POZITIVNE NOVICE OB PRAZNIKU DELA!
Prejeli smo klic generalnega direktorja Finančnega urada Republike Slovenije (FURS) Petra Jenka, ki je bil eden izmed prejemnikov našega sporočila. Dopis najdete tukaj. Osebno je sporočil, da sta naši pobudi o oddaji izjav smiselni in sta bili upoštevani.
Odgovor Finančne uprave Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: FURS), posredovan tudi iz MKGP:
FURS pojasnjuje, da je rok za predložitev izjave, s katero zavezanec (kmet, ki je na dan uveljavitve tega zakona v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključen na podlagi 17. člena ali petega odstavka 25. člena ZPIZ-2, ki zaradi epidemije ne morejo opravljati dejavnosti ali jo opravljajo v bistveno zmanjšanem obsegu) uveljavlja upravičenje do oprostitve plačila prispevkov po 38. členu Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (Uradni list RS, št. 49/20; v nadaljnjem besedilu: ZIUZEOP) določen najpozneje do konca meseca, za katerega uveljavljajo oprostitev plačila prispevkov, razen za mesec marec, za katerega lahko vložijo do konca aprila.
Obveščamo vas, da je v skladu z 52. členom ZIUZEOP-A, ki ga je Državni zbor sprejel 28.4.2020, določeno podaljšanje roka za vložitev te izjave. Po tej določbi lahko oseba, ki izjave ni predložila na podlagi tretjega odstavka 38. člena ZIUZEOP pravočasno, izjavo predloži v osmih dneh od uveljavitve tega zakona. Zakon še ni bil objavljen v Uradnem listu in še ni začel veljati.
Prav tako smo s strani FURS prejeli odgovor tudi v zvezi z možnostjo umika izjave za ukrep Izredna pomoč v obliki temeljnega dohodka.
Iz odgovora izhaja, da bodo kmetje, ki so temeljni dohodek na podlagi predložene izjave že prejeli, lahko preko eDavkov (predvidoma junija) vložili izjavo, s katero bodo FURS sporočili, da pravice do temeljnega dohodka ne želijo uveljavljati in da zato želijo vrniti že izplačan dohodek.
FURS bo izdal odločbo o vračilu sredstev. Na podlagi vračila sredstev po odločbi pa se bo štelo, da pravice do temeljnega dohodka oseba ni uveljavljala.
Tako boste lahko tisti, ki boste do tega upravičeni, koristili Finančna nadomestila:- nadomestilo za izpad dohodka nosilcem dopolnilnih dejavnosti na kmetijizaradi epidemije COVID 19: turistična kmetija z nastanitvijo (SKD 55.202 Turistične kmetije s sobami), izletniška kmetija (SKD 56.105 Turistične kmetije brez sob); vinotoč (SKD 56.105 Turistične kmetije brez sob); osmica (SKD 56.105 Turistične kmetije brez sob); prevoz potnikov z vprežnimi vozili in traktorji (SKD 49.391 Medkrajevni in drug cestni potniški promet), muzeji in tematske zbirke (SKD 91.020 Dejavnost muzejev); tematski parki (SKD 93.210 Dejavnost zabaviščnih parkov); apiturizem (SKD 68.200 Oddajanje in obratovanje lastnih ali najetih nepremičnin); nega telesa in sproščanje s panjskim zrakom (SKD 96.040 Dejavnosti za nego telesa); organiziranje delavnic ali tečajev (SKD 85.590 Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje), usposabljanje na kmetiji (SKD 85.590 Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje); prikaz del iz kmetijske, gozdarske in dopolnilne dejavnosti (SKD 85.590 Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje;
– nadomestilo za izpad dohodka v proizvodnji vina zaradi epidemije COVID 19;
– nadomestilo za izpad dohodka v prireji govejega mesa zaradi epidemije
COVID 19;
–finančno pomoč za nadomestilo izpada dohodka v gozdarskem sektorju
zaradi epidemije COVID-19.