Piše Eva Kotnik
V nedeljo, 26. junija 2022, se je v Kidričevem pri dvorcu Šterntal odvijal trajnostni piknik, ki smo ga v sodelovanju z Občino Kidričevo organizirali ambasadorji mladinskega dialoga. Gre za skupino prostovoljcev, ki delujemo pod okriljem Mladinskega sveta Slovenije, pridružil pa se je tudi Mladinski delegat pri Organizaciji Združenih narodov. Dogodek smo organizirali v želji, da odpremo prostor za pogovor med mladimi in odločevalci o tem, kako lahko skupaj oblikujemo in sprejmemo ukrepe za vključujočo in trajnostno Evropo za vse.
Ker smo želeli v debato vključiti čim več mladih z manj možnostmi za tovrstno udejstvovanje, smo se odločili, da bomo piknike organizirali zunaj večjih urbanih središč in prvega izvedli v Občini Kidričevo. Občino Kidričevo sem predlagala, ker sem si želela, da bi aktivnosti, v katerih sodelujem, lahko predstavila tudi v domači občini; predvsem pa zato, ker sem z analizo ankete med mladimi iz občine prepoznala še precej neizkoriščenega potenciala za tovrstne aktivnosti na podeželju.
Zakaj ravno “trajnostni piknik”? V skladu s temo 9. cikla evropskega mladinskega dialoga (“Vključujoča in trajnostna Evropa za vse”; več o tem najdeš tukaj) smo pri načrtovanju in izvedbi dogodka upoštevali načela trajnostnega razvoja in tako v največji možni meri prispevali tako k varovanju narave in naravnih virov kot tudi k pozitivnim vplivom na družbo, npr. k vključenosti lokalnih deležnikov, dostopnosti za vse, ne glede na posebne potrebe, ter odgovornosti in transparentnosti. Tako smo za vse udeležence priskrbeli lokalno pridelano hrano in pijačo (od mesa do sokov, kruha, sadja in zelenjave), ločeno smo zbirali odpadke ter v največji možni meri uporabljali reciklirano embalažo oz. embalažo namenjeno večkratni uporabi ter se odpovedali plastični embalaži.
Eden od temeljev trajnostnega razvoja je tudi medgeneracijsko sodelovanje, zato smo k soustvarjanju piknika povabili številne posameznike, organizacije in podjetja v občini Kidričevo in širše. Le-ti so imeli možnost, da svoje delovanje na področju trajnostnega razvoja predstavijo na stojnicah. Predstavili so se nam: Center za ponovno uporabo Ormož, podjetje Talum, skupnost ETRI, ZSPM in mladi kmetje.
Pomembno je, da pri trajnostnem razvoju upoštevamo vse tri vidike – socialnega, okoljskega in ekonomskega. Pri slednjem imajo pomembno vlogo na podeželju predvsem (mladi) kmetje, katere smo prav tako povabili, da predstavijo svoje izdelke – tako sta se nam pridružila Aleksander Rengeo (Ekološka kmetija Rengeo iz Goričke vasi) in Marko Hržič (Vinogradništvo-sadjarstvo Hržič iz Velike Nedelje). Na stojnici ZSPM pa so naša dekleta –Patricija Halužan in Špela Belec– udeležence razvajala z odličnim lokalno pridelanim sadjem in sokovi. Te lokalno pridelane sestavine so služile za pripravo osvežujočega smoothie-ja. Za sestavine so poskrbeli kmetija Marko iz Malečnika, kmetija Rengeo iz Goričke vasi, Vinogradništvo-sadjarstvo Hržič iz Velike Nedelje ter kmetija Jokl in Črešnjevca. Svoj smoothie si je pripravil tudi dr. Milan Brglez, slovenski evroposlanec.
Osrednji dogodek je bila debata mladih in odločevalcev v kateri so se nam pridružili dr. Milan Brglez, slovenski evroposlanec, Suzana Lep Šimenko, poslanka v DZ RS, Ivan Brodnjak, vodja izpostave KGZ Ptuj, župan Občine Kidričevo g. Anton Leskovar ter Kristian Lipovac, tehnolog za ekologijo iz podjetja Talum. Več o zaključkih debate si lahko preberete tukaj.
Po debati z odločevalci so prostovoljci ŠD in PGD Šikole za vse udeležence pripravili brezplačno slastno lokalno pridelano hrano. Posladkali smo se z domačo gibanico iz krušne peči kmetije Šolar ter izvrstnim rastlinskim sladoledom Chika, za prijetno vzdušje pa so poskrbeli člani glasbene zasedbe Infected s Ptuja.
Trajnostni piknik v Kidričevem je bil prvi trajnostni piknik v Sloveniji v organizaciji ambasadorjev mladinskega dialoga. Kot vodja ambasadorjev mladinskega dialoga sem zelo počaščena, da se je piknik zgodil prav v naši občini, saj je dogodek privabil ljudi iz širše okolice, mladim v naši občini pa dal možnost, da z ljudmi, ki odločajo o naši prihodnosti, iskreno spregovorijo o svojih problemih. Kot je dejal župan občine Kidričevo, 2030 je res jutri, ampak trajnostno, t.j. z ozirom na prihodnje generacije, je potrebno začeti delovati – danes.
Fotografije: Marko Hržič, Eva Kotnik, Lenka Živanovič