Vsa društva, včlanjena v Zvezo slovenske podeželske mladine, vabimo na kviz Mladi in kmetijstvo.
POGOJI SODELOVANJA
Na tekmovanjih Mladi in kmetijstvo sodelujejo 3-članske ekipe mladih s podeželja, ki se prijavijo na izpostavi javne službe kmetijskega svetovanja ali pri lokalnem društvu podeželske mladine. Tekmovalci morajo biti člani društva, ki je včlanjeno v Zvezo slovenske podeželske mladine (ZSPM).
Dve osebi tekmovalne ekipe na dan kviza ne smeta biti starejši od 20 let (lahko pa na dan kviza praznujeta 20. rojstni dan), za tretjo osebo tekmovalne ekipe pa je starostna omejitev med 15 in 29 let. Za lanskoletno zmagovalno ekipo državnega tekmovanja starostne omejitve ne veljajo.
Tekmovalci lahko tekmujejo na dveh ravneh:
- regijski oz. območni,
- državni.
Regija ekipo, ki jo bo zastopala na državnem kvizu, izbere z regijskim kvizom ali se o predstavniku dogovori (določi iz žreba, medsebojni dogovor). Regijska tekmovanja se izvedejo, če se na tekmovanje prijavita dve ekipi ali več – na tekmovanje višje ravni se uvrsti prvouvrščena ekipa. Regijska tekmovanja potekajo po istih pravilih kot veljajo za državno tekmovanje in se organizirajo za naslednja območja: Primorsko z Notranjsko, Gorenjsko, Dolenjsko, Belo krajinsko, Posavsko, Osrednjeslovensko, Celjsko, Koroško, Podravsko ter Pomursko.
POTEK TEKMOVANJA
Regijska tekmovanja se letos izjemoma izvedejo priporočljivo do 30. aprila 2021, po priporočilih NIJZ. Po pravilniku morajo biti izvedena do 14 dni pred državnim kvizom, torej po novih spremembah datuma do 5. junija. Trenutno epidemiološko stanje dopušča druženje do 10 ljudi, zato priporočamo hibridno izvedbo kviza. To pomeni, da se ekipe sestanejo skupaj v živo, na kvizu pa sodelujejo s pomočjo pametnih naprav. Za izvedbo kviza priporočamo aplikacijo Zoom, za odgovarjanje na vprašanja pa aplikacijo Socrative na način, opisan v prilogi razpisa (Tehnična navodila). Pri tem poudarjamo, da imajo izvajalci kviza tehnično podporo iz pisarne ZSPM. Državni kviz Mladi in kmetijstvo bo 19. junija 2021 na Ptuju. Na državnem tekmovanju sodelujejo ekipe v enaki sestavi. Brez predhodnega izbora tekmuje tudi zmagovalna ekipa državnega tekmovanja iz leta 2019. V kakšni obliki bo državni kviz izveden (v živo, preko spleta ali v hibridni obliki) bo odločala epidemiološka slika. O načinu izvedbe bodo ekipe pravočasno obveščene.
Pravila in razpise tekmovanj na regionalni ravni pripravijo organizatorji: lokalno društvo podeželske mladine in javna služba kmetijskega svetovanja. Strokovno komisijo na tekmovanjih sestavljajo organizatorji in strokovnjaki. Pravilnik državnega tekmovanja, Aneks k Pravilniku in literatura najdete spodaj.
LITERATURA
- Biodiverziteta (Janko Rode)
»Kmetijstvo in biodiverziteta z roko v roki«: https://www.naturaviva.si/wp-content/uploads/2019/06/Zlozenka_Kmetijstvo_in_biodiverziteta_z_roko_v_roki.pdf
»Biodiverziteta in kmetijstvo na skupni poti«: https://www.naturaviva.si/wp-content/uploads/2019/12/Kmetijstvo_in_biodiverziteta_na_skupni_poti.pdf
»Pestrost opraševalcev za zanesljivo pridelavo hrane«: https://www.nib.si/images/SPBEVK/ZGIBANKA.pdf
»Pestrost divjih čebel in njihov pomen za kmetijstvo in naravo«: https://www.kis.si/f/docs/Poklukarjevi_dnevi_2016/Bevk.pdf
»Pestrost opraševalcev za zanesljivo pridelavo hrane« (video): http://videolectures.net/nib_strokovni_posvet_oprasevalci/
- Zadružništvo (Alenka Marjetič Žnider)
- Razvoj lisaste pasme govedi v RS (Daniel Skaza)
PAZI DRUGA LITERATURA:
- Mladinsko delo (Nastja Gregorec)
Hostnik M.: Mladinski (pre)skok na splet mladigitalni_preskok_na_splet-neformalno_ucenje_v_casu_epidemije.pdf (kgzs.si)
Organizatorji tekmovanj lahko poleg predpisanih vsebin vključijo tudi druge vsebine, le da pravi čas obvestijo tekmovalce.
Predpisana literatura je tekmovalcem na voljo na Kmetijsko gozdarskih zavodih, na izpostavah Kmetijsko svetovalne službe in v elektronski obliki:
Zveza slovenske podeželske mladine in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije vabita, da se mladi prijavite in pomagate oblikovati pestre in zanimive prireditve po vsej Sloveniji.
PRILOGE