V letu 2023 se bodo izvajale delavnice za projekt TERA, ki naslavlja enakost spolov ter usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja na podeželju. Potrebujemo pa 20 mentorjev s strani podeželske mladine, 20 mentorjev bodo prispevale kmetice – skupaj se bo tvoril mentorski par, ki bo odgovoren za izvedbo ene delavnieo (+ pomoč drugih mentorjev, ker dva sta na delavnico premalo).
Delavnice bodo razporejene po celi Sloveniji, lokacijo bomo približali mentorjem, da boste v lokalnem okolju, saj na tak način tudi lažje motiviramo ljudi, da bodo prišli na delavnice.
Kdaj bodo delavnice izvedene bomo določili na usposabljanju za mentorje, kjer bomo termine in lokacije poiskali skupaj z vami.
Termin za usposabljanje mentorjev je predviden med 27.2. in 3.3. – o točnejšem terminu in načinu izvedbe (v živo oz preko Zooma) vas bomo pravočasno obvestili.
Na usposabljanju bomo pregledali vsebino delavnic ter šli skozi metode, kako se delavnice izvajajo, prejeli pa bomo priročnik, ki nam bo v veliko pomoč tako pri delavnicah kot pri mentoriranju.
Delavnice so razdeljene na 6 tem:
- Pravi moški, prava ženska? (O delitvi dela glede na spol, stereotipi, kako je to prisotno v našem vsakdanjiku)
- Družbene mreže na podeželju (o društvih, vključevanju v društva, vplivu vzdrževanja stikov izven družine/kmetije na duševno zdravje posameznika)
- Nasilje na podeželju (prepoznavanje, kaj je nasilje, kam po pomoč)
- Usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, poudarek na dopustu, poškodbah in poklicnih boleznih, kako si organizirati prosti čas in kakšne so enake možnosti kmečke mame v primerjavi z mamo iz urbanega območja
- Usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, poudarek na medgeneracijskem sodelovanju, prenosu kmetij (tudi) na ženske naslednice
- Pravne možnosti (o zavarovanjih, pravicah in dolžnostih ter možnostih koriščenja socialnih transferov) ter socialna varnost
Delo mentorja pa se z delavnico ne zaključi. Vsak si izbere (vsaj) enega udeleženca delavnice, ki ga potem nekaj časa spremlja in mu je v podporo, na področjih, kjer se sooča z največ izzivi.
Na koncu se spiše kratko poročilo.
Delali bomo z dejanskimi primeri in lahko videli učinke takoj (npr. na delavnico, kjer se govori o dopustu, povabim brata, ga potem nekaj časa spremljam in mu nudim podporo, da si bo zmožen organizirati čas in delo na način, da si lahko privošči dopust ter tako izboljša kakovost življenja). Morda se sliši zahtevno, ampak če se zavedamo, da pomagamo svojim bližnjim ter se sami ogromno naučimo, je to največ kar lahko odnesemo naprej v življenje.
Vemo, da se sliši zapleteno, ampak naj vas motiviramo na dva načina:
- vsak mentor bo dobil za opravljeno delo plačilo (nekje med 150 € in 200 €)
- delamo lahko z ljudmi, ki so nam blizu in pomagamo razreševati izzive v družini, v svojem lokalnem okolju in pomagamo tistim, ki so nam najbližje (ker je hkrati najlažje in najtežje začeti reševati izzive v svoji družini). Učinek pa bomo lahko hitreje videli.
Nekaj navdušenih mentorjev že imamo, potrebujemo pa še par nadobudnih mladih podeželanov, ki želijo s svojim doprinosom pomagati soustvarjati kakovostno življenje na podeželju. Če si tudi ti tak/a, se prosim do 3. februarja prijavi prek tega obrazca in nam sporoči, da lahko računamo nate.
Veselimo se skupnih korakov v smer izboljšanja življenja na kmetijah in podeželju. Če pa imaš kakšno vprašanje, pa se obrni na Dominiko (dominika.klavz@zspm.si) ali na Anjo (anja.mager@zspm.si).
Prijeten podeželski pozdrav.