V maju so v sklopu Evropskega leta mladih na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano organizirali spletni dogodek LEADER za mlade. Dogodek je moderirala Marjeta Jerič, nosilka ukrepa LEADER na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Na njem je kot pirmer dobre prakse sodelovalo tudi naše društvo podeželske mladine Mežiške doline.
Na začetku je udeležence nagovoril državni sekretar mag. Aleš Irgolič, ki je poudaril, da je pristop LEADER edinstven pristop pri katerem se lokalno prebivalstvo vzpodbuja, da aktivno odloča in usmerja razvoj območja. S tem pa se krepi lokalna identiteta. Mlade je povabil, da sodelujejo pri pripravi strategij lokalnega razvoja za prihodnje programsko obdobje ter tako izkažejo svoje potrebe za razvoj lokalnega območja in da tudi kasneje sodelujejo v okviru projektov lokalnih akcijskih skupin, saj ti projekti predstavljajo možnost in priložnost za mlade na podeželju.
Sledila je predstavitev pristopa – gre za orodje pri spodbujanju skupnega lokalnega razvoja po pristopu »od spodaj navzgor«. Ta lokalnemu prebivalstvu omogoča, da z oblikovanjem lokalnih partnerstev (t.i. lokalnih akcijskih skupin – LAS) aktivno odloča o prednostnih nalogah in razvojnih ciljih lokalnega območja. V Sloveniji v tem programskem obdobju deluje 37 LAS, ki pokrivajo območje celotne države. Ukrep LEADER se v programskem obdobju 2014 – 2020 izvaja kot del skupnega instrumenta Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (Community Led Local Development – CLLD). Izvedbi pristopa LEADER/CLLD skupno namenjenih 110,4 mio eurov iz 3 evropskih skladov (EKSRP, ESRR, ESPR). Do konca leta 2021 je bilo samo v okviru pristopa LEADER (podukrep 19.2) odobrenih več kot 700 projektov in ustvarjenih 97 delovnih mest.
Sledila je predstavitev primerov dobrih praks sodelovanja LAS in mladih. Začela je predstavnica LAS Mežiške doline Viktorija Barbič, ki je povedala, da je njihov LAS eden manjših, saj združuje štiri občine. Kot njihovo posebnost je izpostavila izvajanje skupnih operacij območja LAS. Primer take operacije je tudi operacija Podeželska mladina in mednarodne kmečke igre v Mežiški dolini, ki so jo izvedle vse štiri občine v sodelovanju z Društvom podeželske mladine Mežiške doline. Do sodelovanja je prišlo, ko so se mladi obrnili na občine, s prošnjo, da bi jim pomagali pri izvedbi projekta. In ker delovna skupina dobro deluje, so hitro našli skupen jezik. Operacija je bila izvedena v dveh sklopih in je, poleg izvedbe glavnega dogodka v drugi fazi, pripomogla še k izvedbi dveh športnih prireditev in štirih izobraževanj. Skupna vrednost operacije je bila nekaj več kot 16 tisoč evrov (od tega je bilo s sredstvi EKSRP sofinanciranih 12 tisoč evrov).
Predstavitev je s svojega vidika dopolnila Anja Mager, predstavnica DPM Mežiška dolina in predsednica Zveze slovenske podeželske mladine, ki je povedala še, kaj so oni kot društvo pridobili zaradi sodelovanja z LAS. Poudarila je, da ni šlo samo za enkraten projekt, ampak so se lahko kot podeželska mladina res predstavili občinam in pokazali, kaj vse delajo. Posledica je odprt dialog, ki ga do tedaj med mladimi in občinami na takim nivoju ni bilo. Meni tudi, da je vključevanje mladih potrebno iz več razlogov, predvsem zato, da spoznavajo, kaj sploh LEADER je, kako voditi projekte in kako se še bolj vključiti v lokalno skupnost ter izpostavitikakšno podeželje in (v njihovem primeru predvsem) kmetijstvo si želijo. Na koncu je vsem predstavnikom LAS še sporočila, da naj se ne bojijo dela z mladimi, saj imajo ogromno znanja in idej. ZSPM trenutno preko projekta Rural UP tudi intenzivno dela na krepitvi sodelovanja med mladimi in LAS na način, da na svoje dogodke in srečanja vabijo predstavnike, ki mladim predstavijo svoje aktivnosti, delo in možnosti sodelovanja.
Več primerov dobrih praks si lahko prebereš TUKAJ.
Ali pogledaš spodnji video: