O ŠOLI
Hladnejša jutra in dolgi večeri, prvi dogovori o silažnem silosu in datumu trgatve pomenijo le eno – prišla je jesen. In z njo šola. Naj bo to osnovna ali srednja šola in kaj kmalu fakulteta – otroci in mladi se odpravljajo v šolske klopi.
Vse je enkrat prvič. Si prvič kupiš zvezke in barvice. Prvič prestopiš šolski prag. Prvič spoznaš nove prijatelje. In prvič spoznaš svojo učiteljico ali učitelja.
In potem prvič, kot otrok, govoriš o svoji kmetiji. Vsem poveš o svojih živalih na paši, o traktorju s katerim se pelješ po vasi, o dišečem kruhu iz krušne peči.
Pa pridejo tudi drugačni prvi, za katere upamo, da so kaj kmalu zadnji. Se ti prvič norčujejo, ker prihajaš s kmetije. Vihajo nosove, ker “smrdiš”. Ne razumejo, kako fajn je delo na njivi in s prstom kažejo nate. Prvič v učbenikih zaslediš, da kmetijstvo naravi škoduje. In prvič izgubiš prijatelja, ker te ne razume, da je namesto pohajkovanja po mestu delo doma.
Veliko je odvisno s kom deliš ta prvič. Z učiteljem, ki kmetijstvo pravilno predstavi. S prijatelji, ki te sprejmejo. In s starši, ki te kljub vsemu delu na kmetiji poslušajo, potolažijo in bodrijo.
In ko kuham kosilo iz sestavin domačega vrta in njive, razmišljam, kaj bodo moji otroci jedli. Bodo jim skuhali obroke iz slovenske hrane ali bo pire krompir iz vrečke? Bodo imeli za sladico slovenska jabolka ali bodo neznanega porekla?
Še copate pripravimo za radovedne otroške noge in razmišljam, kako se bodo učili. Bodo v teh copatih spoznavali različna drevesa in poljščine ali bodo obuli čevlje in se odpravili na sprehod do bližnje kmetije? Bodo tekali po gozdu in med njivami, bodo raziskovali sosednji potok?
S cmokom v grlu pripravljamo peresnico in razmišljam, kaj si bodo s pisali v zvezke pisali. Bodo pisali in risali o raznovrstnem slovenskem kmetijstvu, njegovi koristi in prednosti? Jim bo kdo razložil pomen poklica kmeta, njegovo nujnost v slovenskem podeželju?
In ko vsak večer pripravimo šolsko torbo za naslednji dan, svoje otroke spomnimo, naj ostanejo ponosni, da so mladi s podeželja. In naj svojo ljubezen do kmetijstva in podeželja, širijo ne le med šolske stene, ampak tudi drugod.
Z medijsko podporo: