Ljubljana, 15. in 16. december 2021 – Na 6. srečanju mladih prevzemnic in prevzemnikov – vseh upravičencev do podpore iz podukrepa Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete iz naslova Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014-2020 rekordna udeležba. Spletnega srečanja se je udeležilo 245 poslušateljev v torek in 140 v sredo.
Organizatorji
Srečanje vsako leto pripravijo Zveza slovenske podeželske mladine, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano – v želji po še boljšemu sodelovanju, povezovanju in spoznavanju. Tako kot lanski je tudi letošnji dogodek potekal preko spletne aplikacije Zoom. Letošnje srečanje je potekalo dva dneva.
Rdeča nit dogodka so bili izzivi in priložnosti verige vrednosti preskrbe s hrano za (mladega) slovenskega kmeta. S tem namenom so se srečanja udeležili izjemni gostje. še preden so spregovorili in zbrani množici predali svoje znanje, so nas pozdravila vodje ključnih deležnikov.
1. dan srečanja
Dr. Jože Podgoršek, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je poudaril pomen mladih kmetov. Pri celotni verigi in nastopu na trgu je izjemnega pomena usklajenost in skupni koraki.
Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, g. Roman Žveglič, izpostavi pomen dela zbornice. Prenos znanja, ne samo iz institucij na kmetije, ampak tudi med kmetijami in regijami, je pomemben. Moramo se povezovati in s skupnimi nastopi bomo dosegali višje cene.
Anja Mager, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine, je poudarila pomen trdnosti verige preskrbe s hrano. »Govorimo o alarmantnih razmerah na trgu s hrano. Da bomo lahko zagotovili hrano, moramo imeti trdne verige, s katerimi nismo zadovoljni. Trenutno se kmetje zelo pogosto počutijo ponižujoče.«
Zbrane je nagovoril tudi predsednik Zadružne zveze Slovenije, g. Borut Florjančič, ki je poudaril pomen posodabljanja – tako poslovno, procesno in predvsem kadrovsko. Povabil je mlade k članstvu v zadrugah.
Strokovni gostje
Prof. dr. Mojmir Mrak iz Ekonomske fakultete je spregovoril o gospodarskih izzivih EU in Slovenije na kratek in srednji rok.
EU je naš širši dom, kar mladi kmetje še posebej občutite, saj je slovensko kmetijstvo podrejeno EU kmetijstvu. Predstavil je krajši razvoj EU politike. Več si lahko pogledate v spodnji predstavitvi.
Najpomembnejši pa so bili mladi kmetje; Martina, Jaka in Jože.
Martina Veršnik je poudarila pomen sodelovanja kmetov v skupnosti. Skupnost prinaša vsakemu členu dobrobit, da ima občutek, da mu prinaša koristi. Daje večjo kredibilnost in pogajalsko moč.
Iz ekološke kmetije se nam je oglasil mladi kmet Jaka Kastelic. Sami se ukvarjajo s trženjem, tako si zagotovijo celotno pogačo. Pove, da se mora gledati na kmetijstvo poslovno in da je pomembno povezovanje z drugimi kmetijami ter da razmišljamo širše.
Za nas je delo prekinil Jože Verdel. Mladi kmetje si želimo sodelovanja, vendar poštenega plačila. Pove, da so zadruge dobre, vendar jih je potrebno pogledati podrobno in prestrukturirati. Če zadruga živi za to, da živi, potem nima smisla da je. Škoda je, da si tuji trgovci manejo roke, naše zadruge pa izgubljajo.
Svojo plat uspešne zgodbe nam je predstavil Janko Petrovič, direktor Mlekarske zadruge Ptuj – ene izmed prvih specializiranih v Sloveniji. Pred 150 leti je bil problem prodaja, ampak v surovinah in nabavi repromateriala. Kmetijstvo je v zadnjih 30 letih imelo velik razvoj. Osnova je poštenost – da si med seboj zaupata kmet in zadruga. Bolj bomo združeni, lažje bo na začetku dobavne verige iztržiti največ.
Z nami je bil tudi g. Janez Rebec, predsednik uprave Pivke, predsednik GZS – Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij. Slovenska podjetja želijo odkupiti čim več slovenske surovine, z dolgoročnimi pogodbami. Manjka nam varuh verige preskrbe s hrano – imamo ga na papirju – vendar v realnosti ne. To bi bilo potrebno profesionalizirati. Celo osebo, ki bo sankcionirala nepoštene prakse. Želimo si masnih bilanc. Porekla na jedilnikih. Človeški viri so izjemno pomembni!
Vodja nabave iz trgovske verige Spara Slovenije, g. Uroš Lozej, poudari, da vsak, ki proizvaja mora razmisliti, kaj želi potrošnik. Analize kažejo, da potrošnik na mesec zamenja 5 do 6 trgovin. Imajo 70% slovenskih izdelkov. Ugotovili so, da se nabavni tokovi spremenijo in da potrebujejo lokalne dobavitelje. Veriga je tako močna kot njen najšibkejši člen. Prehranska varnost postaja vedno pomembnejša. Kratke dobavne poti so pomembne tudi zaradi trajnostnega razvoja. Potrošnik je ključen, kamorkoli se usmerjajte imejte v mislih potrošnika. Če je produkt zanimiv za potrošnika bo prodaja, drugače je potrebno ogromno energije, prodaje pa ne bo.
Hvala vsem, ki ste pripomogli k uresničitvi našega dogodka:
- Doris Letina za odlično vodenje,
- Anji Fortuna za tehnično podporo,
- našim govorcem,
- celotni ekipi iz ZSPM, MKGP in KGZS, ki je dogodek pripravila.
Aktivnost je bila podprta s strani Mreže za podeželja (tehnična pomoč PRP 2014-2020).