V nedeljo, 11. avgusta 2024, smo tokrat že četrtič skupaj z Zavarovalnico Triglav in AMZS na njihovem AMZS Centru varne vožnje organizirali delavnico varne vožnje ter dela s traktorjem in traktorskimi priključki. Z nami sta bila tudi Gašper Bergant in Klemen Bobnar, ki sta skupaj s še ostalimi preko 300 udeleženci prisostvovala dogodku »NeVARNO s traktorjem«, ki smo ga pripravili z upanjem in skrbnostjo, da lahko (tudi) taki dogodki prispevajo k izboljšanju varnosti v kmetijstvu na dolgi rok.
Poskušali smo odgovoriti na vprašanja:
Zakaj je varnost pri uporabi traktorjev in kmetijske mehanizacije tako pomembna za mlade kmete? Kakšno vedenje v prometu je najbolj sporno ali potencialno (ne)varno med vožnjo v prometu, na njivskih površinah in pri delu s traktorjem in traktorskimi priključki? Kateri so največji varnostni izzivi, s katerimi se traktoristi in upravljavci kmetijske mehanizacije soočajo danes? Kako pomembno je pravilno usposabljanje za varno uporabo traktorjev in njihovih priključkov? Kaj so ključni dejavniki, ki prispevajo k varnosti pri delu s kmetijsko mehanizacijo?
Kot so zapisali v sporočilu za javnost ob dogodku pri Zavarovalnici Triglav, Slovenija namreč po številu traktorjev na prebivalca izstopa, saj ima povprečno vsak 17. Slovenec doma traktor. Po drugi strani je le 5 odstotkov traktorjev, mlajših od 5 let, oziroma zapisano drugače, povprečna starost traktorja pri nas znaša skoraj 22 let. Upravljati traktor in njegove priključke se lahko zdi samoumevno, pri tem pa žal traktoristi velikokrat pozabijo na varnost.
Ta izziv je naslovila delavnica varne vožnje ter dela s traktorji in traktorskimi priključki na Vranskem, na kateri so lahko med drugim udeleženci v varnem okolju poligona preizkušali zaviranje in umikanje na spolzki podlagi, parkiranje s priključki, vzvratno vožnjo s pripeto prikolico, se preizkušali v spretnostni vožnji, testirali nove tehnologije na traktorjih in se podrobneje spoznavali z različnimi pnevmatikami. Za obiskovalce so pripravili tudi zanimive in uporabne spremljevalne aktivnosti, kot so delavnica prve pomoči in nekaj koristnih napotkov glede samega zavarovanja traktorja in ostalih kmetijskih pripomočkov.
Naša Doris Letina, vodja področja za mlade kmete in kmetijsko politiko ter vodja dogodka NeVARNO s traktorjem je povedala »Nesreče se pripetijo zaradi neizkušenosti, prav tako pa tudi zaradi rutine dela. Zato je zelo pomembno, da se kmetje usposabljajo, pri delu uporabljajo vse varnostne elemente in so pozorni. Pri tem moramo seveda nasloviti tudi psihofizično stanje kmeta. Vse to so ključni deli našega dogodka, ki je namenjen vsem generacijam, udeleženci pa lahko pridobijo razne veščine in spretnosti, kako ravnati ob nepredvidljivih situacijah, ozavestili so se o pomembnosti pravilne uporabe traktorja in mehanizacije, zelo pomemben pa je tudi poudarek na prvem posredovanju in prvi pomoči. Za nesrečo je dovolj že rahla neprevidnost, toda včasih se jo da predvideti in minimalizirati posledice. Naš cilj je ozavestiti, opozoriti in podučiti udeležence o (ne)varni uporabi traktorja in traktorskih priključkov.«
Na dogodku so se udeleženci v varnem okolju poligona na Vranskem preizkusili v različnih zahtevnih manevrih, s katerimi se vsakodnevno srečujejo pri delu s kmetijsko mehanizacijo. Med njimi je bila vožnja traktorjev s priključnimi stroji, upravljanje kmetijske in gozdarske mehanizacije, pa tudi zaviranje in izogibanje oviram na mokri podlagi. Prikazani so bili tudi ključni vidiki varnosti, kot so pravilna uporaba varnostnih pasov in prikaz posledic nepravilnega upravljanje s kardansko gredjo, ki lahko upravljalce/traktoriste stane življenja.
Dogodek je izpostavil pomembnost usposabljanja za varno delo in vožnjo s traktorji, kar je ključno za zmanjšanje tveganj pri delu na kmetijah in gozdnih površinah. Poleg tega je dogodek naši ekipi ZSPM, članom društev, ki so bili po večini udeleženci dogodka, in drugi zainteresirani javnosti omogočil vpogled tudi v najnovejše tehnologije in prakse, ki prispevajo k večji varnosti in učinkovitosti pri uporabi kmetijske mehanizacije.
Fotografije: Jana Petrak Zajc
zaHVALA
Zahvaljujemo se soorganizatorjem, Zavarovalnici Trigav in AMZS. Komunikacija z vami je bila učinkovita, sodelovanje pa preudarno in tekoče.
Hvala vsem udeležencem, ki vam je mar za svojo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu in na ali ob traktorju, in družinskih članov, ki lahko posredno prisostvujejo takim (ne)varnim situacijam.
Še posebej HVALA partnerjem s področja kmetijske mehanizacije, ki so omogočili uporabo kmetijske mehanizacije:
🚜 SIP
🚜 AGROTECH
🚜 GRAPAK
🚜 PROFI KMET
🚜 ITRO
🚜 GORENC
🚜 FARMTECH
🚜 Andražu Podpečanu in
🚜 Simonu Čretniku.
Hvala tudi medijem, ki ste o dogodku tako široko poročali. Vaša podpora in prispevek sta bila ključna za uspeh dogodka in širjenje pomembnega sporočila o varni uporabi kmetijske mehanizacije.