KULTURA NA PODEŽELJU
Ni kulture brez podeželja, pa tudi podeželja brez kulture.
Takoj pomislimo na kulturne dvorane, prireditve, razstave, operne večere, morda celo na zgodovinski pomen starih pradavnih kultur in civilizacij, ki so kot rezultat človekovega delovanja, ustvarjanja dosegli napredek in vrednote družbe. Še več, ne le prireditve in zgodovina, spremlja nas na vsakem koraku.
Ko nekoga srečamo ali pokličemo, ga pozdravimo, poklepetamo, spijemo kavico in udejanjamo kulturno vedenje. Podeželani vzgajamo rastline in vzrejamo živali, zanje skrbimo. Tudi ob delu skrbimo za telesno, duhovno kondicijo, skrbimo za zunanjo in notranjo kulturo.
In kako pravimo rastlinam, ki jih pridelujemo za hrano in predelavo? Kulturne rastline. Brez hrane ni življenja, preživetja, ni veselih pesmi in ustvarjanja. Prazen trebuh, prazna glava. Podeželje poskrbi za zadovoljevanje naših osnovnih potreb in za nadaljnjo ustvarjalnost, aktivnost. Angažiranost pa razvoj družbe in spet razvoj kmetijstva, da se več pridela, hitreje, lažje, kvalitetneje in z novejšo tehnologijo. Krog je sklenjen, volk je sit in koza cela.
Zgodovina naše kulture nas uči, da je bil slovenski narod v večini podeželski, le majhen odstotek meščanstva. Da smo se za svojo zemljo morali ves čas boriti, od fevdalizma, sprememb državnih ureditev, nacionalizacije, denacionalizacije in ob koncu samostojnosti naše Republike Slovenije. Premalo se zavedamo kako srečni smo lahko, da živimo tako kot so naši predniki lahko le sanjali. Da lahko uradno uporabljamo slovenski jezik, da nas ni sram ustvarjati družbo z vso pestrostjo narečij. Da pojemo pesem Kmet je kralj in ne »Der Bauer ist Konig«.
Slovenija od kod lepote tvoje? V letu ko praznujemo 30. obletnico samostojnosti in se oziramo v preteklost, poglejmo v prihodnost, v naslednjih 30, 300 let. Slovenec bo še naprej na svoji zemlji gospodar. Za razvoj podeželja in kulture se ni potrebno bati, a to še ne pomeni da se nanju lahko pozabi. Zvezde so svetle. Premostiti bo potrebno še nekaj ovir, ozaveščanje o naši hrani, kulturi. A smo že navajeni, da brez težav ne gre.
Zrno je padlo v dobro zemljo in že veselo vzklilo. Pri njegovi rasti pa pomembno prispevajo tudi društva, organizacije, ki nas povezujejo in krepijo, tako kot naša Zveza slovenske podeželske mladine. Prihodnost je v naših rokah.
Z medijsko podporo: