje področje s katerim se vsakodnevno srečujem, se v vsakem mestu, ki ga obiščem ustavim na lokalni tržnici in preverim pridelke, ki jih ponujajo lokalni kmetje.” [Petra Marko]
“Ko sem opazila poziv za eno izmed prvih seminarjev, ki so potekali med korona časom v živo, v tujini sem se kot mednarodnica na ZSPM se z največjem veseljem odločila za prijavo na ta dogodek. Da pa se ne bi po te nepozabne izkušnje odpravila sama, sem delila poziv za prijavo še med naše člane in tako se je prijavila Petra, s katero sva res izkoristile vse danosti seminarja in samega ponujenega potovanja. Stopiti korak naprej in se podati v ‘neznan svet’ je res nekaj kar priporočam vsakemu, saj se takšno znanje, izkušnje in toliko novih poznanstev, ki se jih ustvari na seminarjih zelo težko osvoji na naših vsakdanjih tleh. Neformalno izobraževanje in ob enem potovanje v drugi predel Evrope te napolni z novo pozitivno energijo, obenem krepiš svojo znanje tujih jezikov in na preprosti način se povežeš z ljudmi iz vsepovsod, s katerimi ohraniš stike in imaš potem še en razlog več, da se odpraviš ‘po svetu’ ter jih obiščeš. Zelo pomembno se mi zdi to povezovanje, izmenjava izkušenj in s ponosom širim glas naše podeželske mladine z drugimi.” [Julija Kordež]
Zapisala: Petra Marko