Izzivi podeželja v občini Komenda
Stičišče Središče v sodelovanju z Zvezo slovenske podeželske mladine pripravlja cikel predvidoma osmih posvetov med občinami in nevladnimi organizacijami z naslovom IZZIVI PODEŽELJA v Osrednjeslovenski regiji, ki bodo izvedeni v osmih občinah. Kot ključne izzive podeželja smo determinirali področja: razvoj podeželja, mladi kmetje, aktivna participacija, občinski razpisi, pametne vasi in dolgoživa družba. Izvedeni so že bili posveti v mestni občini Ljubljana, v občini Kamnik, občini Domžale, občini Medvode in občini Litija in Šmartno pri Litiji.
Tokratno srečanje deležnikov v občini Komenda smo izvedli preko spleta. Namen srečanja je bil, da skupaj prepoznamo izzive in oblikujemo ustrezne rešitve, ki jih udeleženci vidijo kot možnost sodelovanja med nevladnim sektorjem in občinarji za razvoj občine in razvoj podeželja.
Rešitve in zaključke delavnic so udeleženci želeli predstaviti županu občine Komenda, g. Stanislavu Poglajenu, ki se je v zadnjem trenutku žal upravičil. Vemo pa, da bodo zaključki prišli do njega.
Ključni predlogi, ki so jih izpostavili udeleženci so bili:
- Sofinanciranje in njihovo vzdrževanje avtomatov, v katerih bi se promovirali lokalni kmetje, njihove dobrote. S tem bi potrošniki, tj. občani lahko dostopali do dobrin 24 ur na dan.
- Urejanje in vzdrževanje poljskih poti.
- Razpisi oz. poseben sklad, namenjen posebej za majhne kmetije in mlade prevzemnike. S tem bi jih dodatno stimulirali in spodbudili.
- Brezplačna tržnica mladih kmetov na obeh večjih sejmih, ki jih organizirajo v občini Komenda.
- Strokovni dogodek za mlade kmete, organiziran s pomočjo ZSPM.
- Vzpostavitev informacijske table ob TIC-u, na kateri bi se oglaševali mladi kmetje, društva, deležniki, pomembni za turiste.
- Promocija (mladih) kmetov v občinskem glasilu. Prav tako na FB strani občine (Komenda moja občina, Komenda info) in na spletni strani.
Prav tako se je na koncu debata razvila o pomenu povezovanja med kmetijami in osnovnimi šolami. Kot to dela OŠ Komenda Moste, ki vodi otroke na kmetijo Grunt. S tem, da je udeleženec Jan povedal, da se spomni tega dne, vendar mu je žal, da je samo en in bi jih . Udeleženec Boštjan je izpostavil primer, da bi otroke lahko peljali na varstvo na kmetijo med poletnimi ali zimskimi počitnicami.
Udeleženka srečanja in predsednica Društva kranjske in tržišče podeželske mladine, Barbara Lombar, je po posvetu strnila svoje vtise: »Vesela sem, da se organizirajo posveti, kjer mladi lahko izrazimo svoje izzive, s katerimi se dnevno soočamo. Naj bo ta posvet odličen začetek sodelovanja z deležniki, ki imajo moč za spremembe.«
Tudi udeleženec srečanja in občan Komende, Martin Grkman, je po srečanju povedal: »Zdelo se mi je fajn, dobro splanirano in vodeno. Bile so zelo dobre točke razprave, prav tako pa tudi končni rezultat in zaključki. Upam, da se bo to na občini prijelo, in da se bo kaj speljalo ter uresničilo.«
Vsi prisotni odločevalci so predloge z zanimanjem poslušali in poudarili pripravljenost po podrobni preučitvi ter vključitvi relevantnih predlogov v nadaljnje delovanje in razvoj.
***
Aktivnost sofinancira Ministrstvo za javno upravo iz Sklada za NVO v okviru Javnega razpisa za podporno okolje za razvoj nevladnih organizacij 2019-2023.