Z namenom ozaveščanja mladih kmetov o sistemu oddaje in sestave zbirnih vlog, ki so temelj prejema neposrednih plačil, smo skupaj z Agencijo RS za kmetijske trge in razvoj podeželja izvedli predstavitev, kjer smo v dvodnevnem večernem srečanju podrobno spoznali delovanje sistema, uporabne usmeritve ter nazoren prikaz izpolnjevanja posameznih zahtev. Predstavitev je izvedla mag. Lea Remic iz ARSKTRP, prvi dan srečanja pa je zbrane mlade kmete pozdravil tudi generalni direktor ARSKTRP, mag. Miran Mihelič.
Srečanja se je prvi dan udeležilo 150 in drugi dan 100 mladih kmetov in kmetic.
Zbirno vlogo vložijo nosilci kmetijskih gospodarstev, ki:
V okviru zbirne vloge je možno uveljavljati naslednje ukrepe kmetijske politike: neposredna plačila (NP), plačila območjem z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami (OMD), kmetijsko-okoljska-podnebna plačila (KOPOP), ekološko kmetovanje (EK) in dobrobit živali (DŽ).
Neposredna plačila na ravni EU predstavljajo v povprečju 30 % prihodka iz kmetijstva, v Sloveniji pa v povprečju 65 % prihodka kmetije. Največji del neposrednih plačil predstavlja shema osnovnega plačila (plačilne pravice).
Neposredna plačila so nagrada kmetom za tiste vidike njihovega dela, ki niso vezani na trg, so pa bistvenega pomena za evropsko družbo. Tako je 30 % sredstev za neposredna plačila namenjenih plačilom za zeleno komponento in sicer za prakse, s katerimi kmetje ohranjajo biotsko raznovrstnost ter kakovost tal in okolja na splošno.
Podpora v okviru ukrepa OMD je namenjena za ohranitev in nadaljnje opravljanje kmetijske dejavnosti na območjih z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami (OMD), na katerih so stroški kmetovanja in izguba dohodka višji v primerjavi s kmetovanjem izven OMD.
Ukrep KOPOP spodbuja nadstandardne sonaravne kmetijske prakse, ki so usmerjene v ohranjanje biotske raznovrstnosti in krajine, ustrezno gospodarjenje z vodami in upravljanje s tlemi ter blaženje in prilagajanje kmetovanja podnebnim spremembam.
V okviru ukrepa EK se podpira izvajanje ekološkega kmetovanja ter preusmerjanje v ekološko kmetovanje.
Namen podpore DŽ pa je spodbuditi rejce k izvajanju nadstandardnih načinov reje živali, ki upoštevajo vidike dobrobiti živali in presegajo predpisane zahteve ravnanja in običajno rejsko prakso.
Več informacij o oddaji zbirnih vlog za leto 2022 najdete na spletni strani ARSKTRP: https://www.gov.si/zbirke/storitve/oddaja-zbirne-vloge-za-leto-2022/.
Dostop do spletne aplikacije: https://www.gov.si/zbirke/storitve/e-poslovanje-e-kmetija/
Vtisi udeležencev:
Nina: Odlična energija, iskrena prijaznost in pomoč gospe Remic. Najlepša hvala.
Janez: 1000x hvala vsem